Rozpočet ministerstva obrany ČR na rok 2022 nenaplní závazek v rámci NATO na armádní rozpočet ve výši 2 % HDP

Investování 2 % HDP do obrany je zásadním požadavkem NATO, politici vytrvale slibují naplnění této kvóty.

i Zdroj: Ministerstvo obrany ČR
                   

Vláda schválila nový rozpočet ministerstva obrany pro rok 2022. Obrana bude letos hospodařit s rozpočtem 88,145 mld. Kč., což je podstatně méně, než bylo původně v plánu. Původně měl rozpočet pro letošní rok vzrůst až na 92,02 mld. Kč a do roku 2024 pak mělo ministerstvo hospodařit s výdaji až 109,5 mld. Kč. S ohledem na ekonomickou situaci státu bylo však nezbytné, aby se i ministerstvo obrany zapojilo do úsporných opatření.

Závazek zemí Severoatlantické aliance

Česku se tak s ohledem na vývoj ekonomiky a hospodářskou situaci nepodaří do roku 2024 navýšit výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu, což je kodifikovaný závazek členů NATO, který v poslední době Spojené státy velmi aktivně připomínají všem členským zemím Severoatlantické aliance.

iZdroj: Ministerstvo obrany ČR
Setkání ministryně obrany s velením Armády ČR

Celkem 30 států Severoatlantické aliance v loňském roce své výdaje na obranu zvýšilo, Česko nevyjímaje, a to i přes to, že se potýkaly s hospodářskou krizí. Ovšem i přes nárůst výdajů se zatím Česká republika dvěma procentům hrubého HDP nepřiblížila. Ministryně obrany Jana Černochová predikuje, že dvou procent HDP by mohlo financování resortu dosáhnout poprvé v roce 2025, a to navzdory rozhodnutí ministerstva solidárně se podílet na snižování rozpočtového schodku.

Budování nové těžké brigády

Ministerstvo obrany plánuje do roku 2026 vybudování nové těžké brigády. Základem těžké brigády má být modernizovaná 7. mechanizovaná armáda a ministerstvo pro ni plánuje nákup 210 nových bojových vozidel pěchoty. V důsledku neustálého protahování příprav zakázek ze strany minulého vedení ministerstva obrany bude ale první plánovaný výdaj na pořízení nových pásových bojových vozidel pěchoty ve výši 4,85 mld. Kč odložen na příští rozpočet.

Resort tak o peníze na tuto důležitou investici do výzbroje naší armády nepřijde a s financováním projektu na pořízení bojových vozidel bude ve státním rozpočtu počítat v následujících letech. Tendr na nová pásová bojová vozidla pěchoty stále kalkuluje s náklady včetně DPH za více než 50 mld. Kč.

Ministerstvo se ale navíc blíží okamžiku rozhodnutí o budoucnosti nadzvukového letectva v armádě ČR, kde potřebná částka pro případné pořízení nové techniky může být ještě vyšší. Do roku 2030 by pak měly být nahrazeny také stávající ruské těžké vrtulníky v naší armádě. Česku uplývá čas a nároky na modernizaci armádního vybavení se stále navyšují a zdražují. Váhat a odkládat nákupy bude znamenat jen a jen vyšší náklady v budoucnosti.

Jaký je váš názor na snížení rozpočtu ministerstva obrany oproti minulému plánu?

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články