V horkých letních dnech se automobil stává smrtící zbraní a nemusí pro to ujet ani kilometr

I přes veškerou osvětu stále někteří lidé nechávají svá zvířata, nebo hůře, své děti samotné v autě, když se musí (chtějí) na chvíli vzdálit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fakt, že se vozidlo v horkých dnech rozpaluje tak, že se stává smrtonosné, je všem jistě dobře známý. Přesto se stále najdou tací, kteří berou tuto skutečnost na lehkou váhu. Lidé nechávají v autech svá zvířata – nejčastěji psi – a dokonce i děti. Případy, kdy kvůli přehřátému dítěti či zvířeti v autě přijeli hasiči a rozbili okénko, nejsou výjimkou. Bohužel ne všechny případy končí šťastně. Zkušený psovod, který riziko ponechání psa v autě podcenil, zapříčinil jeho úhyn.

Pes před smrtí zažil neskutečné utrpení

Chyby se nevyhýbají ani zkušeným a znalým, ovšem leckdy jsou jejich následky fatální. Smutným způsobem se o tom přesvědčil i policista, který ve štýrském okrese Fürstenfeld nechal ve svém zaparkovaném autě služebního psa. Policejní psovod (51 let) je dle mluvčího policie velmi zkušený, přičemž za svoji práci se zvířaty získal již několik ocenění. Pes, kterého v autě ponechal, se jmenoval Zorro a byl to sedmiletý holandský ovčák.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zorro byl speciálně vycvičený pro pachové práce, konkrétně pro vyhledávání chemických látek, především akcelerantů hoření. V kufru auta byl ponechán v přepravním boxu a jeho psovod mu ponechal otevřená zadní okénka a pootevřený kufr. Policista svůj osobní vůz zaparkoval na stinném místě v deset hodin dopoledne, přičemž byl pryč dvě a půl hodiny.

Zorro během této doby zakusil neuvěřitelné utrpení. Zvyšující se teplota v autě způsobila jeho přehřátí, kterému předcházel zoufalý boj o život. Zorro se pokoušel vymanit ze svého vězení – roztrhal v přepravním boxu polstrování a kousal mříže. Do těch se zakousl tak silně, že jeho následné vyproštění bylo velmi obtížné. Zvíře bylo následně posláno na pitvu, která potvrdila příčinu úmrtí.

Nebezpečných je i pár minut!

Teplota se v automobilu zvyšuje velmi rychle – jen za 10 minut vzroste teplota vzduchu o 9 °C. Po třiceti minutách je teplota ve voze vyšší dokonce o 20 °C. Psi nejsou, na rozdíl od lidí, schopni pocení, proto jsou pro ně vysoké teploty daleko rizikovější. Často praktikované řešení – pootevřená okénka – jsou spíše jakousi útěchou pro majitele zvířat než skutečnou pomocí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Schválně se zkuste zamyslet, jak se v autě chováte vy, když na někoho čekáte a venku je teplo a slunečno. Dá se předpokládat, že si stáhnete okénka až úplně dolů a otevřete dveře, popřípadě otevřete i kufr. Kdybyste vy měli čekat v uzavřeném autě s okny pootevřenými na škvírku, asi byste toho, na koho čekáte, spílali za každou vteřinu zpoždění. Nechat zvířata nebo děti v automobilu samotné, než si vyřídíte, co potřebujete, je zbytečné riziko.

Zdroj: KronenZeitung, Newsbeezer

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články