Severní Korea vyzkoušela hypersonickou zbraň. Snaha, která může změnit rovnováhu sil

Řada států se zabývá vývojem hypersonických zbraní. Jejich vysoká rychlost má být způsobem, jak překonat stále lepší protiraketovou obranu.

i Zdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
                   

Režim v Severní Koreji provedl 28. září další ze svých raketových zkoušek. Tentokrát je ale situace jiná a může být pro soupeře komunistického režimu znepokojivá. Ten totiž oznámil, že vyzkoušel novou hypersonickou zbraň a zařadil se tak mezi země, které touto technologií disponují. Někteří odborníci ale tvrzení Severokorejců zpochybňují. I tak to znamená, že především nejbližší sousede se musí mít na pozoru.

Raketa s hypersonickou hlavicí

Podle zpráv ze severokorejských médií armáda otestovala střelu Hwasong-8. Její hlavici údajně představovalo hypersonické klouzavé vozidlo. „V prvním zkušebním startu národní obranní vědci potvrdili navigační řízení a stabilitu rakety v aktivní sekci a také její technické specifikace, včetně naváděcí manévrovatelnosti a klouzavých letových charakteristik odpojené hypersonické klouzavé hlavice,“ informovala severokorejská agentura KCNA.

iZdroj fotografie: Public Domain

Někteří odborníci ale tvrzení zpochybňují. Podle dat, která získala při sledování testu jihokorejská armáda, dosáhla střela v závěru letu rychlosti Mach 2,5. To je na hypersonickou zbraň málo. Za hypersonické zbraně se totiž označují střely, které dosahují minimální rychlosti Mach 5. Jejich sestrojení a hlavně zaměření je nesmírně komplikované hlavně proto, že při vysokých rychlostech se vpředu značně zahřívají. Je tedy složité sem umístit nějaké senzory a zaměřovací systémy.

Snaha, které může změnit rovnováhu sil

Podle pozorovatelů tak zatím severokorejský režim žádnou hypersonickou zbraň nemá. I když je nejspíše zřejmé, že se o její vývoj usilovně snaží. Otázkou je, kdy se mu ale podaří dosáhnout stavu, že bude mít použitelnou zbraň. V případě, že by ji získal, by se mohla změnit rovnováha sil. Na hypersonickou střelu by totiž mohly být krátké protiraketové systémy, které buduje Japonsko a Jižní Korea. Tyto dvě země jsou raketovým programem nejvíce ohrožené. I když režim má i balistické rakety schopné zasáhnout USA.

Severní Korea v poslední době zintenzivnila počet raketových zkoušek. Režim v nich pokračuje navzdory ekonomickým sankcím a problémům, do kterých se jeho ekonomika dostala kvůli covid-19. I když informace ze země jsou velmi omezené. Použitelnými hypersonickými zbraněmi v současné době disponují Rusko a Čína. Spojené státy na nich intezivně pracují. Vývoj oznámily i další země, například Indie nebo Francie.

Jsou hypersonické zbraně v rukách severokorejského režimu nebezpečím?

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články