Vojáky české armády čeká elitní vojenský výcvik Komando a mají se na co těšit

Elitní bojový kurz Komando patří v České republice mezi nejšpičkovější vojenské výcviky, kterými lze projít. Jak si v přípravě na tento kurz vedli vojáci české armády?

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Každý voják musí za svůj život procházet řadou pravidelných výcviků a kurzů, které napomáhají k jeho zdokonalování, učí jej správně uvažovat a jednat v kritických situacích a celkově se znatelně podepisují na životě i kariéře každého z nich. Kurz Komando ale v České republice představuje vrchol, který dokážou zdolat pouze ti nejlepší z nejlepších. Výběrové řízení k tomuto výcviku se blíží a naši vojáci tak absolvovali přípravu, která je má na daný kurz připravit.

Kurz Komando

Kurz Komando byl inspirován Úderným kurzem, který byl za druhé světové války organizován kapitánem Josefem Otiskem a byl určen pro příslušníky Československé smíšené brigády ve Velké Británii. Tento kurz tedy oficiálně vznikl v roce 2005 a jeho zakladatelem je armádní generál Aleš Opata.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Cílem tohoto kurzu je vyselektovat ty nejlepší z nejlepších na pozice velitelů malých jednotek. Každý z účastníků, který projde výběrovým řízením musí čelit velkému tlaku jak po fyzické, tak psychické stránce, zvládnout jasné uvažování v kritických situacích a pro své vojáky musí být maximální oporou, na kterou se mohou kdykoliv obrátit. Tito velitelé jsou připravováni na taktické situace a činnosti, které se blíží reálnému boji, kdy na jejich rozhodnutích závisí životy všech vojáků v jejich oddílech.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Nízká úspěšnost

Jelikož se jedná o jeden z nejnáročnějších kurzů, jeho výběrovým řízením a poté samotným průběhem výcviku projde asi jenom každý desátý účastník. Vybráni jsou tak opravdu jen ti nejelitnější z vojáků. Aby se však toto číslo povedlo lehce zvýšit, procházejí vojáci od roku 2016 přípravným kurzem, kdy se jedná o tzv. Pre-Komando. Během této přípravy čekají vojáky úkoly a podmínky, které se svou náročností přibližují samotnému výcviku Komando.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Aby se tedy zvýšily šance pro úspěch absolventů, museli během přípravného tréninku zdolat například osmikilometrový zrychlený přesun se zbraní a zátěží v limitu 1 hodiny, překážkovou dráhu, bojové drily a techniky, předvést dokonalou navigaci ve dne i v noci za jakéhokoliv počasí a zvládnout řadu dalších zátěžových úkolů, které vojákům daly rozhodně pořádně zabrat.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Výběrové řízení se konalo od 12. do 16. dubna a datum pro Komando kurz, který se již bude konat „naostro“ je prozatím určen na 21. až 25. května. Účastníci jsou tedy již vybráni a nezbývá jim nic jiného než trénovat, trénovat a znovu trénovat. Pouze tréninkem a pevnou vůlí se totiž z občana může stát voják a z vojáka zkušený velitel.

Zdroj: AČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články