Ruská armáda teprve nedávno vyměnila onuce za ponožky, zimní vybavení pro mobilizované? Ve hvězdách

Úspěšná armáda potřebuje několik základních předpokladů. Dobré velení, kvalitně vycvičené a motivované vojáky, pořádné vybavení a perfektně fungující logistiku.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Ruská armáda se po 7 měsících bojů na Ukrajině dostala do nezáviděníhodné situace. Má velké ztráty, údaje zveřejněné ruským ministrem obrany jsou k smíchu, reálně se pohybují v desítkách tisíc. Ztratila nejkvalitnější jednotky a nemá dost mužstva, aby pokryla potřeby ukrajinské fronty. Mobilizace má do ozbrojených sil přivést 300 000 vojáků, možná i více. To vyřeší sice problém lidské síly, ale rozhodně ne další nedostatky. Naopak to další může způsobit.

Tátové od rodin nechtějí zemřít

Prvním zřetelným faktorem bude morálka. Ta je na ruské straně špatná, i když to neznamená, že by se jednotky hroutily a nebyly schopny boje. Ukrajinci však mají vůli bojovat mnohem větší. Navíc na ruské straně dosud z velké části, vyjma jednotek z Luhanské a Doněcké oblasti, bojovali vojáci, kteří podepsali kontrakt a mohli vědět, do čeho jdou. Nyní ale na frontu naženou muže s touhou nezemřít. Často mají své rodiny a práci a chtěli jen v klidu žít svůj život. Velká motivace se u nich jistě hledat nedá.

Mnoho nejlépe vycvičených profesionálních vojáků Rusko v bojích ztratilo. Rezervisté, které nyní povolává, prostě jejich kvalit nebudou dosahovat, i kdyby prošli několikatýdenním výcvikem. Kreml sice tvrdil, že bude povolávat specialisty, ale již skutečnost, že povolávací rozkazy vydává lidem zatčeným na demonstracích, svědčí o opaku. I když ruští muži prošli základní vojenskou službou, jistě mnohé zapomněli. A rok na vojně, navíc při kvalitě ruského výcviku, vás mnohé nenaučí. Rusko také ztratilo mnoho důstojníků a je otázka, kdo jim tedy bude velet.

Chybí moderní helmy a neprůstřelné vesty

Ani s vybavením nově povolaných jednotek to nebude růžové. Samozřejmě, útočné pušky pro ně určitě jsou a nějaké uniformy se také najdou. Ale z mnoha zdrojů a zachycených ruských telefonátů plyne, že ruští vojáci i dnes mají problém s mnoha věcmi, které potřebují. Chybí kvalitní balistická ochrana nebo neprůstřelné helmy. O systémech nočního vidění si vojáci mohou nechat zdát. Jejich vybavení není dostatečně odolné proti vlivům počasí. Už jen fakt, že ruská armáda teprve před několika lety nahradila onuce ponožkami, hovoří sám za sebe.

Rusko bude však potřebovat doplnit i tankové nebo dělostřelecké vybavení. Těchto strojů má ve skladech sice relativní dostatek, ale půjde o stroje letité, ještě z dob Sovětského svazu. Bez moderních zaměřovačů a dalších vychytávek, které jejich hodnotu zvyšují. Tankisté budou nejspíše rádi, když jim na tank alespoň namontují reaktivní ochranu. Navíc se neví, v jakém jsou vlastně stavu a co se z nich za ta léta ztratilo.

Za několik týdnů pak na Ukrajině začne mrznout, pro vojáky tedy bude nutné připravit dostatečnou zimní výbavu. S ní byly již v únoru a březnu problémy. Stovky tisíc nových mužů bude nutné krmit, zajistit jim teplo a pohonné hmoty do jejich vozidel. A jsme u dalšího problému ruské armády, kterým je logistika. Pokud to vše nezvládne, budou armádě nejspíše tisíce demotivovaných, hladových a promrzlých mužů s nepohyblivou zastaralou technikou zcela k ničemu.

Jak moc efektivní budou mobilizovaní ruští vojáci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články