Jedním z důvodů katastrofálního neúspěchu ruské armády na Ukrajině je obrovská míra korupce, Uralvagonzavod je zářným příkladem

Moderní armáda potřebuje moderní vybavení i zásoby. Pokud je kvůli nedostatečnému množství peněz nemá, může sice působit skvěle, ale bude neakceschopná.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Měsíc války na Ukrajině ukazuje, že ruská armáda není tím, za co ji mnozí, včetně ruského vedení, považovali. Bývala označována za druhou nejsilnější na světě a se svým rozpočtem přes 150 miliard dolarů (3,35 bilionu Kč), což je třetí největší částka na světě, také být měla. Co fungovalo na papíře, ale tváří v tvář Ukrajině, jež dávala na armádu 11,8 miliardy dolarů (263 miliard korun), neplatí. Jedním z důvodů může být korupce, která je v Rusku doslova všudypřítomná.

Moderní techniky je jen omezené množství

Ruský obranný rozpočet je sice třetí největší na světě, ale nikdo ve skutečnosti neví, kolik z této částky na obranu opravdu šlo. Rusko se sice často rádo chlubilo moderními zbraněmi a tím, jak s nimi jeho armáda sílí, ale opak je pravdou. Velká část techniky, kterou ruští vojáci používají, je sovětské konstrukce, případně jen nějak modernizované. Opravdu moderní stroje jako tank Armata-14 nebo letoun Su-57 má armáda ve výzbroji většinou jen v prototypech nebo v nevelkých počtech.

iZdroj fotografie: Alexej Ivanov / Creative Commons / CC BY
Odpal rakety Iskander-M

Nejde samozřejmě konstatovat, že by ruští vojáci vůbec nic moderního neměli. Problém je, že když už to dostali, tak ne v dostatečných počtech. Dobře to lze dokladovat na nasazení přesných zbraní, jakými jsou třeba rakety Inkander-M a další. Podle mnohých analytiků Rusko již většinu jejich zásob vystřílelo a musí se spoléhat především na hloupou munici. A ani přesnost inteligentních zbraní podle mnohých zpráv není srovnatelná s těmi západními.

Ale úplně markantní je tato situace na stavu obyčejných vojáků. Množí se zprávy o tom, jak do boje na Ukrajinu vyrazili nedostatečně vybavení. To až tak, že prý trpěli omrzlinami a museli používat získanou ukrajinskou výstroj, která je mnohem lepší. Na sociální sítě prosákly i zprávy o tom, že pořádně nefungují ani některé balistické vesty, kde jsou pláty údajně jen z tvrzeného kartonu. Často nefunkční mají být i bloky reaktivní ochrany na tancích.

Ropná velmoc trpí nedostatkem paliva

A do toho přicházejí zprávy, že jednotky na frontě mají hlad. A když mají jídlo, je již několik let prošlé. Případně že trpí nedostatkem paliva. Vojáci kvůli tomu dokonce museli řadu strojů opustit. To se zdá u armády, která patří ropné velmoci, jako zpráva z nějakého špatného sitcomu. Ovšem ve spojení se zprávami, jež v Rusku kolují již řadu let, že pohonné hmoty jsou druhou měnou armády, by to překvapovat nemělo. Zdá se, že pohonné hmoty sloužily jako přivýdělek vojáků od velitelů až po obyčejné vojíny.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Tank T-14 Armata

Ovšem to bude nejspíše jen špička ledovce. Opravdová korupce pravděpodobně bují v samotných zbrojních zakázkách. Na luxusní život vysokých státních úředníků, vojenských hodnostářů ale i manažerů různých zbrojních firem dle všeho šly miliony a miliony dolarů. Zakázky se tak šidily, výrazně opožďovaly a prodražovaly. Výsledkem byl současný nedostatek mnoha druhů zásob nebo ne dobře udržovaná technika. Na druhé straně pak dači v lesích, vily v turistických destinacích nebo luxusní jachty na mořích.

Klasickým příkladem nakládání s penězi může být výroba tanků. V roce 2015 prezident Vladimir Putin představoval špičkový tank Armata-14 a tvrdil, že v roce 2020 jich budou ve výzbroji tisíce. Ačkoli se utratilo několik set milionů dolarů za výstavbu nového provozu ve společnosti Uralvagonzavod, v roce 2019 vše začala vyšetřovat FSB. Sériová výroba tanků ani dnes neběží. Ruská armáda tak naštěstí pro Ukrajince stále spoléhá hlavně na staré T-72. A nejenže nepostupuje, ale na některých místech musela dokonce i ustoupit.

Jak velkou roli v neúspěchu Ruska na Ukrajině podle vás hraje korupce?

Zdroj: Politico

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články