Rusové museli na Ukrajině změnit taktiku. Ta ale znamená mnoho mrtvých, zničená města a příliv uprchlíků

Proti odhodlané obraně můžete použít speciálně vycvičené jednotky, které vám přinesou výhodu. Jde to i brutální silou, ale pak nehledíte na oběti.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Záběry, které v posledních dnech přicházejí z Ukrajiny, připomínají noční můru. Ruská vojska těžkými děly a raketomety doslova válcují ukrajinská města, ve kterých žijí tisíce obyvatel včetně žen a dětí. Je to velký rozdíl oproti tomu, oč se Rusové snažili na začátku konfliktu. Vše proto naznačuje, že se kvůli počátečním neúspěchům rozhodli změnit taktiku a postupovat bez ohledu na škody a počty mrtvých z řad civilistů.

Plány nevyšly, ukrajinská obrana odolala

Mnoho odborníků bylo přesvědčeno, že obrana Ukrajiny se tváří tvář ruské převaze během několika dní zhroutí. Dle všeho si to samé představovalo i ruské velení, když připravovalo plán na obsazení země. Ovšem ukrajinská armáda se velmi statečně drží a ačkoli Rusové postoupili až ke Kyjevu, nepodařil se jim dosud žádný výrazný úspěch. Podle všeho to má několik důvodů a Rusku nyní nezbývá, než se přizpůsobit.

Putin v rámci dnešního telefonního rozhovoru s francouzským protějškem odmítl zprávy o bombardování ukrajinského…

Zveřejnil(a) Dan Moravec dne Čtvrtek 3. března 2022

Zpočátku evidentně sázelo na přesné údery na vojenskou infrastrukturu a speciální jednotky, případně záškodníky. Svědčí o tom cíle přesných raket a bombardování, což byla letiště, skladiště munice a další. Nebo výsadky z letadel a vrtulníků, o které se Rusové pokoušeli v okolí Kyjeva. Ty byly většinou ukrajinskou armády zlikvidovány. Zastaveny ale byly i obrněné kolony, které směřovaly na druhé největší ukrajinské město Charkov.

Ukrajinci evidentně zvolili velmi dobrou taktiku a na plány Rusů byli připraveni. Silně motivovaní ukrajinští vojáci jsou navíc vyzbrojeni moderními protitankovými zbraněmi, jako jsou rakety Javelin, NLAW a další. Jsou s nimi schopni likvidovat ruskou těžkou techniku, která se snaží proniknout do velkých aglomerací. Mohou zde najít úkryt. Vypálit a uniknout, což je doslova noční můra každé tankové osádky.

Nízká morálka ruské armády

Navíc se ukazuje, že ruská armáda zcela evidentně není tak dobrá, jak se předpokládalo. To samozřejmě neplatí pro všechny jednotky, ale ruské velení dle všeho vojákům lhalo o tom, co jedou na hranice s Ukrajinou dělat. Mnoho z nich jsou narychlo přinucení odvedenci, kteří s nasazením nepočítali. Když už jim řekli, že jedou na Ukrajinu, všichni očekávali květiny z rukou lidí, které osvobozují od nacismu. Dočkali se ale raket a kulek. To muselo mít děsivý dopad na morálku ruských jednotek.

Na Ukrajine prebieha krvavá bitka o Kyjev! Do boja sa chystá aj starosta a bývalý boxerský šampión Vitalij Kličko. Viac…

Zveřejnil(a) Nový Čas dne Pátek 25. února 2022

Také záměr cíleně zasahovat vojenské cíle je evidentně nad síly ruské armády. Obecně se předpokládalo, že přesné zbraně Ruska nejsou tak dobré jako ty západní. A Rusku dle všeho jejich zásoba dochází, podle analytiků například spotřebovalo většinu svých raket Kalibr. Problém je, že takové zbraně jsou velmi drahé a nepříliš výkonná ruská ekonomika si nemůže dovolit dostatečný počet takových zbraní armádě koupit.

Proto se zdá, že ruské velení se začalo uchylovat k tomu, v čem je jejich armáda dlouhodobě silná. Tím je těžké dělostřelectvo, raketové vojsko, případně bombardování levnými, neřízenými pumami. Možné je využít i kazetovou munici nebo obávané termobarické zbraně. Na ty se sovětská i ruská doktrína dlouhodobě soustřeďovala. Cílem této taktiky je mohutnou dělostřelbou narušit obranu nepřítele Až poté nastupují pěší a obrněné jednotky, které zlikvidují to, co po bombardování zbylo.

Rusové omezují vlastní ztráty, ale zabijí civilisty

Má to pro ruskou armádu několik výhod. Při této taktice se může držet dál od účinných protitankových zraní, které mají jen omezený dosah a vyhne se tak ztrátám tanků a obrněných vozidel. Vyčišťovací práce proti rozvrácené obraně nakonec zvládnou i hůře vycvičení a ne příliš motivovaní vojáci. Omezení ztrát také znamená, že budou s větší ochotou plnit rozkazy a nastupovat do boje.

Ukrajinsko-polské hranice přechod u Przemyslu neděle 6.3.22 po poledni.

Kolona před přechodem je deset kilometrů…

Zveřejnil(a) MUDr. Vratislav Prejzek dne Neděle 6. března 2022

Tato taktika, kterou si ruská armáda vyzkoušela při konfliktech v Sýrii nebo Čečensku, má ale jeden strašlivý dopad. Ve zničených městech nejsou jen jejich obránci, ale i jejich obyvatelé. Dělostřelba tak nejen napáchá velké materiální škody a zabije obránce, ale je smrtelná i pro civilisty, včetně žen, dětí a starých lidí. Jde o taktiku, kterou moderní armády dnes již nevyužívají. Je navíc často považována za válečný zločin. To dle všeho ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi nevadí.

Čím častěji bude ruská armáda takovou taktiku používat, tím více civilistů se před ní bude snažit utéci. I proto od začátku konfliktu do okolních Evropských zemí uteklo již přes 1,5 milionu Ukrajinců. Protože Rusko v této taktice nehodlá končit a ještě se ani nedostalo k mnoha velkým městům, dá se očekávat, že jich nakonec budou další miliony. Zasažena tím bude i Česká republika, do které uprchlíci také míří.

V hlavách ruského vedení může mít tento postup, civilisté prchající před brutální dělostřelbou, další vítaný efekt. Na uprchlické vlny jsou Evropané citliví. I když jde o Ukrajince, kteří jsou jim kulturně blízcí, miliony uprchlíků budou znamenat ekonomické problémy evropských zemí, které dnes stojí proti Rusku. Hádky o rozdělení uprchlíků a o to, kdo se o ně bude starat a kdo to bude platit, mohou narušit současnou evropskou protiruskou jednotu. To si vládci Kremlu určitě přejí.

Co vše může znamenat nasazení ruského těžkého dělostřelectva na Ukrajině?

Zdroj: Autorský text Víta Lukáše

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články