Nezastavitelný pokrok, ruské jednotky se mohou vzdávat ukrajinským dronům: stačí zavolat nepříteli, který připravil i instruktážní video

Vzdát se je velmi ožehává a často nebezpečná akce, Ukrajinci ale vytvořili unikátní postup, jak mohou ruští vojáci složit zbraně, aniž by došlo k ozbrojenému střetu.

Ukrajinský dron umí zajmout napřítele i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Ukrajiny
                   

Vzdát se nepříteli, případně svého nepřítele zajmout, je velmi nebezpečná a pečlivě nacvičovaná akce, aby vojáci „eliminovali“ škody. I přes to se často stane, že se něco zvrtne a dojde k ohrožení jak vzdávajících se jednotek, tak bojovníků, kteří se je snaží zajmout. Jednou z možností, jak tomu předejít, je speciální program ukrajinské armády vytvořený přímo pro ruské vojáky. Ti mají možnost se vzdát stroji, aniž by došlo k ozbrojenému střetu s lidmi.

Zajetí dronem předchází nebezpečným situacím

Speciální projekt spustila ukrajinská armáda na základě zkušeností z bojů. Setkává se totiž často s případy, kdy někteří demoralizovaní ruští vojáci raději volí zajetí, ale stejně tak není výjimkou, že při takové akci dojde k přestřelce. V případě dronů ale nic takového nehrozí, potažmo by to nezpůsobilo ztráty na lidských životech. Vzdávající se vojáci se musí úplně odzbrojit, a před tím, než se k nim dostane ukrajinská armáda, jsou dlouho pod dohledem.

Program s názvem „Chci žít“ začal již v roce 2022 a ukrajinská armáda k němu natočila pro ruské vojáky instruktážní video, v němž popsala, jak by se měli správně vzdát. Prvním krokem je zavolání na speciální linku projektu, kde se mohou Rusové přesně dohodnout na místě a čase, tedy kdy a kde se hodlají vzdát. V daný okamžik ale nevyjedou na místo ukrajinské jednotky, nýbrž jejich drony, které zajistí oblast.

Dron si vojáky předem pečlivě zkontroluje

Ruští vojáci by měli s dronem navázat vizuální kontakt a zvednout obě ruce, čímž dávají najevo svůj úmysl (vzdát se), a zároveň umožní stroji kontrolu, že nejsou ozbrojení a tedy nebezpeční. Dron je potom rychlostí chůze navede na místo, kde na ně již čekají připravení ukrajinští vojáci. Díky tomu, že si je dokáží předem zkontrolovat a spočítat, nebývají překvapeni jejich počtem. Taková příprava dokáže významně eliminovat výskyt nějakého problému. V případě, že by se dronu vybila baterie, musí vojáci počkat na nový stroj.

Kolik případů kapitulace před dronem se již povedlo uskutečnit, není známo. Využití takových strojů přitom není doménou Ukrajinců, ruská armáda využila své drony Orlan-10 k tomu, aby z nich posílala na mobilní telefony ukrajinských vojáků SMS zprávy s výzvou ke kapitulaci. Program ale může sloužit jako příklad i pro jiné armády. Například Američané v Afghánistánu řešili dilema, když se bojovníci Tálibánu chtěli vzdát bitevním vrtulníkům, což ale nebylo už jenom z důvodu bezpečnosti příliš realizovatelné.

‼У В А Г А / В Н И М А Н И Е‼
ІНСТРУКЦІЯ ДЛЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ЗС РФ, ЯК БЕЗПЕЧНО ЗДАТИСЬ В ПОЛОН / ИНСТРУКЦИЯ ДЛЯ ВОЕННОСЛУЖАЩИХ ВС РФ, КАК БЕЗОПАСНО СДАТЬСЯ В ПЛЕН

Zveřejnil(a) Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine dne Pondělí 12. prosince 2022

Jak hodnotíte program ukrajinské armády?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články