Ukrajina hlásí další ruské ztráty: Ukrajinské vzdušné síly zasáhly ruský muniční sklad a zlikvidovaly další takticko-operační skupinu

Rusko postupně přichází o vojenskou techniku i lidskou sílu. Proto soustředí agresi na východ země, kde ukrajinské síly bojují o udržení vratkých pozic.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence of Ukraine / Public domain
                   

Zatímco se ruské jednotky pokouší o vedení intenzivní ofenzívy v Severodoněcké oblasti, ukrajinské velení hlásí další rozsáhlé ruské ztráty. Jen v neděli 29. května sestřelilo ukrajinské letectvo pět nepřátelských bezpilotních letounů, zneškodnilo dvě řízené střely a odpálilo ruský muniční sklad. Zlikvidována byla rovněž v pořadí již několikátá ruská takticko-operační skupina (BTG – Battalion tactical group). Ruské ztráty rostou závratnou rychlostí, spolu s nimi i agrese invazních vojsk. 

Ukrajinští stíhači měli na pilno

Podle informací, jež zpřístupnilo velení ukrajinských vzdušných sil, byla v neděli 29. května výrazně snížena, jinak již několik týdnů velmi intenzivní, nepřátelská raketová palba, přičemž zaznamenán byl také úbytek letecké aktivity ruských vzdušných sil kolem ukrajinských hranic. Této neobvyklé a zároveň dosti příhodné situace obratem využili ukrajinští stíhači.  

Ukraine SU-25

Zveřejnil(a) Aguilas de Acero – Solo Fotos dne Čtvrtek 25. října 2018

Díky rychlé reakci bylo ukrajinské letectvo schopno během jediného dne zlikvidovat dva nepřátelské bezpilotní letouny, přičemž další tři zásahy dronů si připsaly pozemní síly společného úkolového uskupení. K incidentům došlo v příhraniční Sumské oblasti v severovýchodní části země.  

Směrem na východ pak protiletadlové raketové jednotky sestřelily dvě řízené střely, pravděpodobně dlouhého doletu. Na pilno měli ukrajinští piloti také u obce Dovgenke v charkovském regionu, kde vzdušné síly podnikly s pomocí útočných letounů Su-25 a bombardérů Su-24M nálet na ruské okupační síly. Zasažen byl muniční sklad a blíže neurčený počet obrněných vozidel. Značné ztráty měla podle ukrajinských zpráv utrpět i početná ruská takticko-operační skupina BTG. 

Moskva posiluje jednotky na Ukrajině

Těsně před zahájením konfliktu měla ruská armáda k dispozici celkem 168 takticko-operačních skupin (BTG). Na poli pozemní války se jedná o jakousi základní jednotku ruské armády. Každá BTG je sestavena z přibližně 800 vojáků a 50 obrněných vozidel. Zhruba tři čtvrtiny, tedy nejméně 125 BTG, bylo od počátku války vysláno na Ukrajinu.  

Během pouhých tří měsíců se však ukrajinským silám podařilo zničit na 4 100 ruských vozidel, zabít až 15 000 ruských vojáků a zranit možná i několikanásobně více. Zhruba tři desítky ruských BTG tak již byly zlikvidovány. Jelikož ztráty stále narůstají, a to jak po stránce lidské, tak i technické, je dosti pravděpodobné, že Rusko brzy začne svá tenčící se vojska posilovat. Vlastně Moskvě nezbývá nic jiného, pokud tedy neplánuje prohrát. 

How Ukraine is using artillery to stop Russian forces in their tracks: https://taskandpurpose.com/analysis/ukraine-artillery-russia-invasion/

Zveřejnil(a) Task & Purpose dne Pondělí 30. května 2022

Schůdným řešením by samozřejmě bylo sestavení nových BTG. Zde se ovšem nabízí jedna důležitá otázka. Tedy ve skutečnosti dvě. Jaké jednotky použít? A jakou techniku jim dát k dispozici? Objevily se spekulace, že Moskva plánuje zřídit nové BTG s pomocí jednotek sestavených z branců. Přechod k branným jednotkám je ovšem riskantní krok. Není to přitom poprvé, co se o této možnosti spekuluje.

Domněnky o tom, že Putin má v plánu nasadit do války i brance, leží na stole již nějakou dobu. I když se to zdálo zpočátku přinejmenším nepravděpodobné, nyní to vypadá, že se k této skutečnosti opravdu schyluje. Dle zákona sice branci nemohou být nasazeni v bojové zóně, ovšem pod dohledem profesionálních vojáků je možné je nasadit na výcvikové a strážní úkoly. S tím, jak Putin vlastní zákony rád ohýbá, nelze možnost BTG právě z těchto naprosto nezkušených vojáků s jistotou vyloučit.

Ruští branci se zastaralou technikou

Jednotky mladých branců nebudou zcela jistě nijak zářně vyzbrojeny. Nejenže přišla ruská armáda již o třetinu, ne-li více, tanků v aktivní službě. Ruští zbrojaři navíc čelí vážnému problému v nahrazování zničených strojů, neboť západní sankce znemožnily dovoz potřebných komponentů, jako jsou například mikročipy či optické systémy.  

Ano, Moskva má možná na papíře naskladněných nějakých 10 000 tanků, včetně přiměřeně moderních T-80 a T-72. Ovšem mnohé z těchto tanků postrádají právě zmiňované čipy či optické systémy, takže jsou momentálně jen těžko použitelné. Nehledě na to, že nemalá část po letech strávených na dešti a sněhu zcela jistě zrezivěla. To by také vysvětlovalo, proč jsou na bojišti čím dál tím častěji k vidění staré T-62. Díky jednodušší konstrukci je lze mnohem snáz opravit.

Zatímco tedy válka na Ukrajině pomalu vstupuje do již čtvrtého měsíce a ukrajinské jednotky působící v rámci jednotek Joint Forces Operation pokračují v defenzivě a obraně svých vratkých pozic v Doněcké a Luhanské oblasti, ruské síly se pravděpodobně v mezičase pokoušejí nahradit prapory, které Ukrajinci doposud zlikvidovali. Přičemž termín pro zformování nových BTG je údajně stanoven už na červen. Jak si však povedou mladí nezkušení vojáci na zastaralé technice a s ne zrovna spolehlivým vedením, to je otázka, na kterou snad člověk asi nechce znát odpověď.

Jaké zbraně by měla Ukrajina dostat od západních zemí?

Zdroj: UADefence, Forbes, GreaterKashmir

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články