Rusko chce ovládnout umělou inteligenci. Putinova vize je budoucností pro celé lidstvo

Rusko spolupracuje s Čínou, a to Ameriku značně znepokojuje. Rusko se snaží prorazit a vytvořit zbraně s umělou inteligencí.

Prezident Vladimir Putin i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC0
i Zdroj fotografie: TASS New Agency / Creative Commons / CC BY
i Zdroj fotografie: Uživatel Mikemacmarketing / Creative Commons / CC BY
i Zdroj fotografie: Вадим Савицкий / Creative Commons / CC BY
Další 0 fotografie
                   

Hodně vědců v technologickém světě varovalo před zbraněmi s umělou inteligencí. Mohly by pro lidstvo představovat veliké nebezpeční. Vladimir Putin je již od roku 2017 zastáncem těchto zbraní, jelikož by to byla veliká výhoda při bitvách se svými soupeři, také prohlásil „země, která vede vývoj AI, by mohla mít významnou výhodu nad svými soupeři.“

Budoucnost pro celé lidstvo

Putin prohlásil „Umělá inteligence je budoucnost nejen pro Rusko, ale pro celé lidstvo. Přichází s obrovskými příležitostmi, ale také s hrozbami, které je těžké předvídat. Kdokoliv se stane vůdcem v této sféře, stane se vládcem světa.“ Zdá se, že je Putin více než ochoten přehlédnout jakoukoliv z hrozeb, která na lidstvo z těchto zbraní číhá.

Ruský prezident Vladimir Putin iZdroj fotografie: TASS New Agency / Creative Commons / CC BY

„Musíme pokračovat v práci na bezpilotních vzdušných dopravních prostředcích stejně intenzivně, jako v poslední době.“ Prohlásil ruský vůdce na setkání obranného průmyslu v Soči a dále pokračoval „Mám na mysli také použití umělé inteligence, nejmodernějších výdobytků technologie a vědy.“ Podle Putina je v ruské armádě v provozu přes 2000 dronů, také znatelně doporučil, aby ruský domácí obranný průmysl používal analytická data.

Rusko intenzivně pracuje na vývoji

Rusko přiznalo, že pracuje na vývoji platforem umělé inteligence, včetně dronů, které by mohly být použity jako loajální wingmen na pozemcích a námořních platformách. Centrum pro námořní analýzy informovalo, že existuje více než 150 vojenských systémů s umělou inteligencí v různých fázích vývoje. Mezi oblasti patří autonomní vzdušné, podvodní, povrchové a pozemní platformy. Snaží se využít AI pro elektronické válčení, zpravodajství, sledování, pro průzkum a strategické rozhodovací procesy.

Umělá inteligence iZdroj fotografie: Uživatel Mikemacmarketing / Creative Commons / CC BY

Zpráva varovala „Rychlé tempo vývoje v oblasti umělé inteligence a autonomie po celém světě a v Rusku pohání nový vývoj a iniciativy ohlašované téměř denně, Jak tato práce ukazuje, je zásadní, aby američtí tvůrci politiky a v oblasti národní bezpečnosti zvážili, že ačkoliv Rusko nesmí být primárním hnacím motorem inovací AI samo o sobě, upřednostňuje investice do vývoje AI a autonomie a těží z nich.“ Michael Groen, ředitel AI v Pentagonu řekl pro National Defence „Ruská armáda se snaží být lídrem ve vyzbrojování technologií AI“.

Čína a její špičkové technologie

Pro Spojené státy je hlavně znepokojivý fakt, že snahy Ruska podporuje i spolupráce s Čínou v oblasti špičkových technologií. Tato zpráva označila Čínu za klíčového partnera Ruska v oblasti technologií celkově a umělé inteligence zvlášť. Momentálně se větší část spolupráce mezi Moskvou a Pekingem odehrává mimo sektor obrany.

Putin s ruskou armádou iZdroj fotografie: Вадим Савицкий / Creative Commons / CC BY

Rostoucí vazby obou zemí by mohly jen podpořit jejich úsilí militarizovat a vyzbrojit AI. Ale spolu s hypersonickými zbraněmi z Ruska a rostoucího čínského námořnictva jde o hrozbu, kterou musí Spojené státy a jejich spojenci brát hodně vážně. Z některých informací tudíž plyne, že by tyto zbraně měly být schopné ničit i rakety protivníka.

Jaký máte názor na plány ruského prezidenta Putina?

Zdroj: Nationalinterest

Galerie

Další 0 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články