Improvizované obytné „sudy“ jsou pro ukrajinské vojáky spásou, chrání je před zimou i velmi těžkým odstřelováním. Ale nabízí toho více

Speciální mobilní „sudy“ mají neobyčejně odolnou konstrukci zakopanou v zemi, kde odolá i těžkému dělostřelectvu. Vojáci jsou v ní namačkaní, ale mají vše potřebné.

Vojenské ocelové sudy pro ukrajinské vojáky (mobilní úkryty) i Zdroj fotografie: Metinvest
i Zdroj fotografie: Metinvest
i Zdroj fotografie: Metinvest
i Zdroj fotografie: Metinvest
i Zdroj fotografie: Metinvest
i Zdroj fotografie: Metinvest
i Zdroj fotografie: Metinvest
i Zdroj fotografie: Metinvest
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Zejména na exponovaných místech fronty jsou ukrajinští vojáci téměř neustále pod palbou početného ruského dělostřelectva, které také způsobuje nejvíce úmrtí a zranění, ale stejně tak značné škody na vojenské technice i dalším majetku. Není divu, že se vojáci snaží přijít na způsoby, jak se proti takovému odstřelování co nejúčinněji bránit, anebo ho alespoň ve zdraví přečkat. Jeden z nejlepších způsobů jsou obří ocelové sudy vyráběné ukrajinskou společnosti Metinvest.

Sudový úkryt je vyroben z 2 tun oceli

Výrobní společnost patří do vlastnické struktury ukrajinského ocelářského magnáta Rinata Achmetova, jehož technici také tento speciální úkryt připomínající obří sud vyvinuli. Jde o mobilní prefabrikovanou konstrukci určenou pro ochranu vojáků v předních bojových liniích; ale nutno podotknout, že jim je poměrně těsná. V průměru má totiž jenom dva metry a na délku dosahuje trojnásobku, tedy 6 metrů. Na její výrobu je pak zapotřebí více než 2 tun oceli.

Nakládání speciálních úkrytů pro vojáky v první linii iZdroj fotografie: Metinvest
Nakládání speciálních úkrytů pro vojáky v první linii

Vybudovat z takové konstrukce úkryt je velmi jednoduché. Stačí ji zakopat do hloubky 1,5 metru pod zem, aby měla dostatečnou ochranu a izolaci; většinou je konstrukce ještě vyztužena dřevěnými rámy. V takovém případě má být úkryt schopen odolat i palbě dělostřelectva ráže 152 milimetrů, což je nejčastější ráže ruských děl. V současné době jich ukrajinská armáda dostala již stovku a využívá je například u Bachmutu, ale také u Avdijivky, Záporoží a na dalších místech.

V ocelovém úkrytu si vojáci i zatopí

Jednoduchá konstrukce v sobě skrývá více než jenom sud. Jde de facto o obydlí, v němž může na frontě přebývat i spát skupina až šesti vojáků. Vybavena je nejen lůžky, ale k dispozici jim jsou také polní kamínka k vytápění nebo ohřevu jídla, což je zvláště v současném chladném počasí velmi důležité. Úkryt je vybaven také praktickými stojany na zbraně a umožňuje instalovat komunikační přístroj.

Konstruktéři pamatovali i na to, že by mohlo dlouhodobé odstřelování zablokovat východ, proto jsou v úkrytu dva vstupy, což dává vojákům vyšší šanci na únik. Lze předpokládat, že hlavně v následujícím období bude armáda podobných krytů potřebovat více. U Bachmutu, ale i na jiných místech na obranné linie ruský útok postupuje a ukrajinští vojáci tak museli řadu opevněných pozic opustit. Za Bachmutem přitom rostou další linie opevnění, do nichž se mohou jednotky i s vybavením stáhnout a pokračovat v boji.

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie

Dokážete si představit přežívání v takových „sudech“?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články