Video: britský protivzdušný systém Stormer HVM dokáže odolat i ruskému sebevražednému dronu Lancet

Ruským dronům Lancet už se podařilo zničit spoustu ukrajinské techniky, ale ne každý zásah je úspěšný. Možná i díky štěstí dokáže přežít britský Stormer HVM.

Alvis Stormer HVM odpaluje střelu i Zdroj fotografie: Mark Webster / Creative Commons / OGL
                   

Pokud by mělo Rusko hodnotit své zbraně podle úspěšnosti, na jedno z předních míst by nejspíše postavilo sebevražedné drony ZALA Lancet. Existuje jich více typů a na svědomí mají již řadu úspěšných zásahů, a to i do moderních západních houfnic nebo cenných systémů protivzdušné obrany. Video pod tímto článkem ukazuje útok na podobný systém, konkrétně jde o Alvis Stormer HVM z Velké Británie; ale jak vidno, ani takto úspěšný dron nemusí být pro obrněné vozidlo fatální.

Stromer HVM je upravené obrněné vozidlo

Alvis Stormer HVM je vlastně protivzdušný systém Starstreak umístěný na vozidle z rodiny CVR(T), kam patří například i transportéry FV103 Spartan taktéž užívané ukrajinskou armádou. Jde o lehčí pásová vozidla dosahující rychlosti až 80 km/h, konkrétně Starstreak je pak systém typu MANPADS naváděný za pomoci laserového paprsku, což ho činí mimořádně odolným proti různým protiopatřením. Dokáže ničit cíle do vzdálenosti až 7 kilometrů a je považovaný za jednu z nejlepších zbraní tohoto typu na světě.

iZdroj fotografie: Kalashnikov Group / Public Domain
Dron ZALA Lancet

Ovšem v případě, který zachycuje video pod článkem, se ukazuje, že dokáží drony útočit i na zařízení určené k likvidaci vzdušných cílů, a to dokonce i když jsou ve dvojici. Záběry totiž pochází z průzkumného dronu i z dronu Lancet, a lze tedy předpokládat, že první stroj systém objevil a navedl k němu operátora Lancetu. Jde o běžně používanou taktiku, průzkumné drony mohou na obloze vydržet i hodiny, zatímco Lancet má ve své větší verzi vytrvalost jen 40 minut, a s jeho návratem domů se navíc nepočítá.

Ani 3 kg těžká hlavice nemusí stačit

Sekvence z videa dokazují, že o útoku musela čtyřčlenná osádka Stormeru vědět, protože minimálně 2 ukrajinští vojáci se těsně před dopadem pokouší z vozidla utéct, což se jim pravděpodobně také podařilo. Ačkoliv vypadají záběry z exploze efektivně a měl být ničivý, neboť Lancet unese hlavici o hmotnosti až 3 kilogramy, z následujícího úryvku z opravárenské dílny se zdá, že Stormer zásah přežil. Je sice poničený, ale nejspíše půjde opravit, i když přišel o optoelektronický naváděcí systém, který bude třeba vyměnit.

Je ale otázkou, proč nebyl dron ZALA Lancet při tomto útoku úspěšný tak, jak bylo očekáváno. Zdá se, že se mu povedl zásah na hranu pancíře, po němž ale exploze jakoby sklouzla, což nejspíše stroj zachránilo. Že se operátorovi dronu nepodařilo trefit stroj správně, může spočívat v jeho nedostatečném výcviku, případně v ne zcela dokonalém naváděcím systému dronu. Ukrajinci mohou také vděčit za výsledek útoku jen velkému štěstí štěstí.

Útok dronu ZALA Lancet na Alvis Stormer HVM

Jak úspěšné mohou být útoky dronů na protivzdušnou obranu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články