Ruská armáda ztratila řadu elitních vojáků. Ukrajinci likvidují ruskou důstojnickou elitu, zřejmě za pomoci zpravodajských informací NATO

Od počátku dubna bylo nahlášeno celkem 18 mrtvých ruských velitelů, včetně 6 významných generálů, což je pro ruské síly velká rána.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Kdysi obávaná ruská armáda se během invaze na Ukrajinu setkává s nečekaně tvrdým odporem. Někteří odborníci se přiklání k názoru, že Rusko Ukrajince podcenilo a naopak přecenilo své vlastní schopnosti. Sázejíc přitom spíše na početní převahu než na efektivní taktiku. Ruští velitelé se ve snaze obnovit dynamiku a řád invaze přesouvají do frontových linií, což je pochopitelně vystavuje většímu riziku. Rusko tak již během svého postupu, který není zdaleka tak rychlý, jak bylo původně v plánu, přišlo o řadu vysoce ceněných vojenských jednotek i velitelů.

Vysoké náklady na výcvik

Ukrajinští zastupitelé odhadují, že od začátku války zahynulo kolem 18 900 ruských vojáků. Přičemž odkazují na vlastní nálezy mrtvých těl a odposlechy ruské komunikace. Rusko, které takto vysoký počet obětí odmítá, bylo opakovaně nařčeno ze záměrného zatajování svých opravdových ztrát. Podle všeho se tak snaží předejít případným nepokojům na domácí půdě.

Stále přibývající důkazy přitom dokládají pravdivost ukrajinského tvrzení ohledně vysokých ztrát v řadách ruských jednotek, které vedly únorovou invazi. A to včetně ztráty elitního výsadkového praporu, považovaného za samotný hrot ruského šípu. Ztráty zřejmě souvisí i se zpravodajskou pomocí NATO, jež poskytuje Ukrajincům přesné pozice ruských jednotek, a tím pádem i možnost je efektivně zasahovat.

Zveřejnil(a) DW News dne Neděle 3. dubna 2022

Dle dostupných informací ztratilo Rusko při invazi na Ukrajinu některé ze svých nejspecializovanějších a zároveň nejnákladnějších vojenských sil. Mezi 1 083 ruskými vojáky, jež se podařilo identifikovat, se nacházelo celkem 216 důstojníků s hodností od mladších poručíků až po generály. Americká BBC uvádí, že Rusko k dnešnímu dni přišlo o celkem 20 podplukovníků, 10 plukovníků, 31 majorů a 155 nižších důstojníků.

I když se tato čísla nemusí zdát na první pohled vysoká, pro Rusko jsou to opravdu velké ztráty, které ho přijdou velmi draho. Pro představu, náklady na 5letý výcvik poručíka pěchoty se pohybují kolem 225 000 korun. Přičemž to je v podstatě ta nejspodnější hranice. Důstojnický výcvik přesáhne běžně i hranici 1 milionu korun. Nemluvě pak například o stíhacích pilotech, kdy se náklady na jednoho letce mohou během pouhých 14 let vyšplhat až na 14 milionů dolarů (téměř 316 milionů korun). 

Těla vozí přes Bělorusko

Jak již bylo zmíněno, ruští vojenští představitelé poskytují ohledně ztrát ve svých řadách jen velmi sporadické informace. Opravdová čísla odmítají zveřejnit. Západní zpravodajské zdroje proto uvádějí, že skutečné ztráty jsou pravděpodobně ještě mnohem vyšší, než se domnívají ukrajinští představitelé. Podle informací zveřejněných BBC padlo během invaze i několik příslušníků ruských elitních jednotek. Identifikována byla těla celkem 15 příslušníků zpravodajské služby GRU a 10 vojáků z řad speciálních sil Rosgvardia, tedy obávané ruské Národní gardy.

Ukrajina navíc již opakovaně nařkla Kreml z neetického jednání s těly vlastních vojáků, které běžně nechávají ležet na ukrajinském území. Dle očitých svědků byla pak některá těla mrtvých, a rovněž zranění vojáci, převážena přes území Běloruska. S největší pravděpodobností za účelem zamaskovat skutečný počat obětí a zraněných.

Počínaje dubnem bylo nahlášeno celkem 18 mrtvých ruských velitelů, včetně 6 velice významných generálů. Což pro již tak upadající morálku ruských vojenských sil představuje jistě velkou ránu. Na rozdíl od zvyklostí západních armád bývají ruští důstojníci do bojů často zapojeni přímo, v důsledku čehož jsou vystaveni poměrně vysokému riziku.

Putin si za svým rozhodnutím stojí

Zatímco ruské ztráty rapidně rostou a celé Rusko čelí tvrdým sankcím, prezident Vladimir Putin ustoupit rozhodně nehodlá. V úterý 12. dubna, při návštěvě kosmodromu Vostočnyj v ruské Amurské oblasti na Dálném východě, nezdařenou invazi na Ukrajinu opětovně hájil. „Cíl operace je naprosto jasný a ušlechtilý,“ řekl ve svém proslovu. „Neměli jsme na výběr, bylo to správné rozhodnutí,“ bránil své zájmy ruský prezident.

Zveřejnil(a) Yosam’s Take On Global and National Current Affairs. dne Pondělí 4. dubna 2022

Putin velmi dlouho zdůvodňoval invazi na Ukrajinu jako jediný možný způsob, jak zastavit „expanzi“ USA a NATO na východ. Ta by dle jeho slov představovala pro Rusko vážnou hrozbu. Na základě lživých informací, které označovaly ukrajinskou vládu jako „nacistickou“, také opakovaně zdůrazňoval, že ruská „speciální operace“ na Ukrajině je pouhá snaha o nutnou demilitarizaci a „denacifikaci“ Ukrajiny.

V posledních dnech se ruské jednotky postupně stahují ze severu Ukrajiny, včetně hlavního města Kyjeva, směrem na východ. Spojené státy, Velká Británie a Ukrajina se proto domnívají, že Rusko se na východě přeskupuje k soustředěnému útoku na Donbas, a zřejmě tím pádem i k rozhodující bitvě, pokud tedy ukrajinské jednotky odolají ruskému tlaku. Objevují se studie, že Putin je pod silným vlivem anabolických steroidů, které způsobují nárůst agresivity a zdůvodňují jeho přehnané reakce. Panují obavy, že válka bude ještě dlouhá.

Jak se podle vás bude situace na Ukrajině dále vyvíjet?

Zdroj: BussinesInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články