Ukrajina jako velkoobchod se zbraněmi: Představitelé země oficiálně přiznali ilegální prodej západních zbraní ruským silám

Samohybné francouzské houfnice Caesar i protiletadlové střely Stinger. Ukrajinské úřady evidují desítky případů nelegálního prodeje západních zbraňových systémů.

i Zdroj fotografie: Uživatel Valij / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dle informací zveřejněných Vadimem Melnikem, ředitelem ukrajinského Úřadu pro hospodářskou bezpečnost, byl v posledních týdnech opakovaně zaznamenán neoprávněný prodej humanitární pomoci putující do válkou zmítané Ukrajiny ze západních zemí. Ilegálně prodáno mělo být také několik západních zbraňových systémů. Tato poněkud znepokojující zpráva byla oficiálně zveřejněna dne 5. července ve vysílání televizního kanálu Ukrajina 24.  

Nedostatečné kontroly zbraňových dodávek

Případy související s prodejem humanitární pomoci získané od zahraničních partnerů úřad momentálně vyšetřuje. Bližší informace či konkrétnější čísla proto nebyla doposud zveřejněna. Ovšem pokud jde o prodej vojenské techniky a zbraní, ukrajinský úřad již zaregistroval asi deset případů ilegálního prodeje. Sám ředitel úřadu však zdůraznil, že skutečné číslo ilegálně prodaného vojenského materiálu bude s největší pravděpodobností mnohem vyšší.

Baltic Nations To Supply Javelin, Stinger Missiles As Military Aid For Ukraine READ:…

Zveřejnil(a) Overt Defense dne Sobota 22. ledna 2022

Podobné přestupky jsou totiž evidovány i dalšími ukrajinskými orgány činnými v trestním řízení. Oficiální vyjádření ukrajinských představitelů přišlo mimo jiné na popud západních médií, která začala v posledních týdnech stále častěji upozorňovat na stupňující se signály značící možnosti ilegální distribuce ukrajinské výzbroje.

Tato skutečnost byla navíc podpořena prohlášením amerických představitelů, kteří přiznali, že vládní Agentura pro obranu a bezpečnou spolupráci (DSCA), zodpovědná za prodej a dodávky amerických zbraní do zahraničí, není v důsledku války schopna dostatečně kontrolovat naskladněné zbraňové zásoby, jejich sériová čísla či jejich distribuci mezi ukrajinské ozbrojené síly.  

V současné době rovněž není možné vyslat týmy, které by se zpětných kontrol osobně ujaly. Momentálně jsou tedy veškeré informace o způsobu, jakým jsou zahraniční zbraně ukrajinskými silami využívány, podloženy výhradně slovy kyjevských oficiálů. DSCA je však ochotna, pokud to okolnosti dovolí, zřídit na území Ukrajiny v co nejbližší době kontrolní kanceláře.  

Rusko údajně získalo francouzské houfnice

Internetový portál Donbas Insider pak zveřejnil informaci o tom, že byly ruským ozbrojeným silám ilegálně prodány dvě samohybné houfnice Caesar, každá za přibližně 3 miliony korun. Zpráva byla zveřejněna s odvoláním na francouzské zpravodajské zdroje, přičemž o několik dní později uvedl francouzský poslanec a právník Régis de Castelnau na svém twitterovém účtu, že se systémy Caesar momentálně nacházejí v ruské továrně Uralvagonzavod. Castelnau ve svém příspěvku rovněž kritizoval politiku francouzského prezidenta Macrona.  

Dne 23. června pak francouzský poslanec obdržel zprávu z oficiálního telegramového účtu ruské společnosti Uralvagonzavod: „Dobrý den, pane Regisi. Vyřiďte prosím prezidentu Macronovi naše poděkování za dar v podobě samohybných děl. Tento materiál samozřejmě není tip ťop… ne jako naše MSTA-S! Ale přesto bude užitečný. Pošlete další – my si s nimi poradíme.“

Samozřejmě nelze zcela vyloučit možnost, že byly francouzské houfnice ruskými vojáky ukořistěny během bojů (koneckonců jedná se o válku, kde protivník často kromě zajatců získá i válečnou techniku). Z tónu příspěvku francouzského poslance je však dosti patrná jeho domněnka, že houfnice nebyly ruskými vojáky ukořistěny, nýbrž jim byly prodány. 

Francouzský generální štáb veškeré zprávy o tom, že by ruské síly měly ve svém držení houfnice Caesar, popřel. „Tato informace je nepravdivá, kategoricky ji popíráme. Situace byla projednána s našimi ukrajinskými partnery.“ Dle ukrajinských ozbrojených sil neexistují na podporu tvrzení o ilegálním prodeji houfnic žádné hmatatelné důkazy.

Korupce ohrožuje mezinárodní vztahy

Mezi systémy zveřejněnými na internetovém černém trhu byl například i protitankový raketový systém Stinger, přičemž cena systému byla neznámým prodejcem stanovena na téměř 738 tisíc korun. I přesto, že totožnost prodejce není dosud jasná, jako místo prodeje byl v inzerátu uveden Kyjev, tedy hlavní město Ukrajiny. Rakety Stinger jsou přitom pro ukrajinské síly dosti důležitou zbraní, díky níž si Ukrajinci připsali na své konto již několik sestřelení ruských helikoptér.  

Navzdory panující válce zůstává Ukrajina jednou z nezkorumpovanějších zemí na světě. Korupce užírá zemi nejen zevnitř, nýbrž také zvenčí – neblaze ovlivňuje postavení země na mezinárodní půdě i vztahy se západními partnery, jejichž pomoc Ukrajina i nadále nutně potřebuje. Aktuálně se má situace tak, že mezivládní policejní organizace Interpol byla o problémech týkajících se ilegálního prodeje zbraní uvědomena. Ovšem jaké kroky budou k omezení nastalé situace podniknuty, zůstává nejasné.

Není tedy žádným překvapením, že mezi některými západními představiteli narůstají obavy z možného přeprodeje západních zbraní zločineckým organizacím. I přesto, že jsou západní zbraňové dodávky na Ukrajinu nepochybně nezbytné, je načase představit lepší a efektivnější způsob zpětných kontrol, aby se humanitární pomoc i zbraně dostávaly tam, kde je jich skutečně potřeba. 

Jaký je váš názor na tuto situaci?

Zdroj: BulgarianMilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články