Vláda USA vyčlenila 85 milionů dolarů pro malé zbrojařské firmy jako pomoc během pandemie koronaviru

Americké ministerstvo obrany představilo nový fond, který je určený pro malé high-tech zbrojařské firmy postižené koronavirem.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Americké ministerstvo obrany představilo nový fond, který je určený pro malé high-tech zbrojařské firmy postižené koronavirem. Vložilo do něj téměř 85 milionů dolarů, tedy skoro dvě miliardy korun. Fond by měl podporovat producenty dronů a dalších autonomních systémů, a dále firmy působící ve vesmírném a loďařském průmyslu.

Zatím sedm příjemců

Reálně pak budou prostředky rozděleny mezi sedm různých společností, což by podle vyjádření Pentagonu mělo vést k udržení a posílení klíčových amerických výrobních kapacit. Firmám by prostředky měly pomoci pokrýt ztráty způsobené koronavirem, který na Spojené státy dopadl obzvláště tvrdě.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
V USA mají fond pro zbrojařské firmy

Opora v novém zákoně

Založení fondu na podporu strategických výrobců má oporu v novém zákoně, který byl přijat letos v dubnu, a který dává ministerstvu obrany nebývale široké pole působnosti. Podle odborníků je patrné, že Spojené státy nechtějí zaspat rozvoj nových technologií a ve válce vedené bez nasazování životů vojáků vidí velkou budoucnost. Kritéria fondu tomu proto odpovídají.

Spíše kapka v moři

Pokud se však chtějí Spojené státy udržet na špici, budou v nadcházejících letech nuceny podniknout mnohanásobně vyšší investice. Ty však obvykle směřují k renomovaným zbrojařským firmám, které vyrábějí konvenční vojenskou techniku. Tento fond ale naznačuje, že se Američané snaží hledat alternativy a věří, že některá z malých firem přijde s přelomovou technologií, na kterou pak bude mít americká armáda de facto monopol.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Cílem USA je udržet dostatečné výrobní kapacity

Nejde o první podporu federální vlády

Už před založením tohoto fondu americké ministerstvo obrany podpořilo některé klíčové firmy zaměřující se na vývoj autonomních systémů. Letos mezi ně patřily například tyto společnosti, které shodou okolností všechny sídlí v Kalifornii:

  • AirMap, 3,3 miliony dolarů
  • ModalAI, 3 miliony dolarů
  • Skydio, 4 miliony dolarů
  • Obsidian Sensors, 1,6 milionů dolarů
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky