Rusko-ukrajinská válka: Střela zasáhla ruský muniční sklad v Bělgorodu. Ukrajina se k útoku nehlásí

Dle informací zveřejněných známým ukrajinským válečným zpravodajem mohla ruský muniční sklad zasáhnout ukrajinská balistická raketa Točka-U.

i Zdroj fotografie: Uživatel Notwoofers / Public Domain
                   

V noci 29. března došlo v západoruské obci, v místech, kde se s největší pravděpodobností nacházel ruský sklad zbraní, k obrovskému výbuchu. Není jisté, kým byl sklad zasažen, na stole je ovšem teorie, která si zahrává s myšlenkou, že se jednalo o ukrajinskou raketu OTR-21 Točka. Výbuch, k němuž došlo pouhých 12 kilometrů od rusko-ukrajinské hranice, u obce Krasnyj Okťabr nedaleko města Bělgorod, vyvolal sérii explozí, které na noční obloze připomínaly ohňostroje viditelné z ukrajinského území. Celý incident byl zachycen na videozáznam.

Raketa zasáhla muniční sklad

Ukrajinský novinář Jurij Butusov tvrdí, že ruské skladiště bylo zasaženo balistickou raketou OTR-21 Točka-U, která byla odpálena ukrajinskou raketovou brigádou. „S pomocí rakety Točka-U provedla Ukrajina přesný útok na muniční sklad v obci Krasnyj Okťabr nedaleko ruského Bělgorodu. Raketami a střelami uskladněnými v tomto objektu zásobuje Rusko své dělostřelectvo útočící na Ukrajinu,“ napsal v úterý večer ukrajinský novinář na svůj facebook.

„Soudě dle síly výbuchu a vzdálenosti skladu, provedla 19. raketová brigáda Ozbrojených sil Ukrajiny účinnou snahu o demilitarizaci a denacifikaci Ruska,“ dodal vojenský zpravodaj s odvoláním na ukrajinské mediální zdroje. Ukrajinští představitelé tuto informaci dosud nepotvrdili. Pokud by ukrajinské ozbrojené síly tento raketový úder potvrdily, jednalo by se od počátku války v řadě o druhý útok vedený ukrajinskou armádou na ruském území. Tím prvním bylo napadení letecké základny Millerovo, k němuž došlo koncem února.

Mohlo jít o dva nezávislé incidenty

Gubernátor Bělgorodu Vjačeslav Gladkov zprávy o výbuchu potvrdil a uvedl, že mezi obyvateli obce nebyli žádné oběti ani zranění. Zároveň však odmítl objasnit důvod výbuchu, který prý zveřejní později. Ruská státní tisková agentura TASS však následně zveřejnila informace, že při výbuchu byli zraněni 4 ruští vojáci. Dále sdělila, že první zprávy a předběžná analýza naznačují, že sklad byl zasažen ukrajinskou raketou.

Z dosavadních zpráv je nesmírně těžké ověřit a potvrdit informace, která jsou na obou válčících stranách poněkud zmatené. Většina nejnovějších tvrzní však naznačuje, že výbuch by spíše mohl být důsledkem nehody než nepřátelské palby. „K výbuchu u Bělgorodu došlo v důsledku požáru, který vypukl v muničním skladu,“ uvedla ve středu ráno ruská státní zpravodajská agentura Interfax s odvoláním na místní představitele.

Zveřejnil(a) Людмила Денісова dne Sobota 26. března 2022

Ukrajinští představitelé rovněž popřeli, že by na vině byli ozbrojené síly Ukrajiny, přičemž místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková v úterý večer prohlásila, že k výbuchu muničního skladu došlo v důsledku nedbalosti ruských ozbrojených sil při zacházení s nebezpečnou municí z období druhé světové války.

Vereščuková zároveň vyzvala Rusko ke stažení svých jednotek z nedaleké černobylské oblasti, kde se nachází nyní již nefunkční jaderná elektrárna. Ta ovšem stále představuje značné riziko. Dle ruských zpráv tam navíc ruské ozbrojené síly skladují značnou část svých zbraní.

K výbuchu došlo po mírovém jednání

Jak již bylo zmíněno, první zprávy o incidentu byly na obou stranách poněkud zmatené. A zároveň se v nich objevilo hned několik nejasností, které do sebe jednoduše nezapadaly. Podle některých médií by se však tyto nejasnosti daly vysvětlit hypotézou, že v noci 29. března došlo v oblasti Bělgorodu ke dvěma samostatným incidentům, které na sebe nijak nenavazovaly. Jedním by bylo ostřelování ze strany Ukrajiny, o němž informovala agentura TASS. A druhým by byl nezávislý požár, který vypukl v muničním skladu lidskou chybou.

I přes to, že by tato poněkud nepravděpodobná teorie mohla do jisté míry vysvětlit rozporuplné zprávy o incidentu, nelze ji nezávisle ověřit. Zda tedy Ukrajina opravdu ostřelovala muniční sklad v Bělgorodu, zůstává dosud nejisté. Podezření na ukrajinské ostřelování ruského skladu však přichází ve stejný den, kdy Rusko v návaznosti na mírová jednání ohlásilo stažení svých vojsk z Kyjeva a Černigova. Je tedy velice nepravděpodobné, že by do výbuchu ruského skladu byla zapletena Ukrajina.

Co myslíte, byl výbuch skladu vinou lidské nedbalosti, nebo se jednalo o ukrajinský útok?

Zdroj: NewsWeek

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články