Hloupost, alkohol i nátura ruských a ukrajinských vojáků: jeden odjistí granát ve skladu, další si zapálí cigaretu u munice

Značné ztráty už dokázala ve válce na Ukrajině napáchat i lidská hloupost. Vojáci na obou stranách dokázali zabít řadu spolubojovníků nebo zničit cennou techniku.

Opilí ruští vojáci i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ve statistikách ruských i ukrajinských ztrát musí velení na obou stranách započítávat i události, během nichž jsou vojáci zraněni nebo zabiti kvůli nehodám. Někdy za ní může stát náhoda, i když často je na vině porušování předpisů nebo neopatrnost, ale například i alkohol. Kolik takových nehod se vlastně na straně útočníka i obránce stalo, není možné zjistit, občas se dostanou na veřejnost z takových událostí jenom střípky; a nutno dodat, že nad některými zůstává rozum stát.

Historek o ruské neopatrnosti je celá řada

Doslova pověstná nehodami je ruská armáda, protože o jejím šlendriánu doslova kolují legendy, ačkoliv je otázka, nakolik jsou některé z nich pravdivé. Olej do ohně mohou přilévat i sami Rusové, kteří opakovaně při explozích na ve vojenských základnách a skladech tvrdili, že je na vině například odhozená cigareta. A to jenom proto, aby nepřiznali úspěšný ukrajinský útok; jenomže některé události, při nichž došlo ke škodám spíše z důvodu nedbalosti, jsou moc dobře zaznamenány.

V Belgorodu například ruská armáda přišla o tank a dva vojáky vinou neopatrnosti opravárenského týmu a o incidentu informovala i ruská média. Velitel čety podle těchto zpráv odpálil v areálu z neznámých důvodů ruční granát RGD-5, který běžně používají vojáci v celé oblasti bývalého SSSR. Exploze způsobila rozsáhlý požár a explozi další munice ležící v okolí. Kromě několika mrtvých vojáků jich bylo i 16 zraněných a došlo k poškození dvou tanků.

Podobné „excesy“ však nemusí být jen ruskou doménou – známá je třeba historka o ukrajinsko-polské neopatrnosti, do níž byl zapleten polský policejní generál Jaroslaw Szymczyk. Ten dostal během své návštěvy na Ukrajině dárek v podobě granátometu, ale zřejmě mu nikdo neřekl, že je nabitý. Takže když si ho pak prohlížel ve své pracovně, náhodně z něj vystřelil a zdemoloval nemalou část velitelství. Generál byl zraněn pouze lehce, ale do nemocnice musel dělník, který byl zrovna poblíž; a dle všeho je dnes v pořádku.

Tank shazoval spolubojovníky dělem

Někdy může být na vině panika, ale třeba i alkohol. Mnohé zdroje se například shodují, že ruští vojáci ve velkém na bojišti pijí (a opakují tak historii), což mají naopak ti ukrajinští zakázáno. I když si nelze dělat iluze, že by zákaz nikdy neporušili. Podobná rozhodnutí mohou ovšem vést třeba k zaznamenanému incidentu, kdy se několik ruských obrněnců dostalo pod palbu, a osádka jednoho tanku začala prchat tak intenzivně, že zapomněla na pozici kanónu a srazila jím několik vojáků z vedlejšího obrněného vozidla.

Někdy je pak příčinou ztrát jen lidská hloupost a neopatrnost. Důkaz o ní přinesl například slavný kanadský odstřelovač Wali poté, co několik týdnů strávil na Ukrajině, ale nakonec odešel kvůli frustraci z toho, co se tam dělo. V médiích popsal, že jednou z posledních kapek bylo, když i přes jeho upozornění si neopatrní spolubojovníci zapálili cigaretu, což je známá začátečnická chyba. Během chvíle pak začaly kolem jejich pozice vybuchovat granáty a munice.

O jaké největší hlouposti vojáků ve válce na Ukrajině víte?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články