CIA popisuje, jak její špióni mění svůj vzhled. Do minuty mohou být někým úplně jiným, velkou výhodu mají ženy

Aby zůstali agenti při operacích v anonymitě, mění svůj vzhled klidně několikrát po sobě. Jaké účinné metody k tomu slouží vysvětluje odbornice ze CIA.

Agenti CIA, změna identity i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednou z věcí, které musí agenti tajných služeb ovládat, je změna identity a vizáže. To se může hodit v mnoha případech a upravený vzhled by při bližším zkoumání neměl nikdo poznat. Existují samozřejmě určité limity, ale odborníci na maskování dokáží téměř zázraky. V mnohém však záleží také na agentovi, protože i při dobrém maskování ho dokáže prozradit maličkost a může mu jít o život.

Změnit podobu jde různým způsobem

Existuje samozřejmě mnoho druhů proměny identity, někdy přitom stačí úplná maličkost. Například použití brýlí, paruky, čepice nebo jiného oblečení. To je vhodné třeba v momentě, kdy je agent v pohybu a splývá s davem, kde nikdo nemá příliš času si ho prohlížet. Existují ovšem i změny, kdy danou osobu doslova někdo nedokáže poznat tváří v tvář. Zde záleží na celé řadě detailů, mnohé si přitom musí agent nastudovat a zautomatizovat.

Když se maskér podívá na agenta, má možností mnoho. Přijde-li například kudrnatý, může jeho vlasy narovnat, když je má tmavé, odbarví mu je na světlé. Mladší agenty mohou navíc maskéři „zestárnout“, zejména pomocí šedin a make-upu. Naopak to nicméně neplatí, z někoho staršího dost dobře mladší osobu neuděláte. Použít lze také vousy, a to buď umělé, nebo si je agent musí nechat narůst.

Muž v maskérně iZdroj fotografie: Depositphotos
Muž v maskérně

Existují různé modelovací metody, jak lze agentovy změnit rysy tváře. Použít lze třeba větší nos nebo si do úst vloží různé výplně, které účinně změní tvar tváře i čelistí. Nejedná se však o doménu mužů, podobně je možné měnit i ženy. Mnohé mají tu výhodu, že je lze změnit i na muže, například na starší vychrtlejší pány, takže v takovém případě nebude překážkou ani drobnější ženský vzrůst. Postava člověka může být změněna třeba tak, že bude vypadat těžší nebo silnější, ale opět platí, že naopak to nejde.

Úspěch je v detailech

Na detailech záleží nejvíce a běžný člověk o nich nemusí mít ponětí. Například různý postoj nebo držení cigarety, v určitých zemích jsou typické odlišné styly. Lidé také mají zažité jisté pohyby, postoje a další věci, jež je mohou identifikovat. Vhodné je zeptat se přátel na to, jak by je charakterizovali, a pak trénovat změnu. Určité detaily je však možné změnit už při maskování, třeba chůzi použitím bandáže na nohu nebo výplní v botách, která způsobí, že bude agent chodit jinak než obvykle.

Ale existují i metody, jak může agent změnit svoji podobu přímo na ulici, to musí mít ovšem vše pečlivě naplánované a k tomu navržené oblečení. Pak se během 30 sekund až minuty může změnit z businessmana v obleku na člověka oblečeného v rockovém stylu, s čepicí, brýlemi a sluchátky na uších. Pokud změnu provede správně, dokáže doslova zmizet svým stínům. Agentem však nemůže být kdokoliv, většina lidí neprojde ani jednoduchým testem CIA, který si můžete vyzkoušet.

Znáte třeba nějakého mistra make-upu, který se umí změnit k nepoznání?

Zdroj: Wired
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články