Jak moc je ruský vojenský průmysl závislý na Západu? Analýzy odhalily součástky NATO, bez nichž by federace pohořela

Rusko je schopno sestrojit řadu moderních vojenských technologií, ale výhradně ze součástek dovezených ze západních zemí. Jeho průmysl je totiž vyrábět neumí.

Ka-52 i Zdroj fotografie: Uživatel Newsted / Creative Commons / CC BY
                   

Ruská invaze na Ukrajinu umožnila odborníkům nahlédnout do „hloubě“ některých ruských sofistikovaných zbraní. A jak mnozí z nich předpokládali, jsou doslova nacpané čipy a dalšími elektronickými součástkami ze zemí NATO a jejich spojenců. Dokonce jde mnohdy o díly vyrobené po roce 2014, kdy po okupaci Krymu a ruském působení na Donbase začala platit první embarga.

Moderní střely s 60 let starou elektronikou

Analýza ruských zbraní přinesla mnoho překvapení, protože kromě moderních elektronických součástek jsou v nich používány i velmi staré díly. Příkladem může být přesně naváděná střela Kh-101 s doletem přes 5 tisíc kilometrů odpalovaná ze strategických bombardérů (předně jde o Tu-95 nebo Tu-160) k ničení ukrajinských cílů, zejména pak energetické infrastruktury. Střely vyrobené v letech 1999 až 2013 v sobě přitom mají některou elektroniku pocházející z 60. let 20. století.

Rusku může taková konstrukce pomoci vyrovnat se s embargem na dovoz technologií, především pak čipů. Ačkoli některé části zbraní samozřejmě nemohou být funkční bez moderních součástek, může být příkladem samotné přesné navádění střel. Výzkumy totiž ukázaly, že se v nich Rusko snažilo využívat součástky určené pro civilní použití, například čipy z domácí elektroniky, jež bylo možné upravit pro zbraňové systémy. Embargo se na ně totiž nemusí vztahovat nebo je možné je snadno sehnat.

Kh-59MK iZdroj fotografie: Uživatel Xchgall / Creative Commons / CC0
Sovětská a ruská raketa vzduch-země Kh-59MK

Navigace hned v několika střelách

Příkladem opravdu nutné západní technologie může být satelitní navigace SN-99 určená hned pro několik druhů střel. Odborníci ji našli nejen ve výše zmíněných střelách Kh-101, ale i raketách 3M14 Kalibr odpalovaných z ponorek nebo hladinových plavidel. Používány jsou ale také v naváděných střelách do salvového raketometu Smerč nebo v Kh-59 s dostřelem 300 kilometrů. Bez této nebo podobné navigace by ruské střely jednoduše nedokázaly zasahovat své cíle přesně.

Další západní technologie byly použity v moderních bitevních vrtulnících Ka-52 nebo některých dronech. V současné době je díky analýzám odhaleno kolem 150 západních firem, jejichž technologie jsou v ruských zbraních používány. Podobná zjištění jsou důležitá, aby pomohla ohlídat, že se Rusko k dílům již nebude moci dostat. Tedy alespoň ne napřímo, jinak je ale může stále nakupovat přes třetí země a zákaz tak obcházet.

Jak efektivní je podle vás embargo na moderní technologie?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články