Rumunsko podepsalo dohodu s americkým námořnictvem. Kupuje Naval Strike Missile na obranu svého pobřeží

Pobřežní oblasti Rumunska bude bránit systém raketové obrany vybavený raketami Naval Strike Missile. Země tak bude chráněna systémem páté generace, který patří k nejmodernějším na světě.

i Zdroj fotografie: Zachary D. Bell / public domain
                   

Společnost Raytheon, která se na zakázce podílí, před několika dny oznámila, že Rumunsko podepsalo dohodu o dodávce systému s americkým námořnictvem. Bude tak první zemí, která systém pořídí prostřednictvím zahraničního vojenského prodejního programy americké vlády. Zavedením systému výrazně posílí obrana černomořského pobřeží NATO.

Námořní a pozemní

Naval Strike Missile je přesná střela dlouhého doletu. Umožňuje zasáhnout silně bráněné pozemní a námořní cíle. Dosah střely je kolem 185 kilometrů. Protože je na ní uplatněna řada prvků stealth, je jen velmi obtížně zachytitelná radary protivníka. Střela váží 400 kilogram, je v ní 125 kilogramová nálož. Během letu je řízená pomocí datalinku a může měnit směr i cíl. Jedna baterie se skládá ze tří raketometů, vozidel, komunikačního a velitelského centra, radaru a dalších zařízení.

iZdroj fotografie: Uživatel PW2 / Creative Commons / CC BY-SA

Rakety z Norska

Rakety vyvinula norská společnost Kongsberg Defence & Aerospace. Jedná se o nástupce neméně úspěšné rakety Penguin. Jejich výroba začala v roce 2007. Systém měl splnil požadavky královského norského námořnictva na vyzbrojení fregat a pobřežních korvet. Společnost Raytheon se poté s Kongsbergem dohodla, že raketu nabídne americkým a mezinárodním partnerům.

Cena zhruba tři a půl miliardy

Předchozí odhady uvádějí , že Rumunsko by mělo za systém zaplatit 137 milionů eur, což je zhruba 3,5 miliardy korun. Portál Defence news uvedl, že podle rumunských zákonů musí nákup zbraní a vojenského vybavení v hodnotě více než 100 milionů eur schválit parlament země. Rumunsko by celý systém mělo obdržet do roku 2024.

iZdroj fotografie: Uživatel Peterdx / public domain

Zájemců je více

Norské rakety jsou v poslední době velmi úspěšné. Kromě norského námořnictva, které je má umístěné na svých bojových lodích, je do výzbroje zavedlo Polsko. To je stejně jako Rumunsko používá k obraně pobřeží. Spojené státy jimi vyzbrojily pobřežní bojové lodě a upravený mobilní systém bude využívat námořní pěchota. Systém koupila i Malajsie, uvažuje o něm Kanada, Německo a další.

Zdroj: See News

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články