Ukrajinští piloti vrtulníků riskovali životy při zásobování obránců Mariupolu. Některé nakonec ruská armáda sestřelila

Zásobování obklíčených jednotek je pro jejich přežití velmi důležité. Z historie jsou známé tragické osudy, kdy se to nepovedlo, ale i případy, ve kterých úspěch vedl k vítězství.

Mi-8 i Zdroj fotografie: Eugene Dmitriyenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Téměř tři měsíce vzdorovali obránci v Mariupolu přesile ruských vojsk. Kolem města se stále těsněji stahovala smyčka a nakonec se bránili v závodě Azovstal. Docházela jim munice i jídlo, navíc měli spoustu zraněných. Přes všechny těžkosti se jim ukrajinské letectvo pokoušelo pomoci a vrtulníkům se to několikrát i povedlo. Avšak některé posádky se z nebezpečných misí nakonec nevrátily.

Zásobovací lety byly drženy v tajnosti

Detaily operací vycházejí na světlo poté, co se necelé dva tisíce obránců Azovstalu vzdaly. Odvážní muži k tomu dostali rozkaz, aby přežili, jelikož jejich situace byla bezvýchodná. Ukrajinská strana v době bojů žádné informace o tom, že Mariupol zásobuje a jakým způsobem, nikdy neposkytla. Hlavně kvůli tomu, aby je udržela v tajnosti. I přes to Rusové o dodávkách věděli a pokoušeli se jim všemi prostředky zabránit.

Generál Kyrylo Budanov, šéf obranného zpravodajství Ukrajiny, měl nyní prozradit, že operací na zásobování obránců Mariupolu se účastnilo celkem 16 ukrajinských vrtulníků. Podnikaly většinou lety ve dvojicích, jednou ve čtveřici. Za dobu, kdy ukrajinští vojáci čelili v Mariupolu obklíčení, se takto konalo celkem sedm misí. Při každé z nich musely posádky překonat několik desítek kilometrů okupovaného území, kde na ně čekala hustá protiletadlová palba a ruské stíhací letouny.

iZdroj fotografie: Uživatel Aeroprints.com / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinský Mi-8 na letišti

Mise se bohužel neobešly bez obětí. Dva z vrtulníků byly při letech sestřeleny. Další stroj pak ukrajinské letectvo ztratilo, když se vrtulník pokoušel zachránit posádku jedné ze sestřelených helikoptér. Kolik lidí při operacích zahynulo, to není jasné, ale i prezident Volodymyr Zelenskyj před nedávnem uvedl, že si tyto operace vyžádaly lidské životy. Ztráty měly být zaznamenané při páté a sedmé, tedy poslední misi. Nejspíše proto již další nepokračovaly a dorazil rozkaz vzdát se.

Do města dokonce dorazily posily

Ale byly i úspěšné, protože zásoby, především střelivo, léky, jídlo a vodu, se do Mariupolu dopravit podařilo. Díky tomu mohli obránci úspěšně vzdorovat tak dlouhou dobu. Bylo to významné, protože na sebe vázali početné ruské síly, které pak ruská armáda nemohla nasadit jinde. Také se do závodu podařilo dopravit posily, konkrétně 72 členů pluku Azov. Naopak někteří těžce zranění měli být odvezeni do bezpečí.

Ukrajinské letectvo pro zásobování obránců Mariupolu používalo vrtulníky Mil Mi-8. Jde o stroj, který se v Sovětském svazu začal vyrábět již v roce 1961. Spolu s odvozeným Mi-17, jenž byl určený především pro export, slouží téměř po celém světě. Jde o jedny z nejvíce používaných transportních vrtulníků. Lze je však opatřit i výzbrojí, a tak mohou sloužit jako útočné stroje. Ve výzbroji je má nejen Ukrajina, ale i Rusko, které je v konfliktu hojně používá.

iZdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
Vrtulník Mi-8

Nákladní prostor Mi-8 je veliký

Mi-8 má dva motory Klimov TV2-117A, které mu dodávají maximální rychlost 250 kilometrů v hodině. Vrtulník je schopen vystoupat do výšky 4,5 kilometru. Ale při zásobování Mariupolu se pravděpodobně stroje držely u země, aby co nejlépe unikly radarům. Vrtulník má tříčlennou posádku. V nákladovém prostoru je pak standardně místo pro 24 osob.

Pokud veze náklad, lze do něho naložit až čtyři tuny různých věcí. Pro snazší manipulaci s nimi slouží vrata v zadní části helikoptéry. Neznámou informací zůstává, jaké obranné systémy měly ukrajinské Mi-8 při zásobovacích letech k dispozici. Existují stroje, které jsou vybaveny rušičkami, odpalovači světlic na matení tepelně naváděných střel, nebo mají dodatečnou ochranu exponovaných míst stroje, aby lépe snášely zásahy protiletadlové palby.

Jak mohly zásobovací lety pomoci ukrajinským obráncům Mariupolu?

Zdroj: TheDrive, MilitaryToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články