Ruské speciální jednotky mají privilegované postavení. Zasahují proti teroristům, ale i odpůrcům režimu

Speciální jednotky mají téměř všechny státy světa, mohou čelit teroristickým hrozbám nebo organizovanému zločinu. Ruští speciálové mají odlišné postavení a úkoly než čeští.

i Zdroj fotografie: Uživatel SpetsnazAlpha / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sovětský svaz a dnešní Rusko má dlouhou tradici speciálních jednotek. Jelikož se země účastnila mnoha konfliktů, kde potřebovala specialisty nebo tajné operace, dávala si na nich záležet. Fungovaly nejen pod armádou, ale i pod policií či tajnými službami. V Rusku se označují souhrnnou zkratkou Specnaz, i když jednotky mají svá vlastní jména a jiná zaměření. Někdy značně odlišné od českých. Toto jsou nejdůležitější speciální jednotky současného Ruska.

OMON

Dříve se jednalo o jednotky spadající pod ministerstvo vnitra známé hlavně zásahy proti demonstrantům. Tedy útvar, který lze vzdáleně srovnat s pořádkovými jednotkami policie, ale ty jsou v Česku omezeny mnoha zákony, jimiž se musí řídit, což v Rusko často nebývá pravda. V současné době OMON již nespadá pod ministerstvo vnitra, ale jsou součástí Národní gardy Ruska známé jako Rosgvardia. Ta je podřízena ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Rozdíl mezi OMON a pořádkovými jednotkami české policie je i v tom, že jejich členové mají status vojenského personálu a těžší výzbroj srovnatelnou s lehkou pěchotou. Členové bývají nasazováni i do vojenských operací, například v Čečensku a nyní i na Ukrajině, kde měli hlavně potlačovat odpor proti okupaci. Během posledních let jsou obviňováni z mnoha incidentů, které zavánějí porušováním lidských práv, mučením nebo dalšími excesy.

SOBR

Další speciální jednotka spadající pod Rosgvardiu. Jedná se o policejní jednotku rychlého nasazení, která by měla zasahovat proti organizovanému zločinu, při únosech nebo terorismu. Částečně je srovnatelná s českou URNA, ale i její členové mají status vojenského personálu a těžkou výzbroj. Stejně jako jednotky OMON je i SOBR nasazen na Ukrajině. Dostal se dokonce do boje s ukrajinskými silami. Mnozí ze členů byli zabiti, či zajati.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Cvičení jednotky SOBR

45. gardová brigáda Specnaz

Elitní vojenská jednotka ruské armády. V české armádě by mohla být částečně srovnávána s jednotkami Speciálních sil AČR, případně se 102. průzkumným praporem. Jde o speciálně vycvičené výsadkáře, kteří bývají posíláni do nejnebezpečnějších akcí. Účastnili se řady konfliktů, od Čečenska až po boje na Ukrajině v letech 2014 a 2015. Letos na začátku války byli členové brigády nasazeni při obsazení letiště Hostomel, kde utrpěli zdrcující ztráty. V současné době je jednotka přinejmenším velmi oslabená a nejspíše není schopna větších operací.

Alfa

Speciální jednotka spadající pod Federální bezpečností službu. Hlavním zaměřením je boj s terorismem a další speciální akce, a to jak na území Ruska, tak v zahraničí. Je považována za jednu z nejelitnějších jednotek světa srovnatelnou třeba se SAS nebo SEALs. Její členové mají k dispozici nejmodernější výzbroj domácí, ale i zahraniční produkce. V Česku jim má nejblíže 601. skupina speciálních sil, i když ta není zaměřena na řešení domácích problémů, což o ruské rozhodně říci nelze.

Které ruské Specnaz považujete za opravdovou elitu?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články