Ukrajina se pomalu stává ruským Vietnamem. Paralel lze najít stále víc, Ukrajinci jsou stejně odhodlaní jako Vietkong

Válku řídí politik, Rusové jsou stále více nuceni nasazovat zálohy a konec v nedohlednu. Ukrajinci se odmítají vzdát a i nadále mají širokou podporu demokratických zemí.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Public Domain
                   

Zásadním problémem války ve Vietnamu bylo řízení konfliktu politiky. Ti rozhodovali o tom, co se na bojišti bude dít, a snažili se jezdit na dvou koních naráz. Jednou stranou mince byla vůle válku vyhrát, druhou snaha mít co nejméně mrtvých a udržet si přízeň obyvatelstva. Nevyšlo ani jedno. Vladimir Putin jedná velmi podobně a je zjevné, že určitým složkám ruských špiček se to pranic nelíbí.

Ruští generálové by jednali jinak

Málo známým faktem války ve Vietnamu je, že drtivá část nasazeného kontingentu se bojů vůbec neúčastnila. Operační jednotky tvořily maximálně 25 procent stavu, zbytek bylo zázemí, instruktoři, logistika nebo zpravodajci. Ruský vládce jedná v zásadě podobně. Vytrvale odmítá vyhlásit mobilizaci a ruská náborová střediska dělají všemožná opatření, aby získala nové rekruty. Posouvá se věk dobrovolníků, kteří mohou vstoupit do armády, a mobilizace zřejmě probíhá velmi skrytou formou.

Již teď je jasné, že k totálnímu vítězství Ruska chybí především dostatek pěších jednotek. Nasazeny jsou taktické prapory, které jsou vhodné pro útočnou činnost a mají kolem 800 vojáků. Jako klín útočící armády jsou vynikající, ale za nimi by měly následovat pěší jednotky, jež oblast vyčistí. Rusko má v ozbrojených složkách přes jeden milion vojáků, převážně se jedná o vojáky základní služby, které zřejmě Putin z vnitropolitických důvodů nechce hromadně nasazovat.

iZdroj fotografie: mannhai / Creative Commons / CC BY-NC
Výsadkáři 101. divize na Hamburger Hillu

Paralela je jasná, snaha udržet obyvatelstvo ve vytyčených liniích brání Putinovi v totální válce. Američané dělali ve Vietnamu to samé, ale z jiného důvodu – nechtěli vysoká čísla mrtvých. Američtí generálové věděli, že taktika udeř, znič a odejdi nemá smysl. Dokonalým příkladem jsou boje o Hamburger Hill, který americká pěchota dobývala třikrát za cenu vysokých ztrát a Vietnamci kopec, protkaný tunely, pokaždé znovu obsadili. Ruským generálům je jasné, že bez totální mobilizace Ukrajinu nelze vojensky porazit.

Rusové místo toho utrpěli obrovské ztráty na modernější technice, páteř tankového vojska je nalomena a nahradit modernizovaná vozidla bude trvat léta. Uralvagonzavod je zavřený, stejně jako Čeljabinský traktorový závod, hlavní dodavatelé techniky pro ruskou armádu. Nedostatek čipů ze Západu zásadním způsobem omezuje schopnosti Rusů v oblasti přesně naváděných raket, ale nejen jich. Generálové jsou si vědomí, že musí přijít masivní útok na Ukrajinu, má-li Rusko vyhrát. To ovšem Putin odmítá.

Špatný výcvik vojáků a nízká morálka

Velkým problémem Američanů byla nezkušenost a nedostatečný výcvik množství vojáků. Ti podepisovali rok vojenské služby a ve chvílích, kdy se z nich stávali zkušení vojáci, pokud přežili, po roce odcházeli. Rusové mají stejný problém. Rozsáhlá korupce, která se dotkla výcviku, způsobila, že značné množství vojáků neumí dostatečně ovládat své zbraně a o taktických dovednostech ruských velitelů není třeba hovořit. Podobný problém je zjevně i v letectvu, kde piloti nemají nalétaný dostatek letových hodin a to při operačním nasazení zjevně chybí.

Američané měli ve Vietnamu velké potíže s morálkou nasazených vojáků. Jedním z hlavních důvodů byla nesmyslná taktika, kdy vojáci věděli, že i když protivníka v dané oblasti zlikvidují, ten se po jejich odchodu vrátí zpět. S tím souviselo nadměrné užívání drog. Konflikt byl asymetrický, a tedy extrémně náročný na psychiku. O bojové morálce ruských vojáků už bylo napsáno mnoho. Opouštění techniky, nadměrná konzumace drog a alkoholu, nesmyslné jednání vojáků. I zde lze najít paralely s Vietnamem.

iZdroj fotografie: mannhai / Creative Commons / CC BY
Zasažený CH-46 Sea Knight těsně před zřícením ve Vietnamu

Severní Vietnam měl intenzivní podporu ze Sovětského svazu, Číny, potažmo celého komunistického bloku. Další podobnost – pomoc Západu je velmi rozsáhlá. Američané utrpěli velké ztráty na technice také, především obrovské ztráty vrtulníků a jejich posádek. O ruských ztrátách na technice netřeba hovořit. Konflikt je velmi drahý. Zatímco u Američanů hrála hlavní roli jejich mimořádně silná ekonomika, u Rusů jsou to platby za dodávky plynu a ropy. Obě strany páchaly nebo páchají válečné zločiny.

Přesto se najdou rozdíly

Válka ve Vietnamu postupně ztratila podporu obyvatelstva v USA. V Rusku je to prozatím naopak, přesto je velkým otazníkem, proč Putin nechce vyhlásit mobilizaci. Podpora války zřejmě nebude tak žhavá, byť je nepochybně velká. Diktátor z Kremlu má zřejmě obavy ze změny nálady veřejného mínění. Svědčí o tom zacházení s mrtvými, jejich utajovaný a velmi pomalý převoz do Ruska.

iZdroj fotografie: mannhai / Creative Commons / CC BY-SA
Válka na Ukrajině

Američané se nikdy nedostali do mezinárodní izolace, Vietnam měl pořád punc boje proti komunismu. Namlouvat si, že Rusové si vynahradí EU Indií nebo Čínou, je scestné. Neexistuje infrastruktura a Třetí svět zkrátka a dobře postrádá obrovskou kupní sílu Evropy nebo Severní Ameriky. Podobné je to se špičkovými technologiemi, kde Rusko strádá. Změna partnerů bude extrémně drahá už jen proto, že Rusko se stane tou jednoznačně slabší stranou vyjednávání.

V každém případě, stejně jako Vietnam, doplatí na celý konflikt nejvíce sama Ukrajina. Vietnam se s následky války potýká dodnes. Ukrajinci budou mít nejen zdevastovaná města, ale i ekonomiku. Je velkým otazníkem, kolik se jich bude chtít vrátit do zničené země. A zda ta země bude vůbec existovat, protože i přes paralelu s Vietnamem vůbec není jisté, jestli Kyjev dokáže celou válku vyhrát a vyhnat Rusy ze svého území.

Jaké jsou další paralely s Vietnamem?

Zdroj: autorský komentář Jaroslava Červenky

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články