Speciální jednotky na Slovensku prochází tvrdým výcvikem. A nedisponuje jimi pouze armáda nebo policie

Členové speciálních jednotek ozbrojených sborů mívají speciální výcvik, nejlepší výzbroj, musí být absolutně zdraví a dobře fyzicky vybavení.

i Zdroj fotografie: Armáda SR
                   

Každý stát má své speciální jednotky, výjimkou nejsou ani ozbrojené sbory českého východního souseda. V mnohém se českým podobají, protože vycházejí ze stejných základů, navíc díky partnerství zemí mají možnosti i často trénovat. I když některé metody, výzbroj či výstroj se mohou v detailech lišit. Toto je pětice těch nejelitnějších jednotek na Slovensku.

Pohotovostní policejní útvar

Nejde o jednu jednotku, protože útvar má každé krajské policejní ředitelství na Slovensku. Jeho součástí nejsou jen řadoví policisté, ale i odstřelovači, vyjednávači nebo pyrotechnici. Kdo se chce stát členem takovéhoto útvaru, musí sloužit minimálně 3 roky jako řadový policista a projít náročnými testy. Poté bude zasahovat proti nejtěžším zločincům, nebo zajišťovat ochranu důležitých osob. Členové používají samopaly MP5, útočné pušky Samopal vz. 58, brokovnice Benelli M3 a pistole Glock 17.

65. průzkumný prapor

Průzkumná jednotka slovenské armády, která se zabývá sběrem zpravodajských informací na území nepřítele. Vede i elektronický boj a zaměřuje se na komunikaci. Členové jednotky musí být skvěle vycvičeni, mít vekou výdrž, vytrvalost a schopnost orientace. Vojáci používají útočné pušky HK416, univerzální kulomet vz. 59 a další zbraně.

Zásahová jednotka vězeňské a justiční stráže

Je to útvar složený z příslušníků vězeňské stráže. Vykonávají tedy běžnou činnost, ale v případě potřeby bývají zařazeni do zásahové jednotky. Ta má za úkol potlačovat případné vzpoury ve věznicích, eskortovat nejnebezpečnější vězně a dohlížet nad nimi v průběhu soudů, či pátrat po uprchlících. Používají například pistole CZ 75, útočné pušky Samopal vz. 58, brokovnice Mossberg a Winchester Defender.

iZdroj fotografie: Policie SR
Slovenští policisté na mezinárodním cvičení elitních útvarů

Lynx komando

Jedná se o protiteroristickou jednotku slovenské policie. Vznikla z bývalého Útvaru rychlého nasazení federativního Československa. Zasahuje proti teroristům, únoscům a při dalších nebezpečných akcích. Třeba v roce 2001 zadržela tři členy teroristické IRA. Kdo se chce stát členem jednotky, musí být velmi zdatný, projít i takzvaným pekelným týdnem a mít za sebou rok služby u policie. Členové používají například samopaly MP5, odstřelovačské pušky SSG 3000 či pistole Glock.

5. pluk speciálního určení

Nejelitnější jednotka slovenské armády. Vycvičena je k průzkumu a speciálním operacím hluboko na území nepřítele, k boji proti terorismu a dalším úkolům. Přepravují se pomocí letadel, vrtulníků či po zemi. Členové jsou cvičeni pro boj ve všech klimatických podmínkách, musí být tedy extrémně zdatní. Mají celé spektrum výzbroje, od samopalů MP5 přes útočné pušky Samopal vz. 58 a HK416 až pro odstřelovačské včetně české antimateriálové Falcon.

Jak hodnotíte slovenské jednotky ve srovnání s českými?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články