Pandemie se promítla i do vojenského světa aneb Kolik státy utratily za svou obranu během roku 2020? Nárůst oproti roku 2019 je skokový

Pandemický rok byl šokem pro každou zemi včetně její armády. Jaké výdaje vykázaly země a kolik procent činil nárůst?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rok 2020 byl pro celý svět jedním velkým šokem, pandemie zaskočila všechny z nás a stejně tak nejistota z různých konfliktů. Globální výdaje na armády vzrostly v tomto roce na 1,981 bilionů dolarů, což je nárůst o 2,6 procenta oproti roku 2019. Výzkum podal Stockholm International Peace Research Institute a je to nejvyšší součet od doby 1988, kdy začal sledovat všechny vojenské výdaje.

Nejvíce investovaly Spojené státy 

Ty předběhly se svými 39ti procenty (778 miliard USD) z celkových výdajů všechny ostatní. Největšími konkurenty byla Čína, která nakoupila za 252 miliard USD a překvapila i Indie, jejíž výdaje stouply na 72,9 miliardy USD. Poté nechybělo Rusko s útratou 61,7 miliard USD a Spojené království jež nakoupilo za 59,2 miliardy USD. Čínská lidová republika s Amerikou tak činí 52% celkových vojenských výdajů za celý rok 2020.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další státy jež završují největší investice jsou Saúdská Arábie (57,5 miliard USD), Německo (52,8 miliardy USD), Francie (52,7 miliard USD), Japonsko (49,1 miliard USD) a Jižní Korea (45,7 miliard USD). Žádná jiná země potom již nevykázala vyšší útratu než jsou dvě procenta z celkové částky vojenských výdajů z roku minulého roku. 

Dopad pandemie na vojenské výdaje

Výzkum ze Stockholmu dále uvádí, že zatímco byl rok 2020 celosvětově bezprecedentním, vojenské globální výdaje zůstaly celkově stabilní. Pandemie na ně tak neměla velmi výrazný vliv, ale je stále otázkou, zda druhý rok pandemie vyvolá nějaké razantní změny. Koronavirus měl ale dopad na ekonomické záležitosti v jiném směru, průměr hrubého domácího produktu se zvýšil na 2,4 procent oproti roku 2019, kdy činil 2,2 procent. To je nejvýše od poslední krize z roku 2009. 

Záhada čínské prosperity

Vědci se o čínské výdaje na obranu stále dohadují, ale zdá se, že její údaj pro rok 2020 představuje nárůst o 1,9 procenta oproti roku 2019. To už je 26. rok po sobě, kdy se v této zemi výdaje konstantně zvyšují a Čína tak za poslední desetiletí zvýšila své vojenské investice o 76 procent. „Pokračující růst čínských výdajů je částečně způsoben dlouhodobými vojenskými modernizačními a expanzivními plány země a ta má také touhu dohnat přední vojenské síly.“ Dodal hlavní výzkumný pracovník ze Stockholmu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: Defense News

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články