Spojenci USA by mohli sdílet letouny F-35. Nastolili by nová pravidla hry a výrazně zvýšili útočnou sílu svých flotil

Operace amerického a britského námořnictva ukázala směr, kterým se mohou vydávat provozovatelé letounů a zvýšit tak své schopnosti.

i Zdroj fotografie: Royal Navy / Public Domain
                   

Stále více spojenců USA je vybaveno letouny páté generace F-35. Ty mají spoustu výhod a jednu z nich nyní společně předvedly americké a britské námořnictvo. Konkrétně u letounů F-35B, které jsou schopné vertikálních letů a přistání. Nepotřebují tedy dlouhé dráhy pro vzlet a přistání a dokáží tak operovat i z výsadkových lodí, které dříve bývaly vybavené spíše vrtulníky.

Operace britské a americké lodi

Klíčovou operací byla součinnost britské letadlové lodi HMS Queen Elizabeth, která si vyměňovala letouny F-35B s moderní výsadkovou lodí amerického námořnictva USS America. Obě lodi spolu sdílely svá letadla. Ale nejen to, navzájem sdílely i svém informace, což ulehčuje společné operace. Do budoucna to nabízí řadu možností, kterými lze navýšit sílu námořnictev.

iZdroj fotografie: Public Domain

Díky takové společné operaci se například muže zvýšit tempo útočných operací. Asi mnohem důležitější zprávou je ale možnost značně rozšířit oblast útoků námořnictev. Mohlo by to tak snížit závislost na mnoha tankovacích letounech, prodloužit útoky a déle se s letouny zdržovat nad cílem. Třeba tak, že britský dopravce bude v bezpečí vzadu, zatímco na obranu lépe vyzbrojená výsadková loď blíže k cíli. Na ní by mohly letouny přistávat třeba k doplnění paliva nebo v případu nouze.

Část sil mimo dostřel

Takovéto rozdělení sil by vlastně podpořilo strategii námořnictva působit více rozděleně. A zároveň by to například při výsadkové operaci umožnilo nasadit nad pobřežím mnohem více letounů. Tím by se zajistila i větší bezpečnost celého útoku. Část sil by se navíc držela mimo dostřel nepřítele. Kromě letounů F-35 by se daly využít i bezpilotní prostředky lodí a další technika.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takové operace navíc poskytují velkou výhodu nad nepřítelem v oblasti komunikace. Letouny F-35 jsou doslova prošpikované různými senzory a jsou tedy i jakousi průzkumnou platformou. Jsou vybaveny i společným datalinkem a sdílí tak získané informace i s ostatními jednotkami v reálném čase. Tento systém využívají i spojenci v NATO, takže velmi snadno poslouží při společných operacích.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články