Sedm populárních věcí, kterými americká kultura změnila celý svět. Používáte je den co den

Američané dali modernímu světu věci, bez kterých si často dnes nedokážeme představit život. A možná si ani neuvědomujeme, odkud pocházejí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čína se v posledních letech snaží dohnat Spojené státy v pozici světové velmoci. Ačkoli se dotahuje, jsou věci, se kterými moc neudělá. Například světovým jazykem číslo jedna je rozhodně angličtina, mandarínskou čínštinou se mimo kontinentální Čínu příliš nemluví. Čínské výrobky zaplavily svět, ale pohled na jejich kvalitu není valný. A USA mají více věcí, které modernímu světu daly.

Džíny se staly módním hitem

S ikonickými kalhotami přišli v roce 1873 Jacob Davis a Levi Strauss. Potřebovali vytvořit pevné pracovní kalhoty pro horníky, které by se netrhaly. Použili modrou džínovinu a kalhoty se zapínáním na knoflíky na nejnamáhanějších místech zpevnili cvoky. Nakonec se rozšířily do celého světa a po ukončení patentu se modré kalhoty začaly kopírovat a staly se módním hitem. Třeba v Severní Koreji se nosit nesmí, příliš připomínají Ameriku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Světová popová hudba

Američtí popoví zpěváci v posledních desetiletích doslova ovládli celý svět. Samozřejmě i jiné státy mají zpěváky, kteří se prosadili, ale naprostá většina hvězd pochází z USA. Úsměvný se může zdát být příběh amerického vojáka z Afghánistánu, který se střetl s mladíkem poslouchajícím Michaela Jacksona. Když mu řekl, že je již řadu let po smrti, fanoušek krále popu se velmi rozčílil. Tak moc měl svůj idol rád.

iZdroj fotografie: Uživatel Constru-centro / Creative Commons / CC BY-SA

Nemilovaný kapitalizmus

Pro mnohé nenáviděné slovo, ale Amerika se stala jeho symbolem. Samozřejmě princip směny zboží, kdy se něco poskytuje za něco, zde existuje již od nepaměti. Ale byly to především Spojené státy, kde byl systém doveden do nejvyšší úrovně. Samozřejmě kapitalizmus má i své negativní stránky, protože čas od času vede k recesi. Z té se ale zase jakýmsi sebeozdravným procesem dokáže po nějaké době zotavit.

Populární sociální média

Kdo by si dnes dokázal představit život bez Facebooku nebo Twitteru. Obě tyto sociální sítě výrazně ovlivnily moderní dobu a stojí za mnohými přednostmi, ale i negativy, které přináší. A obě jsou původem z USA. Existují samozřejmě i jiné sociání sítě, vždyť třeba Čína Facebook blokuje, ale žádné nemají takový celosvětový dosah.

iZdroj fotografie: Pixabay

Světová síť internet

Myšlenka na propojení počítačů do jedné sítě také pochází ze Spojených států. Vláda zde vyvinula projekt nazývaný ARPANET. Opravdová síť pro všechny se začala rozvíjet mezi univerzitami. První propojení prošlo mezi Standfordskou univerzitou a USCLA, i když tehdy dorazila jen první dvě přihlašovací písmena. Projekt se nakonec rozšířil tak, že dnes není na světě téměř místo, kam by nějakým způsoben nezasahoval.

Letadlo pro daleké cesty

Díky letadlu se dnes člověk dostane v řádu hodin na jakékoli místo na planetě. O stavbu létajícího stroje těžšího než vzduch se snažilo mnoho vynálezců. Ale úspěšní byli až bratři Wrightové, kteří se se svým strojem poprvé vznesli v prosinci roku 1903. Od té doby létající stroje, dnes poháněné proudovými motory, ovládly oblohu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Oblíbeným sportem se stal basketbal

Dnes jednu z nejpopulárnějších míčových her vymyslel v roce 1891 James Naismith jako zpestření zimní přípravy studentů. Zavedl ji v organizaci YMCA ve Springfieldu. I díky této organizaci se hra začala masově šířit. Do světa se dostala hlavně během první světové války, když ji hráli američtí vojáci. Dnes ji najdete asi v každém státě na světě.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články