Ruská základna v Sýrii je pro NATO klíčovou hrozbou a může čelit útoku. Zatím se úspěšně brání, teď ji ale mělo Rusko částečně „vyklidit“

Rusko si už téměř 10 let udržuje v Sýrii naprosto klíčovou leteckou základnu, na níž se nachází řada vyspělých zbraní. Nejednou ale musela čelit útokům.

Ruské vojenské letadlo, základna v Sýrii i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatímco pro Rusko je letecká základna Hmímím v Sýrii strategickým bodem, pro Západ představuje jistou hrozbu. A dle některých spekulací by mohla čelit útoku sebevražedných dronů islámských radikálů ze severu země, který neovládá režim prezidenta Asada. O možné hrozbě mluví představitelé ruského ministerstva obrany již někdy od začátku listopadu 2022, ale zatím k němu nedošlo, takže může jít jen o dezinformaci. Podobný pokus by každopádně nebyl ničím výjimečným, útoků dronů i raket už bylo několik.

Rusko má základnu v Sýrii již 8 let

Ruská základna v Sýrii existuje od roku 2015, kdy se ruský režim zavázal pomoci syrskému režimu v boji proti povstalcům, kteří ovládají značné území země. A to se také do jisté míry dařilo: vojáci federace postupovali po boku věrných „služebníků“ prezidenta Asada a nakonec získali mnohá území zpět, ačkoliv jich část ovládají Kurdové a severní oblasti s provincií Idlib zase povětšinou islamistické skupiny, především pak fronta Al Nusra. Tamní islamisté jsou podporováni Tureckem, jehož síly také v některých místech přímo operují.

Dvojice ruských Su-25 na základně Hmímím iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Dvojice ruských Su-25 na základně Hmímím

Tamní islamisté mohou být nebezpeční, jsou považováni za odštěpeneckou skupinu Al-Káidy, ačkoliv dle všeho teroristické útoky neorganizují. Soustředí se hlavně na boj v Sýrii, kde v minulosti opakovaně útočili právě na ruské letiště, a při odstřelování na konci roku 2017 tam zahynuli dva Rusové a došlo ke zničení 7 letadel. V lednu 2018 měl pak na základnu zaútočit roj dronů a od té doby Rusko ohlásilo ještě několik podobných incidentů, ale údajně je vždy zmařilo. Federace nicméně může vypouštět zprávy o možném útoku i záměrně.

Rusko má na základně i hypersonické střely

Pro federaci je Hmímím strategicky důležitý, neboť má tak pozici na jižním křídle NATO. A že základna nemá sloužit pouze k boji proti syrským povstalcům nasvědčuje i přítomnost strategických bombardérů Tupolev Tu-22M nebo stíhaček Mikoyan MiG-31, které jsou vyzbrojeny hypersonickými střelami Ch-47M2 Kinžál. K boji s nedostatečně vyzbrojenými rebely jde o zcela neadekvátní zbraně, ale naopak mohou sloužit jako hrozba různým soupeřům v tamní oblasti. Na letišti se nicméně nachází i další stroje, a to včetně moderních bojových letadel Suchoj Su-34 a Suchoj Su-35.

Jednoznačně největším soupeřem je v tamní oblasti Turecko, které má v Sýrii své vlastní zájmy. Ostatně proto také podporuje místní povstalce, a to i přímou účastí svých ozbrojených sil. Dalším soupeřem je pak Izrael, a to hlavně kvůli jeho napjatým vztahům s Íránem, který stejně jako Rusko stojí za Sýrií. Kvůli válce na Ukrajině navíc dle všeho Rusko část svých sil ze Sýrie stáhlo, čímž svoji pozici oslabilo. V srpnu 2022 se objevily zprávy, že odtud odvezlo i baterii protivzdušné obrany S-300, čímž mohlo ohrozit právě ochranu své základny Hmímím.

Jak moc je reálný útok islamistů na základnu Hmímím?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články