V dohledné době se vojáci mohou dočkat dalších revolučních zbraní. Mnohé varianty se již testují

Získat lepší zbraně než váš soupeř je pro vojáky nesmírná výhoda znamenající šanci na výhru. Proto také vlády investují do armádních výzkumů velké částky.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Význam moderních zbraňových technologií lze prezentovat na mnoha konfliktech. Vidět je to i ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou. I relativně malý počet moderních systémů dokáže eliminovat či vyrovnat velkou přesilu starších a méně vyspělých zbraní. Proto není divu, že armády, především ta americká, do nových technologií investují nemalé částky. Již dnes existují zkušební verze nebo prototypy zbraní, které bychom brzy mohli vidět nasazené přímo na bojišti.

Rychlý projektil railgunu

Princip railgunu spočívá v tom, že vodivý projektil je elektromagneticky urychlen mezi dvojicí kovových kolejnic. Jeho výhodou je skutečnost, že projektil může získat velmi vysokou rychlost. Mnohem větší, než mu mohou udělit dnes používané výmetné chemické náplně. Vysoká rychlost znamená, že projektily by dolétly také mnohem dále, i 200 kilometrů. Railgunová děla by tak mohla nahradit například řízené střely.

Jejich výhodou by byla nízká cena. Princip je známý, jen je třeba ho doladit. Ono slovíčko „doladit“ však v sobě skrývá řadu technologických problémů, kvůli kterým se v minulosti první pokusy o vyvinutí takovéto zbraně v USA nakonec přerušily. Je však o nich známo, že vzhledem k energetickým nárokům se první pokusné railguny plánovaly na lodích.

Dron vystřelovaný z granátometu

Bez řádného průzkumu nelze vést úspěšné operace. Jedním z nejlepších průzkumných prostředků současnosti jsou létající drony, které vojákům pomáhají získat informace na bojišti v reálném čase. Ale nemohou být všude a vždy, proto je třeba mít systémy, které by si vojáci mohli nosit jednoduše s sebou. Takovým je dronový projektil, který lze vystřelit z podvěsného granátometu útočné pušky.

Po odpálení roztáhne křídla a nad bojištěm se dokáže vznášet až 90 minut. Takových by si jedna malá jednotka mohla přinést hned několik najednou. Zatím se v tomto směru používají sice miniaturní drony, ale odpalované ze samostatných přenosných pouzder. To omezuje jejich počet, který si s sebou mohou pěšáci při plnění úkolu v poli vzít.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mikrovlnné zbraně

Jelikož drony jsou velmi užitečným průzkumným, ale i útočným prostředkem, je samozřejmě nutné se proti nim umět bránit, což znamená je včas objevit a zničit. To vzhledem k jejich počtu, často malé velikosti a velmi nízké hlasitosti není jednoduchý úkol. Jednou z metod, která se testuje, jsou zbraně vysílající mikrovlny. Nejde o úplnou novinku, tento typ zbraní se zkoušel již za druhé světové války.

Ale teprve pokrok v technologiích umožnil, aby se princip dal efektivně využít i v nových zbraňových systémech dneška. Třeba americké armáda má testovat hned dva tyto systémy umístěné v přepravních kontejnerech na vojenských vozidlech. Tyto systémy by pomocí vysílače měly produkovat směrovaný mikrovlnný výboj, který by doslova dokázal usmažit elektroniku dronů a sundat je z oblohy. Dal by se použít i proti celé skupině dronů.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Laserová zbraň

Laserová technologie

O využití laserů k ničení cílů se již mluví delší dobu a mnoho systémů se testuje. Problémem těchto zbraní je, jak dokázat, aby lasery byly dostatečně výkonné a měly potřebný zdroj energie pro delší dobu použití. V obou těchto směrech se velmi úspěšně experimentuje. Laserové silové systémy již byly zkušebně instalované na vojenských plavidlech. Předpokládá se, že v brzké době by měly být dostatečně účinné proti malým plavidlům nebo dronům.

Velmi slibné se také ukazuje být jejich použití v protivzdušné obraně, kdy by mohly sestřelovat řízené střely včetně hypersonických. Existují i zkušební mobilní systémy na vozidlech. A zcela mimo diskusi je jejich použití v kosmickém prostoru, kde podle některých neověřených zpráv přes veškeré mezinárodní smlouvy již proběhla celá řada pokusů ruských, čínských, ale i amerických systémů.

Zdroj: TechInsider

Jaké další perspektivní technologie podle vás armády v blízké budoucnosti zavedou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články