Vojáky české armády čeká elitní vojenský výcvik Komando

Vojáky české armády čeká elitní vojenský výcvik Komando a mají se na co těšit

Elitní bojový kurz Komando patří v České republice mezi nejšpičkovější vojenské výcviky, kterými lze projít. Jak si v přípravě na tento kurz vedli vojáci české armády?

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Každý voják musí za svůj život procházet řadou pravidelných výcviků a kurzů, které napomáhají k jeho zdokonalování, učí jej správně uvažovat a jednat v kritických situacích a celkově se znatelně podepisují na životě i kariéře každého z nich. Kurz Komando ale v České republice představuje vrchol, který dokážou zdolat pouze ti nejlepší z nejlepších. Výběrové řízení k tomuto výcviku se blíží a naši vojáci tak absolvovali přípravu, která je má na daný kurz připravit.
Kurz Komando

Kurz Komando byl inspirován Úderným kurzem, který byl za druhé světové války organizován kapitánem Josefem Otiskem a byl určen pro příslušníky Československé smíšené brigády ve Velké Británii. Tento kurz tedy oficiálně vznikl v roce 2005 a jeho zakladatelem je armádní generál Aleš Opata.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Cílem tohoto kurzu je vyselektovat ty nejlepší z nejlepších na pozice velitelů malých jednotek. Každý z účastníků, který projde výběrovým řízením musí čelit velkému tlaku jak po fyzické, tak psychické stránce, zvládnout jasné uvažování v kritických situacích a pro své vojáky musí být maximální oporou, na kterou se mohou kdykoliv obrátit. Tito velitelé jsou připravováni na taktické situace a činnosti, které se blíží reálnému boji, kdy na jejich rozhodnutích závisí životy všech vojáků v jejich oddílech.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Nízká úspěšnost

Jelikož se jedná o jeden z nejnáročnějších kurzů, jeho výběrovým řízením a poté samotným průběhem výcviku projde asi jenom každý desátý účastník. Vybráni jsou tak opravdu jen ti nejelitnější z vojáků. Aby se však toto číslo povedlo lehce zvýšit, procházejí vojáci od roku 2016 přípravným kurzem, kdy se jedná o tzv. Pre-Komando. Během této přípravy čekají vojáky úkoly a podmínky, které se svou náročností přibližují samotnému výcviku Komando.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Aby se tedy zvýšily šance pro úspěch absolventů, museli během přípravného tréninku zdolat například osmikilometrový zrychlený přesun se zbraní a zátěží v limitu 1 hodiny, překážkovou dráhu, bojové drily a techniky, předvést dokonalou navigaci ve dne i v noci za jakéhokoliv počasí a zvládnout řadu dalších zátěžových úkolů, které vojákům daly rozhodně pořádně zabrat.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Výběrové řízení se konalo od 12. do 16. dubna a datum pro Komando kurz, který se již bude konat „naostro“ je prozatím určen na 21. až 25. května. Účastníci jsou tedy již vybráni a nezbývá jim nic jiného než trénovat, trénovat a znovu trénovat. Pouze tréninkem a pevnou vůlí se totiž z občana může stát voják a z vojáka zkušený velitel.

Zdroj: AČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 311 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka