V Somálsku warlordi vytrvale bojují proti sobě. Bitva o Mogadišu problémy země ukázala světu

Země na africkém rohu je známa jako jedno z nejchudších a nejnebezpečnějších území na světě. Spory tu nepomohla urovnat ani neúspěšná mise OSN.

i Zdroj fotografie: AMISOM Public Information / Creative Commons / CC0
                   

Somálsko je v České republice známé jako velmi problematické území. Především díky filmu Černý jestřáb sestřelen je vnímáno jako země, kde vládnou warlordi a kde neuspěly ani USA. Je známo, že zde byl obrovský hladomor, kterému podlehly statisíce obyvatel. A že somálští piráti brutálně přepadali a unášeli lodě. To je ale jen špička ledovce, země je semeništěm problémů již od svého vzniku.

Spojení italské a britské kolonie

Dnešní Somálsko původně tvořily kolonie pod správou Velké Británie a Itálie. Ty získaly nezávislost v roce 1960 a vznikla Somálská republika. Ta i přes mnohé potíže nějakým způsobem fungovala, ale v roce 1969 byl zastřelen prezident Abdirashid Ali Shermarke, následoval vojenský puč a moci se chopil Mohamed Siad Barre, podporovaný armádou. Ten postupně lavíroval mezi komunismem a západními zeměmi a jeho vláda měla na zemi velmi negativní dopad.

iZdroj fotografie: Rumunský národní archiv / Public Domain
Mohammad Siad Barre a Nicolae Ceaușescu

V roce 1977 Somálsko zaútočilo na Etiopii s cílem získat region Obaden. Zprvu se mu dařilo, ale nakonec se od Barreho odvrátili Sověti a podpořili Etiopii. Do té dorazili i vojáci z Kuby a Somálsko konflikt prohrálo. Na začátku 80. let ale byli obyvatelé s vojenskou juntou natolik nespokojeni, že se začali bouřit. Na konci 80. let již různé armádní jednotky podporovaly i některé skupiny povstalců. V roce 1991 přišel Barre o moc a vláda se zhroutila.

Mocní warlordové

V mocenském vakuu proti sobě začalo v zemi působit mnoho skupin takzvaných warlordů, které měly pod svojí správou různá území Somálska. Výjimkou byla severozápadní část, která v minulosti patřila Velké Británii. Ta vyhlásila vlastní stát Somaliland, jenž ale jiné vlády dodnes neuznávají, i když funguje nezávisle na vládách v Mogadišu. Vlivem dlouhotrvajícího sucha a bojů v zemi vypukl hladomor, který si vyžádal velké množství životů.

Famine has ripped through the East of Africa leaving people in countries like Somalia severely malnourished and starving…

Zveřejnil(a) Human Appeal – UK dne Čtvrtek 4. května 2017

Neutěšenou situaci v zemi se rozhodla řešit OSN, která do Somálska v roce 1992 poslala svoji misi. Ta se pokoušela eliminovat odpor některých ozbrojených skupin, poskytnout potravinovou pomoc a zprostředkovat nějakou dohodu na budoucí vládě, což se dařilo jen částečně. Nejsilnější frakce vedli Mohamed Farrah Aidid a Ali Mahdi Mohamed. Druhý byl jmenován prezidentem, ale s Aididem, který měl větší síly, opakovaně bojoval o moc.

Černý jestřáb sestřelen

Aidid také útočil na jednotky OSN a stal se v zemi nejhledanějším mužem. Američané 3. října 1993 zajali v Mogadišu představitele jeho vlády, to vedlo k útoku na americké vojáky a sestřelení dvou vrtulníků. Událost dala vzniknout slavnému filmu Černý jestřáb sestřelen. Bitva v Mogadišu stála život 19 amerických a jednoho pákistánského vojáka. Kolik bylo zabito Somálců, se přesně neví, odhady hovoří až o 3 000 mrtvých. OSN v roce 1995 ze země odešla.

Po sestřelení druhého vrtulníku se nabídli dva členové Delta Force, že se nechají vysadit na místě a zajistí místo havárie. Žádost byla dvakrát zamítnuta, ale nakonec byli oba vysazeni. Po velmi tvrdém boji oba speciálové přišli o život. Dav jejich těla svlékl do naha a vláčel ulicemi Mogadiša. Gary Gordon a Randy Shughart byli prvními vojáky od války ve Vietnamu, kteří byli vyznamenáni Medailí za statečnost in memoriam.

iZdroj fotografie: U.S. AIr Force / Public Domain
Americký vrtulník nad Mogadišem

V zemi nadále probíhaly boje mezi různými skupinami. V roce 2000 byla zformována přechodná vláda nazvaná TNG a snažila se v zemi obnovit pořádek. Jejím soupeřem byla opozice, která vytvořila Svaz islámských soudů, který prosazoval právo šaría. Zmocnil se i vlády nad Mogadišem. Teprve až zásah etiopské armády a letecká pomoc USA v roce 2007 znamenaly, že TNG získala kontrolu nad velkou částí země a Mogadišem.

iZdroj fotografie: AMISOM Public Information / Creative Commons / CC0
Zadržení členové aš-Šabáb

Ovšem v roce 2009 se vytvořila radikální teroristická organizace aš-Šabáb, která začala proti vládě bojovat. Na nějakou dobu dostala pod kontrolu významné části země, než se je podařilo s pomocí některých afrických zemí osvobodit. Činnost skupiny ale v Somálsku neustále přetrvává a její útoky a atentáty si ročně vyžádají až několik tisíc obětí. Útočí ale na území i některých dalších států.

Piráti unášeli lodě a chtěli výkupné

V té době se celosvětovým problémem stali piráti, kteří ze somálského pobřeží začali útočit na obchodní lodě, případně turistické jachty, a unášet je. To se dělo i v minulosti, ale v roce 2009 jejich činnost dosáhla extrémních rozměrů. Většinou za zadržené lodě a posádky požadovali mnohamilionové výkupné. Situace se postupně stabilizovala v okamžiku, kdy do oblasti řada států vyslala svá válečná plavidla a ta začala proti pirátům velmi tvrdě zasahovat.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Zadržení somálští piráti

V roce 2012 byl zvolen nový federální parlament a situace se v Somálsku začala částečně uklidňovat. Vláda za pomoci jiných států postupně likvidovala ohniska různých povstalců na venkově, ale neustávaly její srážky s aš-Šabáb, která sahá i k taktice sebevražedných atentátů. Ovšem podle mnoha nevládních organizací zde dochází k velkému porušování lidských práv a práv žen.

Na začátku roku 2021 měl skončit mandát prezidenta Mohameda Abdullaha Farmaaja. Ovšem volby byly odloženy, což vedlo k napětí a politické nestabilitě. Konají se nyní nepřímo po dobu několika měsíců a měly by skončit 25. února 2022. Humanitární organizace upozorňují, že globální změny klimatu velmi tvrdě dopadají na místní zemědělský sektor. Není vyloučeno, že by v zemi mohl vypuknout další hladomor.

Co myslíte, má Somálsko vůbec naději na konsolidaci a stabilizaci?

Zdroj: Britannica

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky