Tom Cruise se pro filmový hit Mission Impossible 8 učí létat na dvojplošníku z 2. světové války

Hollywoodská legenda Tom Cruise se chystá na nové natáčení skutečně důkladně. Zvládne letecké kousky ve více než 80let starém letadle?

i Zdroj fotografie: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přestože sedmý díl oblíbené špionážní série bude mít premiéru až v roce 2022, slavný hollywoodský herec Tom Cruise se již dnes chystá na natáčení osmého dílu. A to skutečně ve velké stylu. Na britském letišti Duxford se učí létat na cvičném dvojplošníku z 2. světové války. Hrdina legendárního Top Gun rozhodně za kniplem není žádným nováčkem.

Veterán a veterán

První let se konal 29. října 2021 na bývalé letecké základně RAF v Duxfordu. Cruise se posadil do kokpitu Boeingu Stearman Model 75. Stearman je malý lehký dvouplošník s maximální rychlostí 200 kilometrů v hodině, vyráběný mezi léty 1934 až 1945. Během 2. světové války se stroj uplatnil jako vojenský cvičný letoun a bylo jich vyrobeno přes 10 000 kusů.

Po skončení 2. světové války se vyřazované letouny hojně prodávaly do civilního sektoru, kde sloužily především jako práškovací a akrobatické stroje. Na leteckých dnech byly známé pro kousky leteckých klaunů, kteří za letu chodili po jejich křídlech. Ve filmu Mission: Impossible 8 se Stearman zúčastní scény letecké honičky s jiným letadlem z 2. světové války.

iZdroj fotografie: USN / Public Domain

V novém filmu se samozřejmě nebude šetřit na kaskadérech ani digitálních tricích, ale stařičký dvouplošník si Tom Cruise bude pilotovat sám. Přestože natáčení Mission: Impossible 7, která má přijít do kin příští rok, teprve skončilo, Cruise se rovnou pustil do další práce v rámci příprav na další film z této série.

Cruisův Stearman byl vybaven dvěma kamerami připevněnými na křídlech. Přestože Stearman je proslavený svými nezáludnými letovými vlastnostmi, je si třeba uvědomit, že všechny kaskadérské kousky, zejména ty, které se týkají letadel, jsou nebezpečné. Ale použití 80let starého stroje je obzvláštní risk.

Odvážlivec nejen na plátně

Cruise proslul jako hollywoodský odvážlivec poté, co sám trval na provádění mnoha nebezpečných a vysoce nebezpečných kaskadérských kousků. K rychlým strojům přičichl dnes devětapadesátiletý Cruise už při svém prvním megahitu Top Gun, kdy se mohl v roce 1986 třikrát proletět ve stíhačce F-14. Je veřejným tajemstvím, že při prvním letu, budoucí hvězda poněkud znečistila kabinu letadla.

Cruise pilotní průkaz vlastní od roku 1994, sám pilotuje velmi rád a je prý i podle profesionálů velmi schopný pilot. To dokazuje i to, že získal přístrojovou kvalifikací na vícemotorové stroje a je schopen létat jak s komerčními letadly, tak dokonce i s vrtulníky. Ve filmu Barry Seal: Nebeský gauner z roku 2017 Cruise pilotoval dvoumotorovou Cessnu 414 a sám v tomto letadle prováděl kaskadérské kousky.

Vycházka mimo letadlo

Tom Cruise ovšem ve svých filmech provádí v letadlech i nestandardní kaskadérské kousky. V předešlém díle Mission: Impossible: Ghost Protocol se Tom u transportního Airbusu 400 M při rychlosti 293 kilometrů v hodině se v jedné scéně držel dveří na venkovní straně letícího stroje. Aby herec měl otevřené oči musel mít speciální oční čočky, protože v této rychlosti by i maličké zrnko prachu Cruisovi mohlo snadno poškodit fatálně zrak.

iZdroj fotografie: Peng Chen / Creative Commons / CC BY-SA

V Mission: Impossible: Fallout Ethan Hunt provedl nad Paříží seskok HALO (High Altitude Low Open), který využívají speciální jednotky v rámci přepadových operací. Výsadkář z výšky 8 tisíc metrů letí volným pádem k zemi, přičemž padák otevírá na poslední chvíli, ve výšce cca 650 metrů nad zemí. Navíc se v reálu tyto typy seskoků realizují v noci. Cruise byl jedním z nejstarších výsadkářů, který tento seskok provedl a vůbec poprvé byl proveden pro film.

Hvězda ve vesmíru 

V minulosti si filmová hvězda užila i jiných kaskadérských kousků. Pro své filmy řídil auta i motocykly ve scénách rizikových honiček. Létal také s vrtulníky a řídil závodní vůz F1. Jeho nejslavnější kousek ovšem bylo šplhání po supermrakodrapu Burdž Chalífa; nejvyšší budovy světa, na kterém natáčel kaskadérské kousky opět pro sérii akčních filmů Mission Impossible.

iZdroj fotografie: CinemArt

Největší výzva však Toma Cruise teprve čeká. Dobrodružný filmař by se měl vydat ve spolupráci s NASA a společností SpaceX do vesmíru, kde by se mělo odehrávat natáčení nového filmu. Původně se očekávalo, že Cruise se podívá na ISS letos v říjnu, ale vše se opozdilo a Cruise předběhla ruská herečka Julije Peresildová. Cruise se tak stane po ruských filmařích až druhým hecem, kterému se dostane té cti natáčet mimo matičku Zemi.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články