Letadlová loď z druhé světové války spojila dvě generace a umožnila sdílení historických zkušeností napříč společností

Díky počítačové hře se desetiletá dvojčata začala zajímat o válečné období. Návštěva letadlové lodi a kontaktováním veterána, započalo přátelství a spojilo dvě generace.

i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Desetiletá dvojčata Carter a Jack Hansonovi se začali zajímat o válku v okamžiku kdy hráli na počítači bitevní lodě. Rodiče se rozhodli, že je vezmou na exkurzi na bitevní loď, aby mohli vše vidět na živo a zažít atmosféru letadlové lodě.

Návštěva válečné lodi Yorktown

Dvojčata navštívili s rodiči letadlovou loď USS Yorktown, která je v Charlestonu v Jižní Karolíně. Oba byli z návštěvy lodě moc nadšení, dozvěděli se o tom jak letadlové lodě fungovali během války a o lidech, kteří na nich sloužili a loď obsluhovali.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vyhledali válečného veterána

Při návštěvě se dozvěděli o válečném veteránovi Robertu Hardingovi, který sloužil na lodi během druhé světové války. Harding byl manipulátor letadel na Yorktownu. Dvojčata neváhala a spojila se s Robertem přes e-mail a navázali tak skvělé přátelství. Veterán vyprávěl chlapcům mnoho příběhů o životě na letadlové lodi a o válce.

Setkání dvou generací na lodi

Ve snaze dozvědět se co nejvíce uspořádali setkání na Yorktownu. Robert do té doby nikomu nevyprávěl příběhy o své službě a ani jaké to bylo během války. Strávili spolu celý den, prozkoumali celou loď a válečný veterán jim mohl vyprávět spoustu vzpomínek, které návštěvou lodi přivedl opět k životu. Dvojčata říkají, že díky jeho vyprávění a válečných zkušenostech se jejich životy nadobro změnily.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Americké válečné letadlové lodě

Yorktown byla třída tří amerických letadlových lodí Yorktown, Hornet a Eterprise byli dostavěny v roce 1937. Designeři vzali zkušenosti ze stavby lodi Ranger a použili je při výstavbě Yorktownu. Ranger byla první americká letadlová loď, která kdy byla postavena.

Na svou první akci byli poslány do Pacifiku, kde dvě lodě potopili. Yorktown v bitvě u Midway a Hornet v bitvě na ostrovech Santa Cruz. Eterpraise byla jediná loď z třídy Yorktown, která se dochovala. Ve své době se stala jednou z nejlepších lodí amerického námořnictva. V roce 1960 byla vyřazena z provozu.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články