Ukrajinci v teritoriální obraně úspěšně používají i velmi staré zbraně a odkazují se na kozácké tradice

Během velkého válečného konfliktu nestačí mít jen jednotky na frontě, ale je třeba mít zabezpečený i týl. Jinak by se mohl stát terčem nepříjemných útoků nepřítele.

i Zdroj fotografie: Uživatel Zorro2212 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během ukrajinského konfliktu již obě válčící strany ukázaly celou paletu zbraní. Asi největší překvapení poslední doby ale přinesly záběry ukrajinských médií, které představily členy jednotek teritoriální obrany v oblasti Záporoží. Tedy v místech, kde se už týdny intenzivně bojuje. Ukázalo se, že jsou vyzbrojeni desítky let starými zbraněmi. Ale rozhodně jim to nevadí a na své zbraně nedají dopustit.

Místní lidé musejí bránit i týl

Teritoriální obrana na Ukrajině je vlastně forma domobrany, která se začala intenzivně formovat po ruské invazi. Jejím úkolem je chránit týl nebo v napadených oblastech bojovat po boku regulérní armády. Většinou ji tvoří místní muži a ženy, kteří tak chrání své domovy. V prvních týdnech války bylo vidět, že mají různou směsici zbraní od klasických armádních až třeba po brokovnice. Ukrajina neměla dostatek klasických vojenských zbraní, aby je jimi zásobila. Situace se však i díky dodávkám ze zahraničí mění.

Záběry ukrajinských médií vzbudily pozornost, protože nejnovějším vybavením ve výzbroji členů teritoriální obrany byl asi jimi používaný automobil LuAZ-969. Jedná se o vůz, který byl vyráběn za Sovětského svazu od roku 1966 do roku 1992. Podle tvaru karosérie se ale jedná o typ ještě z dob studené války. Šlo o malý užitkový vůz pro potřeby sovětské armády, jenž mohl vozit náklad či nosítka s raněnými a zastávat další funkce. Zároveň ale zvládal i náročnější terén.

Stáří jejich vozidla si ale nezadá se zbraněmi, které bojovníci na automobil umístili. Prvním je těžký vodou chlazený kulomet M1910/41 Maxim. Jde o zbraň, jež byla využívána už za první světové války a masivně i za druhé světové války. Jen o něco mladší konstrukce je lehký kulomet DP-27 Děgťarjov, v českých zemích podle charakteristického zásobníku nazývaný talířák. I ten je známý hlavně z druhé světové války.

Zbraně jsou spolehlivé a stále smrtící

Podle bojovníků ale stáří zbraní rozhodně nevadí a nedají na ně ani dopustit. Dokonce prý mají pro nekvalitně vycvičené členy teritoriální obrany výhody. Nejsou příliš náročné na obsluhu a údržbu, a je proto celkem jednoduché je používat. I přes jejich stáří nelze pochybovat o jejich účinnosti. Ve světových konfliktech a dalších válkách byly podobnými zbraněmi zabity miliony lidí. Stejně smrtící, zvláště proti pěchotě, mohou být i nyní.

iZdroj fotografie: Muzeum národní vojenské historie / Creative Commons / CC BY-SA
Původní T-62

Muži domobrany se částečně vzhlédli i v kozácké tradici, nosí například kozácké účesy s částečně vyholenou hlavou a vousy. Není čemu se divit, protože právě kozáci byli v minulosti bojovníky, kteří bojovali za nezávislost regionu na různých okolních mocnostech. Také se opakovaně střetávali s Rusy. Ti naopak pro Ukrajince mají hanlivou nadávku odvozenou od kozáckého účesu. Potomci kozáků jsou ale na svoji zemi hrdí a rozhodně ji hodlají proti současné invazi bránit.

Ovšem používání starších zbraní není jenom výsadou domobrany. Dobře se to dá ukázat například na užívaných tancích. Hlavním ukrajinským tankem současného konfliktu je T-64, i když samozřejmě ve výrazně modernizované verzi. Ten se začal vyrábět v roce 1963. Ruská armáda nyní ze skladu vytáhla ještě starší tanky T-62, jejichž výroba začala dokonce o dva roky dříve. Navíc nejsou tak modernizované jako ukrajinské stroje.

Jak účinné by podle vás ve skutečném boji byly zbraně ze světových válek?

Zdroj: TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články