Investice do jaderných zbraní dosahují historických maxim. Proč státy ve velkém utrácejí, když mají za dveřmi pandemii?

Ačkoli státy po celém světa potřebují peníze na řešení problému kolem covid-19 a hospodářských škod, stále dávají hodně zdrojů do zbraní včetně jaderných

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když by se mohlo zdát, že když celý svět potřebuje peníze na řešení škod vyvolaných rok a půl trvající epidemií covid -19, rozhodně se tato událost neprojevila ve zbrojení. Zpráva Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní dokonce konstatovala, že se to nedotklo nejničivějších lidských výtvorů. V roce 2020 dokonce výdaje na jaderné zbraně vzrostly.

Desítky miliard dolarů

Podle autorů zprávy se peníze točí mezi vládami a korporacemi a v řetězu lobování. Jedna z autorek zprávy Alice Sanders-Zerkeová tvrdí, že se jedná o sumy v řádech mnoha milionů až miliard dolarů. Jenom devět států podle ní na jaderné zbraně vydalo loni sumu v celkové výši 72,6 miliardy dolarů (1,63 bilionu korun). Podle studie dávají korporace obří částky do lobbování za jaderné zbraně a následně dostávají obrovské státní zakázky.

iZdroj fotografie: Uživatel Chairboy / Creative Commons / CC BY-SA
Jaderná bomba Mark 7

Autoři studie dále upozorňují, že mnohé jaderné velmoci byly epidemií velmi významně postiženy a stále se s ní potýkají. Třeba Spojené státy, které mají již více než 600 tisíc obětí. Dalším příkladem může být Indie, u které ale chybí věrohodná data o počtu mrtvých. Odborníci je odhadují až na několik milionů. Tvrdí dokonce, že v USA byla dokonce část peněz určených na boj s koronavirem využita na vojenské dodávky.

Jaderné zbraně horší než covid

Studie se podivuje i nad paradoxem, že vlády se rozhodují v době epidemie masivně investovat do segmentu, jakým jsou jaderné zbraně. Ty jsou totiž mnohem horší než epidemie koronaviru. Podle nich by použití jaderných zbraní ve světě způsobilo jistě větší škody než covid-19. A určitě by při jaderném konfliktu zahynulo mnohem více obyvatel. Stalo se to navíc v okamžiku, kdy se ukázal nedostatek lékařských kapacit v mnoha zemích.

iZdroj fotografie: Vadim Tolbatov / Creative Commons / CC BY-SA
SS-18 Satan

Podle nich je jediným řešením vyzvat vlády jaderných velmocí, aby snížily výdaje na jaderné zbraně. Ty by se pak daly použít na řešení problémů jako je covid-19. Podle nich například v souvislosti s rasismem nebo ekologickými události část občanské veřejnosti začala bojkotovat některé korporace a přinutila je ke změně chování. Ovšem výrobci zbrojních technologií příliš produktů široké veřejnosti nedodávají a tato cesta by nejspíše nefungovala.

Pravdou zůstává, že regulovat jaderné zbrojení je velmi obtížné. Možné by to bylo nejspíše v zemích s demokratickými režimy, ale jaderné zbraně vlastní i země autoritářské nebo zcela nedemokratické jako je Čína nebo Severní Korea. Před několika dny dokonce vyšlo najevo, že Čína masivně buduje nová sila na odpalování jaderných střel. Vyzbrojování na jedné straně ale pravděpodobně vyvolá reakci i dalších velmocí.

Zdroj: TheNationalInteres, Economist

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články