Ukrajinský válec se rozjíždí a má NATO co nabídnout, třeba v konfliktu s Čínou. Ve světě není další armáda s tak velkými zkušenostmi.

Ukrajina je ve válce již 8 let a za tu dobu se v ozbrojených silách vystřídalo statisíce mužů a žen. Mnozí prošli výcvikem pod dohledem západních instruktorů.

i Zdroj fotografie: Territorial Defence Forces of Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajina již řadu let usiluje o vstup do západních struktur včetně NATO, což ale politici v Evropě i Americe odmítali. I když údajně možné členství v alianci bylo jedním z odůvodnění, které ruská propaganda používá v souvislosti s útokem Ruska na Ukrajinu. Po sedmi měsících intenzivních bojů, ve kterých se Ukrajinci proti silnějšímu Rusku nejen udrželi, ale i dokázali jeho armádu porazit a z mnoha území vyhnat, by se mělo nazírání na ozbrojené síly země nejspíše změnit.

Před osmi lety katastrofa

V roce 2014, kdy Rusko obsadilo Krym a rozdmýchalo nepokoje na východě Ukrajiny, byly ozbrojené síly země v žalostném stavu. Odborníci odhadují, že v tu dobu bylo bojeschopných jen několik tisíc vojáků. Používali většinou techniku ze sovětské éry, která byla často velmi špatně udržovaná. Část jednotek, hlavně na Krymu, dokonce přešla na stranu Rusů. Proti povstalcům na Donbase ukrajinská armáda ještě stačila, ale jakmile Rusko tajně do oblasti poslalo jednotky, karta se obrátila.

Nakonec se sice podařilo frontu stabilizovat a konflikt přešel do zamrzlého stavu, ale vše bylo impulsem pro Ukrajinu i západ, aby vše přehodnotil. Do ozbrojených sil začaly proudit peníze, i když jich byl vzhledem k ekonomické situaci země velký nedostatek. Na Ukrajině začali působit instruktoři ze zemí NATO a jednotky i jejich velitele přeškolovali ze sovětského nebo ruského pojetí boje na západní. A díky zamrzlému konfliktu na východě se na frontě za několik let vystřídaly tisíce Ukrajinců, kteří získali důležité bojové zkušenosti.

Po útoku na Ukrajinu v únoru 2022 se ukázalo, že změny v armádě jsou nejspíše větší a lepší, než si kdokoli představoval. Sice se nepodařilo zadržet postup Rusů na jihu, ale velmi dobrou taktikou je doslova rozválcovat u Kyjeva, odkud se museli stáhnout. Do země začaly proudit ve stále větším množství moderní zbraně, které se Ukrajinci překvapivě rychle naučili používat. Zářijová ofenzíva u Chersonu následovaná bleskovou operací v oblasti Charkova a Izjumu ukázala, že jsou schopní i velkých operací.

iZdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Zničený ruský BMP-3 v Mariupolu

Zkušenosti, které nikdo nemá

I když má ukrajinská armáda stále co dohánět a potřebuje další moderní výzbroj, třeba letectvo, faktem zůstává, že dnes je to největší západní armáda, která má nejrozsáhlejší zkušenosti s konvenčním konfliktem na světě. Tedy kromě armády ruské, kterou ale za západní nelze považovat. To je něco, v čem Kyjev nemůže žádná armáda NATO trumfnout. Poslední velký konvenční konflikt zažily USA v Iráku, od té doby západní vojáci působili jen v protiteroristických operacích, které se od skutečné války velmi odlišují.

Nebylo by od věci se po ukončení války o přičlenění Ukrajiny k NATO začít bavit, i když musí provést řadu reforem. Je ale západní armády schopna mnohému naučit. Především s novým soupeřem Čínou. Také v případném střetu s ní bude větší roli hrát letectvo a námořnictvo. Ale mnohé její armádní postupy jsou od ruských odvozeny, ozbrojené síly Ruska a Číny spolu i často cvičí. A také se jedná o diktátorské režimy s nejspíše propojeným velením, menší iniciativou vojáků a asi i podobným stylem boje.

V čem je podle vás nejsilnější stránka ukrajinské armády?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články