USA vypustilo na oběžnou dráhu další špionážní satelit, který dokáže získat zásadní strategické informace z celého světa. Měli bychom se bát?

Na oběžnou dráhu Země přibyl další špionážní satelit. USA ho vynesla do vesmíru v raketě Delta IV Heavy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Špionážní, nebo také průzkumné družice slouží potřebám zejména vojenského průzkumu a strategického zpravodajství. Jejich celkový počet na oběžné dráze Země tvoří přibližně jednu čtvrtinu z celkového počtu družic vynesených na oběžnou dráhu Země. 26. dubna 2021 odstartovala raketa Delta IV Heavy s 19ti tunovým nákladem na misi NROL-82. Do vesmíru nesla špionážní satelit KH-11 Kennen 17.

USA umisťuje strategické satelity

Špionážní satelit KH-11 Kennen 17, který raketa Delta IV Heavy vynesla na oběžnou dráhu Země, patří k americkým špionážním satelitům. V roce 2019 tehdejší prezident USA Donald Trum na svém Twittrovém účtu zveřejnil tajnou fotografii pořízenou tímto typem satelitu a odhalil tak schopnosti americké sítě špionážních satelitů. Zároveň tím ukázal, že satelity, které jsou na oběžné dráze Země, dokáží prokazatelně získat strategické informace z celého světa.

iZdroj fotografie: Unsplash

Raketa Delta IV Heavy je největší z raket Delta IV a druhou největší na světě – je v těsném závěsu za raketou Falcon Heavy od spoležnosti SpaceX. Váží přes 730 tun, měří 72 metrů a na nízkou oběžnou dráhu Země (vzdálenost cca 200 km) vynese náklad o hmotnosti přes 28 tun. Čím dále Delta IV Heavy letí, tím lehčí náklad musí nést. Například na oběžnou dráhu Marsu dokáže vynést náklad o hmotnost “pouze” 8 tun.

Start byl přenášen živě

Zatím poslední start rakety Delta IV Heavy proběhl 26. dubna z Vandenbergovy základny v Kalifornii. Její start byl vysílán v přímém přenosu, a to i na internetu. Start rakety byl přenášen od zážehu motorů až do druhé fáze, kdy došlo k odhození krytu nesené špionážní družice. Mise NROL-82 je v pořadí 31. misí United Launch Alliance (ULA) pro National Reconnaissance Office (NRO, spravuje program amerických špionážních satelitů a podléhá ministerstvu obrany a CIA).

iZdroj fotografie: Unsplash

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články