Rusko zřejmě útočí na ukrajinskou železnici strategickými bombardéry z vlastního vzdušného prostoru za pomoci raket

Logistika a mobilita je nedílnou součástí války. Pokud armáda nezvládne dodávat vojákům zásoby, zbraně a posily, nemá šanci v dlouhodobém horizontu uspět.

i Zdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská armáda v posledních dnech na Ukrajině začala měnit část své taktiky. Nejspíše si uvědomuje, že příliv zásob a těžkých zbraní, které se ze západních zemí dostávají ukrajinským silám, významně mění poměr sil na bojišti. Proto se evidentně snaží jejich přísun minimálně zpomalit a to útoky na důležitou železniční infrastrukturu. Problémy s přísunem zásob a posil by mohly ukrajinské bojovníky oslabit.

Z Polska je to na frontu velmi daleko

Podle šéfa ukrajinských železnic Oleksandra Kamyšina se v pondělí ocitlo pod palbou celkem pět železničních stanic ve střední a západní Ukrajině. Uvedl, že ruští vojáci pokračují v systematickém ničení železniční infrastruktury. Ta je velmi důležitá, protože boje se odehrávají na východě země. Od polské hranice na místo bojů je to vzdušnou čarou zhruba tisíc kilometrů. Zbraně a zásoby musí tuto vzdálenost překonat a železnice je nejefektivnější řešení.

Rusko přiznává, že cílem je právě přerušení dodávek zbraní. Podle prohlášení ruského ministerstva obrany ruské rakety zničily šest zařízení napájejících železnice, která sloužila k zásobování ukrajinských sil zbraněmi ze zahraničí. Zasažena měla být například elektrická rozvodna napájející trolejové vedení v Krásné u Lvova. Kolem Lvova vedou nejdůležitější zásobovací cesty směrem z Polska. Ukrajina přiznala, že útoky zastavily některé osobní vlaky. O těch nákladních pochopitelně nemluví.

Rusko útočí letadly, ale ze svého území

Podle ukrajinské strany si útoky vyžádaly nejméně pět lidských životů. Útok proběhl za pomoci střel. Ukrajina se domnívá, že šlo o rakety odpalované ze strategických bombardérů Tu-95 nebo Tu-160. Rusko disponuje například střelami dlouhého doletu Ch-101, které jsou z těchto letounů odpalované. Mají tak dlouhý dolet, že letadla vůbec neopustí ruský vzdušný prostor, ale střely doletí až do Lvova.

Zveřejnil(a) Максим Козицький dne Pondělí 25. dubna 2022

Není to poprvé, co Rusko útočí na železniční infrastrukturu. Nejznámější je dva týdny starý útok na železniční stanici v Kramatorsku. V té době se z tohoto nádraží snažily z oblasti evakuovat tisíce lidí a střela tak napáchala doslova masakr. Podle ukrajinské vlády bylo zabito přes 50 lidí a další stovka vážně zraněna.

Na Ukrajinu v posledních dnech míří řada zbraní, které mohou zvrátit situaci na bojišti. Jsou mezi nimi i tanky, bojová vozidla pěchoty, obrněné vozy, houfnice a další. K nim samozřejmě musí do země proudit i střelivo, náhradní díly a tisíce tun paliva. Bez něho jsou zbraně jen neškodnými kusy železa. O tom, jak je nutné zásobovací linky udržet, se ruská armáda v minulých týdnech přesvědčila sama, když nezvládala zásobovat jednotky útočící na Kyjev.

Jak moc podle vás může Rusko narušit přísun zásob na Ukrajinu?

Zdroj: Businessinsider, BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články