„Ukrajinská armáda ztratila za jediný měsíc 16 000 vojáků a 400 tanků,“ chvástal se Šojgu; místo tanků ale Rusové ničili kombajny

Ruské ministerstvo obrany někdy uvádí takové ukrajinské ztráty, že se jim smějí i „domácí“ blogeři. Nejspíše se snaží za každou cenu vypadat lépe před celým světem.

Zničený tank na Ukrajině i Zdroj fotografie: Uživatel EleNte / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z největších otázek probíhající války na Ukrajině je, jaké vlastně mají obě válčící strany ztráty. Odpovědět je ovšem těžké, protože ani útočící, ani bránící se země tato čísla nezveřejňuje, a škody způsobené nepříteli mohou být naopak zveličované. Zvláště podivné jsou někdy údaje zveřejňované ruskou stranou – tamní ministr obrany Sergej Šojgu například uvedl, že jen za květen ukrajinská armáda ztratila 16 tisíc vojáků a 400 tanků.

Zničené „Leopardy 2“ byly kombajny

Jestli jsou údaje ztrát za květen pravdivé, nelze ověřit, ale minimálně údaj o počtu zničených tanků je velmi vysoký, a pokud by Ukrajina obrněnce v průměru ztrácela takovýmto tempem, již před mnoha měsíci by jí – a to i přes dodávky od spojenců – tanky došly. Ruské údaje pak zpochybňuje i nedávné video, které údajně znázorňuje zničení ukrajinských tanků Leopard 2 – zveřejnilo ho přitom ruské ministerstvo obrany. I mnozí ruští blogeři se ale shodli na tom, že nejde o žádné tanky, ale o kombajny, a dělají si z ministerstva legraci.

V případě ztráty 16 tisíc vojáků je pak otázkou, zda se jedná o údaj zahrnující i raněné a zajaté, anebo jde o padlé. Ale ani tak čísla příliš nesedí. Ukrajinská strana tvrdí, že Rusové ztratili od začátku války přes 210 tisíc vojáků, a například tajné služby Západu odhadují, že jenom v bojích o Bachmut přišel útočník od léta 2022 kolem 60 tisíc jednotek (číslo přitom zahrnuje i raněné). A zároveň v odhadech uvedly, že byly v průběhu bojů ruské ztráty minimálně třikrát až sedmkrát vyšší než ukrajinské, přesně to ale dopočítat nelze.

Údajné ztráty ukrajinského letectva

Ještě hůře ověřitelné jsou však Šojguem uvedené sestřely střel Storm Shadow, jichž měli Rusové zničit 29; a dále třeba „sprovodili ze světa“ 238 děl a minometů, nebo třeba 16 letadel a 5 vrtulníků. I v případě letadel jde přitom o vysoké číslo, ale pravdou je, že v tomto případě Rusové přehání zcela běžně. Třeba podle Igora Konašenkova, mluvčího ruského ministerstva obrany, by vydaly ztráty ukrajinských letounů od února 2022 již na několik ukrajinských letectev; to přitom dostalo od spojenců jen několik letadel a vlastních tolik nemělo.

Západní analytici se obecně shodují, že jsou ukrajinská hlášení mnohem věrohodnější, i když nejspíše také nadsazená a jinak zkreslená. Podle nich mělo Rusko například přijít o více než 3 800 tanků a 3 600 děl – a zvláště počty zničených děl jsou v posledních týdnech vysoké – navíc se zdá, že se na ně Ukrajina speciálně zaměřuje. Část ruských ztrát je pak potvrzena díky analýze fotografií a dalších zdrojů, a není pochyb, že třeba u tanků jsou opravdu vysoké.

Zničená ukrajinská houfnice AHS Krab

Za jak věrohodné považujete hlášení o ztrátách?

Zdroj: Tass
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články