Velká internetová záhada Pentagonu je nyní částečně vyřešena

V internetové záhadě Pentagonu došlo k významnému pokroku. Pentagon jasně odmítl prodej a pronájem některého ze svých adresních prostor.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V den, kdy Joe Biden složil přísahu prezidenta, se stala na internetu velmi zvláštní věc. Stínová společnost sídlící ve sdíleném pracovním prostoru nad bankou na Floridě oznámila světovým počítačovým sítím, že nyní spravuje kolosální, dříve nečinnou část internetu vlastněnou americkým ministerstvem obrany. Od té doby se více než čtyřnásobně zvětšila a zabírá přibližně 1/25 velikosti současného internetu.

Jak velkou část internetu spravuje tato společnost?

Ředitel internetové analýzy společnosti Kentik, která provozuje síť, řekl, že se jedná o největší věc v historii celého internetu. Dohromady je to více než dvojnásobek velikosti internetového prostoru, který skutečně využívá Pentagon. Po týdnech údivu síťové komunity nyní Pentagon poskytl velmi stručné vysvětlení toho, co dělá. Neodpověděl však na mnoho základních otázek, počínaje tím, proč se rozhodl svěřit správu adresního prostoru společnosti, která do září pravděpodobně neexistovala.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Někteří odborníci na kybernetickou bezpečnost spekulovali, že Pentagon možná využívá nově inzerovaný prostor k vytváření „honeypotů“, strojů vybavených zranitelnostmi, aby přitahoval hackery. Nebo by to mohlo hledat zřízení vyhrazené infrastruktury – softwaru a serverů – pro prohledávání provozu kvůli podezřelé aktivitě.

Historie společnosti Global Resource Systems LLC

To, co mluvčí Pentagonu nemohl v sobotu vysvětlit, je důvod, proč si ministerstvo obrany pro správu adresního prostoru vybralo společnost Global Resource Systems LLC, společnost bez záznamů o vládních zakázkách. Tato společnost založená v Delaware a registrovaná právníkem v Beverly Hills, nyní spravuje více internetového prostoru než China Telecom, AT&T nebo Comcast.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jediné jméno, které je s ním spojeno v obchodním rejstříku na Floridě, se shoduje se jménem muže uvedeného nedávno v roce 2018 ve firemních záznamech v Nevadě jako řídící člen společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností / internetovým sledovacím zařízením Packet Forensics. Společnost měla za posledních deset let veřejně zveřejňované federální smlouvy na téměř 40 milionů dolarů, mezi jejími zákazníky byla FBI a Agentura Pentagonu pro obranné výzkumné projekty.

Společnost LLC obchodovala s FBI a jinými vládními agenturami

V roce 2011 společnost Packet Forensics a její mluvčí Saulino vystupovali v příběhu Wired, protože společnost prodávala zařízení vládním agenturám a donucovacím orgánům, které jim umožňovalo špehovat procházení webů lidí pomocí padělaných bezpečnostních certifikátů. Podle svých webových stránek pokračuje v prodeji zařízení sloužících pro zákonné odposlouchávání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prohloubení tajemství je název Global Resource Systems. Je to stejné jako v případě firmy, kterou používal nezávislý výzkumník internetových podvodů Ron Guilmette. Zároveň ukazuje, že rozesílal e-mailové zprávy pomocí stejného internetového směrovacího identifikátoru. 

Pentagon nechce prodat žádné ze svých adresních prostor

Guilmette a Madory byli na záhadu upozorněni, když se o to v polovině března začali operátoři sítí zajímat na e-mailovém seznamu. Ale téměř všichni zúčastnění o tom nechtěli mluvit. Navzdory krizi internetové adresy Pentagon – který vytvořil internet – neprojevil zájem o prodej žádného ze svých adresních prostor a mluvčí ministerstva obrany Russell Goemaere v sobotu pro AP řekl, že žádný z nově oznámeného prostoru nebyl prodán.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články