Když (ne)šťastný sběratel před lety našel v tanku z Iráku zlaté cihly za více jak 53 milionů Kč, odevzdal je a neviděl z nich ani korunu

Známý sběratel tanků našel v jednom zakoupeném stroji hodnotný poklad. Nesnažil se ale nic zatajit a poctivě zavolal policii, které ho celý odevzdal.

Zajatý irácký tank T-69 i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Téměř neuvěřitelné štěstí se v roce 2017 usmálo na Nicka Meadse, britského sběratele tanků a obrněné techniky. Když se svým mechanikem rozebíral nedávno zakoupený tank Type 69, narazil doslova a do písmene na poklad. V nádrži bylo 5 zlatých prutů v hodnotě 53 milionů korun, což mnohonásobně převyšovalo kupní cenu tanku. Zavolali však policii, aby si cenný nález odvezla a pokusila se vypátrat majitele. Nálezci přitom ze zlata nic nemají, protože takové jsou zákony ve Velké Británii.

Tank koupil sběratel levně na internetu

Jméno Nick Mead není v komunitě, která se nějakým způsobem zajímá o vojenskou techniku, neznámé; právě naopak. Sběratel totiž provozuje společnost Tanks Alot, v jejímž vlastnictví je asi 150 různých tanků a obrněných vozidel. Jsou ve funkčním stavu a firma zájemcům nabízí možnost se v nich projet, případně je pronajímá filmařům jako rekvizity. Když proto objevil na internetu inzerát na tank za asi 800 tisíc korun, neváhal a koupil ho.

Jeho novým úlovkem byl tank Type 69, což je čínská kopie sovětského T-54/55, ale s některými technologiemi T-62. Tento tank má ve výbavě dělo ráže 100 milimetrů s hladkým vývrtem, díky čemuž mohl tedy používat účinnou protitankovou munici typu APFSDS. Vyzbrojen je pak ještě lehkým koaxiálním kulometem, a k tomu těžkým kulometem na věži. Stroj se dokáže pohybovat rychlostí 50 km/h, dojezd je 440 kilometrů, přičemž váží jen 36,7 tun, což naznačuje, že má poměrně slabý pancíř.

Zlato asi ukradla irácká osádka v Kuvajtu

Velké množství těchto tanků kupil Irák v 80. letech 20. století od Číny, aby se následně účastnily konfliktu s Iránem, a poté ještě invaze do Kuvajtu. A právě odtud s největší pravděpodobností nalezené zlato pochází. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že osádka tanku (nebo alespoň některý z jeho členů) zlato ukradla během rabování v místních bankách, a rozhodl se, že si ho nechá pro sebe. Zlaté pruty proto schoval v nádrži tanku, aby na něj nikdo nepřišel; jenomže tank už na základnu nedojel a nedobrovolně se vydal jiným směrem.

Když koalice vedená USA, jejíž součástí byla i britská armáda, v roce 1991 zaútočila s cílem Kuvajt osvobodit, mnoho iráckých tanků zničila nebo zkonfiskovala. To byl pravděpodobně osud i tohoto stroje, který se později jako kořistní exemplář ocitl ve Velké Británii, kde nakonec skončil v prodeji na internetu. Za dobu 26 let přitom neměl nikdo zájem tank výrazně renovovat, a proto na ukrytý poklad nepřišel.

V tanku T-69 bylo zlato

Jak byste se zachovali při nálezu zlata?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články