AČR letos čeká řada novinek. Zaměří se na rozvoj svých schopností jak na zemi, tak ve vzduchu i ve vesmíru

Armáda v době koronavirové pandemie nasadila své síly v nemocnicích po celém Česku. Pokračovat v tom bude minimálně do června. Zdravotníkům pomáhá 900 vojáků.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Výstavba těžké mechanizované brigády, vyřešení nákupu pásových bojových vozidel pěchoty, dokončení akvizice samohybných děl CAESAR ráže 155 mm a automatizovaného systému řízení palby a protiletadlového kompletu SHORAD jsou v roce 2022 hlavní prioritou Generálního štábu Armády ČR. V operacích již budou nasazeny nové izraelské radiolokátory MADR. Češi zároveň podpoří spojenecká vojska při jejich plánovaných aktivitách na našem území, rozšíří schopnosti 553. praporu bezpilotních systémů i útvarů zdravotnické specializace a zaměří se na připravenost v kybernetické doméně a operační doméně vesmír.

Nasazení v nemocnicích

I letošní armádní rok ovlivní koronavirová pandemie. Armáda kvůli covidu-19 počítá s nasazením vojáků v nemocnicích a zařízeních sociálních služeb minimálně do června. Pomáhat tam bude až 900 vojáků. Dalších 150 vojáků je armáda připravena uvolnit na práce související s testováním. Počítá i s nasazením vojáků v aktivní záloze.

Dnes jsme se rozloučili s posledními skupinami vojáků, kteří k nám nastoupili před Vánocemi a sloužili s námi na ARO až…

Zveřejnil(a) Martin Pavlík dne Pondělí 3. ledna 2022

Zkušenost z aktivit české armády v této oblasti je veskrze pozitivní, v současnosti přes 900 vojáků pomáhá v 70 nemocnicích v celém Česku. Další jsou nasazeni při trasování kontaktů pozitivně testovaných, při samotném testování nebo v očkovacím centru Kotva a také spolupracují při podpoře systému chytré karantény.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Mohutný rozvoj čeká v letošním roce aktivní zálohy, které jsou dnes podle Generálního štábu výborně připravené i k operačnímu nasazení. Vojáci z aktivních záloh se mohou těšit na nový materiál i výzbroj. V letošním roce armáda plánuje zvýšit početní stav aktivních záloh o 1 200 nových členů.

Profesionální útvary armády budou posíleny o 1 100 vojáků z povolání. Dnes zatím v armádě slouží zhruba 27 tisíc profesionálních vojáků a armáda využívá asi 3 500 aktivních záložáků. Výcvik profesionálních vojáků i záloh nabere v roce 2022 na intenzitě. Po covidové pauze se výcvik zaměří na praktický trénink.

Do Pobaltí i s gripeny

Letos armádu kromě úkolů vyplývajících z předsednictví České republiky v Radě EU také znovu čeká velení výcvikové unijní misi v Mali, zároveň se tam bude dál podílet na misi OSN. Do zahraničích misí se loni postupně vypravilo 851 vojáků, letos armáda plánuje vyslat do zahraničí o cca 100 vojáků více.

Mám ve zvyku se úplně nepouštět do politické debaty, jsem voják některým věcem se vyjádřím až řemeslo, který mám…

Zveřejnil(a) Vrchní praporčík Armády České republiky dne Úterý 17. srpna 2021

Prioritou pro armádu zůstává mise v Pobaltí, k níž se letos připojí i 95 příslušníků vojenského letectva, kteří zabezpečí plánovaný provoz pěti stíhaček JAS-39 Gripen při půlročním střežení vzdušného prostoru v Litvě na misi Air Policing. I na Sinaji budou Češi nadále působit v operaci MFO s dopravním a transportním letounem CASA C-295M.

Stejný počet českých vojáků jako dosud zůstane dál sloužit v operacích v Kosovu, Bosně a Hercegovině, na Golanských výšinách a v operacích ve Středozemním moři. Podle plánů Generálního štábu bude do pohotovostních sil aliance NATO vyčleněno uskupení AČR NRF 2022–2024, ve fázi stand-up.

i

Proběhne výstavba a příprava sil a prostředků pro NRF na rok 2023. Ve prospěch aliančních operací je připravena plně vycvičená jednotka, která má charakter jakéhosi spojovacího modulu, obdoba jednotky, která je v NATO označována Deployable CIS Module – DCM-B. Čeští vojáci se budou připravovat i na angažmá v unijním bojovém uskupení států V4.

Jak vidíte činnost AČR vy, čtenáři?

Krásné a klidné svátky vánoční iz Mali🎄

Zveřejnil(a) Armáda České republiky dne Pátek 24. prosince 2021

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články