Vojáci podpořili v Mali českou školu

Čeští vojáci pomáhají malijské armádě, ale věnují se též dalším občanským projektům na pomoc v africkém Mali. Naposledy tak podpořili a věnovali školní pomůcky škole v Bamaku, kterou založila už v 60. letech 20. století Češka, která se do Mali vdala.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Na akci měli ale velký podíl školáci ze základní školy v Roztokách a další škol v České republice, které pomáhají chudým dětem v Africe ve spolupráci s hnutím Stonožka.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vojáci podporují vzdělání dětí

Třetí nejlepší škola v Bamaku

Když se Dana Bartáková vdala za svého malijského manžela a odcestovala do západoafrického Mali, rozhodla se věnovat dětem a jejich vzdělávání. Zpočátku tedy založila vlastní školku, kterou dnes navštěvuje na 150 dětí. Pokračovala však a školní komplex s příznačným názvem La Fontaine – fontána se rozrostl o školu, a následně dokonce o gymnázium, to navštěvuje dnes 200 studentů. Škola patří mezi tři nejlepší v Bamaku a podporuje docházku i chudých studentů, kteří by si školu nemohli dovolit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Došlo k vybavení mnoha pomůckami

Školní potřeby poslali vrstevníci z Čech

Právě z tohoto důvodu poslaly české děti z roztocké základní školy Zdeňky Braunerové a dalších škol ve spolupráci s hnutím Stonožka školní potřeby svým vrstevníkům do Mali, kde měli čest je předat velitel mise EUTM brigání generál František Ridzák spolu s vedoucím Zastupitelského úřadu ČR v Mali Robertem Kopeckým přímo dětem ve škole. Vzhledem k epidemiologickým opatřením však i v Mali mohou chodit do školy jen poslední ročníky základních a středních škol. 

Nový zastupitelský úřad navazuje spolupráci

Nedávné otevření českého Zastupitelského úřadu v Bamaku má za cíl rozvíjet občanské projekty a vzájemnou spolupráci nejen na poli obchodu a investic, ale také ve školství, kultuře a sportu. Chce tak navázat v čele s Robertem Kopeckým na úspěchy české armády v Mali, která v zemi působí už od roku 2013 a nyní pomáhá s implementací nového, již pátého mandátu, který rozšiřuje působnost na celé území Mali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články