Video: frontové záběry ukazují ruský pokus o dobytí zákopu a střelbu sotva na pár metrů; ve zpustošené krajině mohou být vojáci kdekoliv

Krajina kolem Bachmutu je naprosto zdevastovaná a vojáci na obou stranách se ukrývají v podzemí pod zbytky budov a stromů. Nepřátelé často stojí jen pár metrů od sebe.

Ukrajinští obránci Bachmutu i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ukrajiny / Public Domain
                   

Jen těžko představitelní podmínky vládnou na bojišti kolem města Bachmut, o jehož obsazení se ruské jednotky snaží již od léta 2022, ale ukrajinská armáda jim při obraně tvrdě vzdoruje. Při vzájemných útocích přichází vojáci o život den co den, a ztráty jsou těžké na obou stranách. Video ze zákopu ukrajinské jednotky „DaVinci Wolves“ dostupné pod článkem představuje drsné podmínky, s nimiž se musí vojáci potýkat.

Z lesů u Bachmutu zbyly jen pahýly

Urputnost bojů v Bachmutu a jeho okolí ukazují nejenom téměř rok trvající boje, ale i počty ruských útoků na ukrajinské pozice, jichž jsou někdy i desítky denně. Video pořízené z tělové kamery jednoho vojáka ukrajinské jednotky je přitom důkazem, nakolik intenzivní bývají. Z lesního porostu, kde si ukrajinští vojáci vykopali zákopy, zbyly jen pahýly; po okolí leží roztříštěné kmeny a větve, což svědčí o těžké dělostřelecké palbě, jíž musela oblast čelit.

Rozstřílený les u Bachmutu iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Rozstřílený les u Bachmutu

Ukrajinští vojáci překryli svůj zákop kmeny a vytvořili jakýsi bunkr, v němž jsou doslova zalezlí. Je to asi jediné místo, kde se dá palbě z děl odolávat, i když přímý zásah by ho určitě zničil; neochránil by je pak 100% ani před termobarickými zbraněmi. Ale ani v bunkru není vždy zcela bezpečno, protože když projektil exploduje blízko vchodu, vojáka stojícího nejblíže to doslova smete – tentokrát to nicméně vypadalo, že přežil bez zranění.

Nepřátelé jsou jen několik metrů daleko

Když ruská pěchota zaútočí, musí vojáci z bunkru ven a pokusit se ji zadržet mimo něj; k tomu používají například útočné pušky ja karabinu M4. Útočníci se minimálně jednou snaží zasáhnout zákop granátem a na záběrech jsou opakovaně vidět Rusové vzdálení jenom pár metrů. Někteří se po střelbě ukrajinských obránců kácí k zemi, pravděpodobně mrtví nebo ranění. Velitel „zákopu“ má ale dle všeho podporu dronu, protože z vysílačky dostává informace, kde se ruští vojáci nachází a jestli se hýbou, a pokud ano, tak jakým směrem.

Ruská armáda, zvláště pak Wagnerovci, používá u Bachmutu taktiku, kdy vyšle do boje jenom malou skupinu vojáků. Vědí přitom, že na ni Ukrajinci budou pálit a pravděpodobně ji celou zabijí; odhalí tím ale své pozice, takže se na ně může zaměřit dělostřelectvo. Obránci také mohou vyčerpat zásoby své munice, a proto také v zákopu zní rozkazy, aby s ní šetřili a nestříleli, pokud nepřítele nevidí nebo není blízko. Po útoku se mohou vojáci stáhnout do podzemí a naplnit zásobníky, venku zůstává nejspíše jenom hlídka, aby upozornila na další útok.

Boje v zákopu u Bachmutu

Jaký poměr ztrát může být při bojích o zákopy?

Zdroj: TheTelegraph
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články