Vláda USA vyčlenila 85 milionů dolarů pro malé zbrojařské firmy jako pomoc během pandemie koronaviru

Americké ministerstvo obrany představilo nový fond, který je určený pro malé high-tech zbrojařské firmy postižené koronavirem.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Americké ministerstvo obrany představilo nový fond, který je určený pro malé high-tech zbrojařské firmy postižené koronavirem. Vložilo do něj téměř 85 milionů dolarů, tedy skoro dvě miliardy korun. Fond by měl podporovat producenty dronů a dalších autonomních systémů, a dále firmy působící ve vesmírném a loďařském průmyslu.

Zatím sedm příjemců

Reálně pak budou prostředky rozděleny mezi sedm různých společností, což by podle vyjádření Pentagonu mělo vést k udržení a posílení klíčových amerických výrobních kapacit. Firmám by prostředky měly pomoci pokrýt ztráty způsobené koronavirem, který na Spojené státy dopadl obzvláště tvrdě.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
V USA mají fond pro zbrojařské firmy

Opora v novém zákoně

Založení fondu na podporu strategických výrobců má oporu v novém zákoně, který byl přijat letos v dubnu, a který dává ministerstvu obrany nebývale široké pole působnosti. Podle odborníků je patrné, že Spojené státy nechtějí zaspat rozvoj nových technologií a ve válce vedené bez nasazování životů vojáků vidí velkou budoucnost. Kritéria fondu tomu proto odpovídají.

Spíše kapka v moři

Pokud se však chtějí Spojené státy udržet na špici, budou v nadcházejících letech nuceny podniknout mnohanásobně vyšší investice. Ty však obvykle směřují k renomovaným zbrojařským firmám, které vyrábějí konvenční vojenskou techniku. Tento fond ale naznačuje, že se Američané snaží hledat alternativy a věří, že některá z malých firem přijde s přelomovou technologií, na kterou pak bude mít americká armáda de facto monopol.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Cílem USA je udržet dostatečné výrobní kapacity

Nejde o první podporu federální vlády

Už před založením tohoto fondu americké ministerstvo obrany podpořilo některé klíčové firmy zaměřující se na vývoj autonomních systémů. Letos mezi ně patřily například tyto společnosti, které shodou okolností všechny sídlí v Kalifornii:

  • AirMap, 3,3 miliony dolarů
  • ModalAI, 3 miliony dolarů
  • Skydio, 4 miliony dolarů
  • Obsidian Sensors, 1,6 milionů dolarů
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články