V reakci na rostoucí nepokoje ve východní Evropě plánují Spojené státy americké zřízení nové základny Amerického velitelství zvláštních operací v Albánii

V souvislosti s napjatými vztahy mezi Ruskem a západními státy plánuje velitelství zvláštních operací USA zřídit na nestabilním Balkánském poloostrově novou základnu.

i Zdroj fotografie: U.S. Army Sgt. Devin J. Andrews / Public Domain
                   

Albánský premiér Edi Rama začátkem ledna 2022 oznámil, že Americké velitelství zvláštních operací v Evropě (SOCEUR) zřizuje v balkánském státě novou operační základnu. Zřízení nové velitelské základny v Albánii je součástí pokračujícího amerického úsilí o upevnění americké pozice v oblasti zvláštních operací jako základního kamene, jenž by v ideálním případě poskytl stabilitu v regionu.

Albánie je strategicky výhodná

Podle velitele SOCEUR generálmajora Davida Tabora je Albánie výhodným místem pro novou základnu zvláštních operací, neboť umožňuje americké armádě rychlý přesun a výcvik se spojeneckými silami v rámci balkánského regionu. Nové velitelství bude sloužit jako domovská základna pro vojenské mise v celém regionu a umožní jednotkám zvláštních operací USA větší logistickou flexibilitu a lepší přístup k regionálním dopravním uzlům.

Zveřejnil(a) U.S. Special Operations Command Europe dne Sobota 8. ledna 2022

Americké speciální jednotky se tak ocitnou na dosah zemí, jako jsou Řecko, Kosovo, Černá Hora, Bosna, Severní Makedonie a Srbsko, kde neustále sílí politický, ekonomický i vojenský vliv Ruské federace. Ačkoli USA nezveřejnily přesný počet specialistů pro zvláštní operace, kteří budou v Albánii umístěni, s největší pravděpodobností to nebude více než 10, maximálně 15 v rotačním režimu.

Reakce na nové hrozby

Americké velitelství pro zvláštní operace je vysoce sofistikovaným vojenským útvarem, jenž je často pověřován plněním protiteroristických a průzkumných misí. Jednotky jsou vybaveny moderními zbraněmi a komunikačním zařízením a jejich vysoce specializovaný výcvik jim dává schopnost proniknout za nepřátelské linie a neutralizovat potenciální hrozby.

Pro evropské velitelství USA je Balkán již několik let oblastí zájmu, v důsledku mísení různých etnik, národností a náboženství je region dlouhodobě nestabilní. Ačkoli SOCEUR doposud nespecifikoval přesnou úlohu sil v Albánii, uvedl, že celkovým operačním cílem jednotky bude rychle reagovat na vznikající hrozby a předcházet tak v oblasti případné agresi.

Zveřejnil(a) Agencja Lotnicza ALTAIR dne Úterý 11. ledna 2022

Země NATO, jejíž součástí je Albánie od roku 2009, například obvinily ruské agenty z destabilizačních kampaní v Černé Hoře, která je členem aliance a s Albánií sousedí. Generál Tod Wolters z EUCOM rovněž označil Balkán za primární cíle neustále rostoucího ruského vlivu. Kromě výhodné strategické polohy tak nové velitelství zvláštních operací pomůže čelit případným hrozbám ze strany Ruské federace, mezi níž a státy aliance panuje neustálé napětí.

Křehké vztahy zemí Balkánského poloostrova

Země Balkánského poloostrova udržovaly během studené války se Sovětským svazem úzké vazby a některé státy jsou s Ruskem nadále v úzkých vztazích, především Srbsko. S rostoucím napětím ve východní Evropě by se Moskva mohla pokusit využít těchto přetrvávajících vazeb k vyvolání dalších konfliktů. Není to zas tak dávno, kdy k něčemu takovému došlo.

V roce 2016 se ruští zpravodajští důstojníci pokusili zorganizovat státní převrat s cílem svrhnout černohorskou vládu. Moskva rovněž tvrdě zkritizovala vstup Severní Makedonie do NATO v roce 2020. Činnost amerických jednotek v Albánii se tak pravděpodobně zaměří na civilní záležitosti, psychologické operace, zahraniční politiku a vnitřní bezpečnost.  

Zveřejnil(a) U.S. Special Operations Command Europe dne Sobota 8. ledna 2022

SOCEUR zřídil podobná velitelství i v jiných částech Evropy, včetně Německa, Estonska a Ukrajiny, kde americké jednotky spolupracují s tamními silami. V bývalé srbské provincii Kosovo pak mají Spojené státy 600 vojáků, kteří udržují křehký mír v regionu již více než dvacet let. Nové velitelství má prozatím spíše symbolický než operační význam, ovšem rozhodnutí umístit jednotky právě v Albánii naznačuje, že Balkán je pro americkou armádu významným regionem.

Je podle Vás nasazení amerických jednotek v Albánii asertivním tahem?

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články