Laos má podobný osud jako Vietnam, byl nejvíce bombardovanou zemí. Mohutně zde investuje Čína

Laos je jednou z několika socialistických zemí na světě. Byl poničen dlouhými vojenskými konflikty, v posledních letech se více otevírá světu a ekonomika vzrůstá.

i Zdroj fotografie: Uživatel Cvbr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud by se chtěl někdo pokusit popsat situaci moderní laoské historie, stačí jedno slovo –⁠ válka. Od vzniku samostatné země v roce 1953 se zde s menšími přestávkami válčilo až do roku 2008. Před několika lety nebylo výjimečné, že autobusy na jejich cestě doprovázel ozbrojený voják. Situace se uklidnila a ekonomika alespoň před pandemií rostla. Vláda ale bývá obviňována z porušování lidských práv.

Francie se z Laosu rychle stáhla

Po druhé světové válce se Laos snažil získat nezávislost na Francii, ale zprvu se mu to nedařilo. Francouzi sem poslali vojenské jednotky, které však v roce 1953 odešli a ze země se stala konstituční monarchie. Ovšem stejně jako ve Vietnamu i v této zemi existovala velmi silná komunistické strana s názvem Pathēt Lao. Ta obsadila rozsáhlá území a začala s vládou válčit. V roce 1960 vypuklo regulérní povstání podporované SSSR a Severním Vietnamem.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Ho Či Minova stezka v Laosu

Za války ve Vietnamu se rozsáhlé oblasti Laosu staly místem, kudy se ze severu na jih dostávaly zbraně, zásoby a posily. Vedla tudy takzvaná Ho Či Minova stezka. Ta se stala cílem amerického letectva, které zde svrhlo tolik pum, že je Laos nejvíce bombardovanou zemí na světě. Dodnes zde leží množství nevybuchlé munice. Kromě bombardování v zemi operovaly i speciální americké jednotky.

Odpůrci komunistů byli Hmongové

Američané se také snažili podporovat královskou armádu a skupiny, jež byly proti komunistům. Těm se ale i přes to dařilo zabírat stále větší území. Největší odpor proti komunistům měli nejen přívrženci krále, ale i členové kmene Hmongů (etnikum z filmu Gran Torino). Když se však Američané stáhli z vietnamského konfliktu a Severní Vietnam dobyl jih, došlo i na Laos. V roce 1975 zde převzali vládu komunisté, kteří v předchozích letech vyhráli několik bitev.

Hmong rebels at their hidden secret camp in the jungles of Laos. The Hmong have been in armed conflict with the…

Zveřejnil(a) Koob Hmoov Lis dne Neděle 20. ledna 2013

Proti svým odpůrcům zahájili tvrdé tažení a desetitisíce Hmongů poslali do převýchovných táborů. Další členové uprchli do Thajska nebo jiných zemí. Zbylí lidé, hlavně v nepřístupných oblastech země, pokračovali v odporu. Ještě na začátku tisíciletí se objevovaly sporadické zprávy o bojích armády s Hmongy. Oficiálně bylo povstání ukončeno v roce 2008. Existují zprávy, že příslušníci Hmongů jsou dodnes v zemi silně diskriminováni.

Země začala růst, investují zde Číňané

Ve 21. století se dříve zaostalá země otevírá světu, i když velkou část ekonomiky stále tvoří zemědělské samozásobování. Před pandemií do Laosu častěji mířili i turisté. Země horečně buduje nové cesty a železnice, dříve býval dopravní tepnou Mekong a další řeky. Hlavním investorem v Laosu je sousední Čína, ale silné hospodářské styky má země třeba i s Thajskem a dalšími státy. Růst jeho HDP byl před koronavirem kolem 7 % ročně.

Ačkoli země byla dlouhá desetiletí ve válce, její armáda není nijak moderně vybavená. Většinu výzbroje tvoří zbraně z dob sovětské éry. V Laosu je povinná vojenské služba v délce minimálně 18 měsíců. V aktivní službě je kolem 30 tisíc profesionálních vojáků, kteří se o brance starají. K dispozici mají kolem 2 milionů rezervistů, a to i včetně žen.

Zveřejnil(a) Lao people’s Army News dne Neděle 19. září 2021

Například nepočetné tankové jednotky zde tvoří sovětské T-72 a T-55, ale i lehké tanky PT-76. Hlavní pěchotní zbraní je sovětský AKM doplňovaný kulometem PKM. Ve výzbroji můžete najít několik druhů sovětských či ruských obrněných transportérů. Armáda disponuje slušným počtem raketometů BM-21 Grad. Pokud poroste hospodářství země, lze očekávat snahu o modernizaci, především zbraněmi z Ruska a Číny.

Jaké byly podle vás důvody vítězství komunistů v Laosu?

Zdroj: autorský text Víta Lukáše

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články