Tučný kontrakt na výrobu radarů zůstane doma. Jihokorejský tygr musí být neustále připraven k obraně vedle severního souseda

Jižní Korea je zemí, která si musí dát na vlastní obraně pořádně záležet. Naštěstí jde o technologického giganta. Přezbrojit tedy Jižní Korejci často zvládnou i bez zahraničních dodavatelů. Nedávno vyhrála korejská firma tendr na radary.

i Zdroj fotografie: Robert Stirrup / US Navy / Public domain
                   

Jižní Korea je zemí, která se v mnoha ohledech vymyká standardům. Rozlohou nevelká země se dokázala poprat s osudem a proměnila se v moderní technologickou velmoc. Jihokorejský tygr ovšem musí být neustále připraven k obraně. Ano, narážíme na nezáviděníhodné sousedství se Severní Koreou. Zbrojní průmysl je pochopitelně pro Jižní Korejce naprosto klíčovým odvětvím. Pokud to jde, vyrábějí Korejci doma. A to i tak složité technologie, jako jsou námořní radary.

Kontrakt na nové námořní radary

Jihokorejská agentura pro administraci zbrojních nákupů (DAPA) rozhodla, že v soutěži o dodávku špičkových námořních radarů Maritime Surveillance Radar – II pro jihokorejské námořní síly vyhrála domácí zbrojařská firma LIG Next1. Kromě vítězné společnosti se do výroby zapojí další velká firma a to STX Engine. Zkrátka nepřijde ani množství menších lokálních firem, které se budou podílet na koncové výrobě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nový radarový systém je ve vývoji od roku 2015. Celková hodnota zakázky se má pohybovat okolo 3 miliard korun. Radary mají nahradit zastarávající systém námořní obrany. K obměně stávajících zařízení by mělo docházet průběžně do roku 2026. Jihokorejské námořnictvo si od nových radarů slibuje delší dosah a výrazně vylepšené fungování v dosti drsných povětrnostních podmínkách Korejského poloostrova.

Napjatý život v sousedství tyrana

Severní soused Jihokorejců je ovládán dynastií Kimů, kteří v zemi vládnou tvrdou rukou.  Pod komunistickou fasádou se skrývá takřka feudální diktatura, kterou u moci udržuje gigantická mašinerie represivních složek. Co KLDR, jak je v médiích severní korejský stát často označován, schází na vyspělosti, to nahrazuje množstvím. Oba korejské státy jsou odděleny od 50. let demilitarizovanou zónou a dosud oficiálně neukončily válečný konflikt. Z  hlediska mezinárodního práva mezi nimi panuje pouze příměří.

iZdroj fotografie: user Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY 2.0

Jižní Korea disponuje lépe vyzbrojenou a vycvičenou armádou. Těší se navíc z podpory USA a Japonska. Dvou mocností, které jsou v regionu schopny projektovat svou ozbrojenou sílu a v případě nutnosti zasáhnout na podporu Jižní Koreji. Ani tak ovšem nemůže Jižní Korea spoléhat pouze na spojence. Předválečné Československo je dobrým příkladem, kam spoléhání na mocné přátele vede.

Zdroj: Janes

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články