Ukrajina se přizpůsobuje ruské taktice. Bude muset bránit velká města a uchylovat se ke speciálním operacím

I slabší armáda má několik šancí, jak uspět proti silnějšímu nepříteli. Musí ale zvolit správný postup, který reaguje na taktiku protivníka.

i Zdroj fotografie: Uživatel ZomBear / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinské armádě se v konfliktu s Ruskem daří mnohem lépe, než kdokoli předpokládal. Ačkoli Rusko nashromáždilo k útoku kolem 200 tisíc vojáků a má převahu v těžké technice i ve vzduchu, zatím se mu příliš nedaří. Kvůli tomu mění svoji taktiku – z rychlého kontaktního úderu tankovými a obrněnými silami na ukrajinské obránce přechází na dálkový boj s masivním použitím dělostřelectva a raketometů. Reagovat bude muset i ukrajinská obrana.

Výsadkáře Ukrajinci porazili

První fáze obrany svého území se Ukrajincům očividně povedla. Ruská armáda spoléhala na to, že po přesných úderech na vojenskou infrastrukturu vysadí speciální jednotky u Kyjeva, které se zmocní hlavního města a nejspíše i členů vlády. Ovšem výsadkáři utrpěli těžké ztráty stejně jako kolony tanků a obrněných vozidel, jež se začaly do země valit z několika směrů.

THIS MORNING ON GMA: Brink of invasion? The U.S. estimates that Russia has at least 70% of troops needed for a successful takeover of Ukraine. We have the latest from Kyiv, coming up…

Zveřejnil(a) Good Morning America dne Pondělí 7. února 2022

Převaha se musela někde projevit a ruská armáda nakonec zabrala několik měst, obklíčila Mariupol, nebo se přiblížila ke Kyjevu. Ale její postup se v posledních dnech evidentně téměř zastavil a ona začala místo stálého postupu masivně bombardovat města. Třeba britské ministerstvo obrany 8. března uvedlo, že dlouhý konvoj, který je již několik dní vidět ze severního směru na komunikacích ke Kyjevu, se dlouhodobě zasekl a stojí. To svědčí o problémech Ruska.

Ačkoli Ukrajině obrana jde, zřejmě není schopna udržet vše. Převaha ruské techniky je příliš velká, a proto se musí snažit udržet velká města, především Kyjev. Pokud Rusko hlavní město nedobude, Ukrajina bude stále existovat. Již nyní se zdá, že se ukrajinské armáda snaží v těchto aglomeracích budovat do hloubky členěnou obranu. Vyhazuje do vzduchu mosty, staví barikády a instaluje protitankové překážky.

Boj ve městě je noční můrou útočníka

Rusko nasazuje mohutné dělostřelectvo, ale ani to není za současného způsobu nasazení všemocné. Však i ruská, nebo spíše sovětská tradice ukazuje třeba na Stalingradu, že ani totální zničení města nemusí znamenat konec jeho obrany. Ruská technika bude při obsazování ukrajinských měst nakonec muset mezi zástavbu vjet a tam jí nejspíše čeká peklo.

Za každým rohem může být kulomet nebo odstřelovač, v každém okně voják s protitankovou raketou, kterou odpálí a uteče. Takový boj dům od domu bude stát obě strany spousty životů. Právě ruská armáda má s tímto způsobem boje velmi bohaté a smutné zkušenosti z první války v Čečensku, takže ruské velení přemítá, jak se má vlastně v Ukrajině zachovat.

Zveřejnil(a) Voice of America – VOA dne Pátek 4. března 2022

Politický idealismus ruské „věrchušky” o tom, jak ruským vojákům vpadnuvším na Ukrajinu padnou osvobození Ukrajinci kolem krku, se rozplynul jako dým. Ale zcela rezignovat na jakékoli politické řešení a prosadit své jen hrubou silou a ničením, to má svá dlouhodobá rizika a je otázkou, jestli se to Rusku vůbec vyplatí. Zatím to vypadá, že mrtvých bohužel bude přibývat na obou stranách. Přitom ruská strana je tou, která na ně bude stále více citlivá.

Ukrajinci brání svoji vlast a domovy, což má vliv na jejich morálku. Ruští vojáci jsou často branci, kteří do žádné války jít nechtěli, a rozhodně nechtějí umřít, to samé si nepřejí jejich rodiny. I když je Rusko totalitní stát, kde je hlas ulice umlčován a ztráty nejsou přiznávané, tisíce padlých nepůjde dlouhodobě tajit. Mrtví synové nebo sourozenci budou znamenat, že lidé se bát přestanou. Avšak vedení Ruska si je toho také vědomo a hraje vabank.

Účinná diverzní činost

Ukrajina dnes dostává masivní dodávky zbraní. Spojené státy třeba oznámily, že v minulém týdnu na Ukrajinu dorazilo kolem 17 tisíc protitankových raket včetně moderních Javelin. Do země se vracejí i muži, kteří dříve pracovali v cizině, aby vstoupily do armády či dalších jednotek. Zájem bojovat za Ukrajinu v její armádě má i kolem 20 tisíc lidí ze zahraničí, často bývalých vojáků s výcvikem západních armád.

Lze předpokládat, že Ukrajina bude stále častěji přecházet k protiútokům. Nepůjde však o útoky na široké frontě, ale spíše o celou řadu diverzních výpadů, především na zásobovací linie ruské armády. Evidentním problémem Ruska je logistika. S tím, jak postupuje do nitra Ukrajiny, se protáhly zásobovací trasy a pokud Rusko něco nezmění, bude stále zranitelnější. Už dnes jsou útoky na tyto trasy čím dál tím častější a nejspíše budou zesilovat.

Burned out Russian armored vehicles destroyed by Ukrainians as this invading column was hit outside a city. #freeukraine #PutinIsaWarCriminal

Zveřejnil(a) The Tank Watch dne Středa 2. března 2022

Velení ukrajinských ozbrojených sil svým bojovníkům na Rusy obsazená území dokonce doporučilo, aby se vyhnuli útokům na konvoje obrněných vozidel. Mají se soustředit na nákladní automobily, hlavně na cisterny s palivem. Bez něho se těžká armáda nehne a nemůže útočit. Navíc ruští vojáci nechávají motory svých strojů běžet i při stání o přestávkách, protože je chladno a chtějí se zahřát. Spotřeba pohonných hmot u ruských vojsk tak ještě roste.

Odvaha Ukrajinců stále roste

Odehrávají se i útoky na kolony plné obrněných vozidel a tanků. Mohou je provádět malé týmy vyzbrojené protitankovými zbraněmi. Ukrajině byla v minulosti vyčítána velká decentralizace velení a fakt, že mnohé jednotky operovaly samostatně, což se jí nyní může hodit. Řada ukrajinských vojáků prošla i výcvikem od instruktorů západních speciálních jednotek.

S raketami, jakými jsou Javelin, mohou na obrněnce zaútočit i ze vzdálenosti několika kilometrů, zničit několik vozidel a utéct. U kolových obrněnců se ukazuje, že jejich nové čínské pneumatiky jsou výjimečně hořlavé, citlivé i na malá poškození a velmi nekvalitní, což ukrajinští vojáci umějí také dobře využít.

Ukrajina si troufá stále více, což značí i oznámený útok jejích vojáků na letiště nedaleko Chersonu. Zde mělo být zničeno 30 vrtulníků, které tu měli Rusové rozmístěné, a další technika. I sociální sítě jsou plné videí z řady míst, jež ukazují skupiny zničených ruských nákladních vozidel i obrněné techniky. Kolik takových útoků probíhá, a jaké škody napáchaly, se velmi těžko odhaduje, ale dle všeho nejde o ojedinělé akce.

Jak moc nebezpečné mohou být útoky na ruské zásobovací linie?

Zdroj: Inquirer

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články