Po třech měsících bojů na Ukrajině ztrácí Rusko na západě respekt. Před několika týdny nemyslitelné je dnes běžné

Používání hrozeb a zastrašování je běžnou součástí mezinárodní politiky. Pokud však tyto praktiky někdo používá, musí druhá strana věřit, že je schopen výhrůžky splnit.

i Zdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

V únoru ruská armáda s velkým lomozem napadla Ukrajinu, když zahájila takzvanou speciální operaci. Po téměř třech měsících bojů se musela stáhnout od Kyjeva, její vojáci berou do zaječích v okolí Charkova, navíc se plácají ve snaze útočit na Donbase. Ukazuje se, že ruská armáda je pravděpodobně jen kolos na hliněných nohách, který se téměř na nic nezmůže. A je to znát na tom, jak se mění pohled na moc Ruska.

Armáda, které se mnozí obávali

Ještě před třemi měsíci přitom byla ruská armáda označována za druhou, možná třetí nejsilnější na světě, protože síla armád Číny a Ruska se docela obtížně posuzuje. S tímto vědomím vystupovali i ruští politici, kteří tohoto přesvědčení využívali k prosazování svých zájmů, případně obraně zájmů svých spojenců. Například jako „mírové“ síly, jež se angažovaly v Kazachstánu, Náhorním Karabachu nebo při operacích v Sýrii.

Poté, co se za téměř čtvrt roku nedokážou ruští vojáci vypořádat s vojsky mnohem menší a chudší Ukrajiny, byť podporované západními zbraněmi a střelivem, je hrůza jdoucí z ruských ozbrojených sil ta tam. Ne, že by ruská armáda nebyla stále veliká, nebo neměla zásoby zbraní. Ale dle všeho je neumí využít a respekt se pomalu vytrácí. Není divu, jediný úspěch, kterým se Rusové mohou pochlubit, je asi dobytí Mariupolu. A to jim trvalo téměř od začátku války.

Je to znát i na tom, jak se k Rusku staví západní země, především ty, jež jsou v NATO. Ještě na začátku konfliktu se mnohé bály dodávat Ukrajině jakoukoli pomoc, aby se náhodou Rusko nějak nemstilo. Vidět to bylo na příkladu Německa. Mínění se ale dramaticky obrátilo. Nejdříve na Ukrajinu proudily jen obranné zbraně jako protitankové a protiletadlové rakety. Nyní jsou to těžké zbraně a jediné, co snad země ještě nedostala, jsou stíhací letouny.

Mluví se dokonce o porážce Ruska

Zkrátka nikdo se již nebojí významné pomsty, protože Rusko k tomu nemá prostředky. Mnozí odborníci mluví o tom, že Ukrajina může díky dodávkám zbraní, které jsou čím dál modernější, dokonce vyhrát. Bude nejen stále lépe vyzbrojená, ale morálka ruských vojáků je evidentně mizerná a kvalita velitelů nevalná. Armáda sice ještě poražena není, avšak pokud válka bude pokračovat dál, Rusku pravděpodobně dojdou vycvičení lidé, moderní zbraně a peníze.

Zveřejnil(a) Korea Defense Blog dne Neděle 17. dubna 2022

Podle prezidenta Putina jde především o bezpečnost Ruska, přičemž hrozbu pro něj představuje NATO. Avšak jde jen o propagandistické řeči, kterými se snažil odůvodnit své imperiální choutky. Výsledkem války, již rozpoutal, je, že ruská armáda je nejen blízko možné porážce, ale NATO posiluje. Chce do něho vstoupit Finsko a Švédsko, které byly dosud neutrální. Tím se hranice NATO a Ruska o více než tisíc kilometrů prodlouží, což musí vyvolávat v paranoidních ruských myslích doslova paniku.

Samozřejmě Rusko má stále jaderné zbraně, jež jsou nebezpečné a nelze je brát na lehkou váhu. Jsou kromě surovin, od kterých se však západ plánuje odstřihnout, asi jeho jedinou pákou a hrozbou. Teoreticky by je mohlo použít, ale to by byl opravdu extrémní krok, jenž by vyvolal reakci a možná vedl ke zničení světa. A to nechtějí ani mocní v Rusku. Budou pro Rusko tedy pojistkou, že ho nikdo nenapadne. K čemuž se vlastně nikdo nikdy nechystal.

Jak blízko je ruská armáda na Ukrajině k tomu, aby byla poražena?

Zdroj: TheDefensePost

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články