Vojenského cvičení se účastnili i 60letí záložníci. Mnoha mladým by vytřeli zrak

Celý jeden týden vojáci z AČR absolvovali výcvik na Libavé. Zúčastnilo se 150 mladých, ale i skoro 60letých vojáků a všichni prošli bez sebemenší úhony.

Výcvik ostravskýh záložníků i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Drill 2, tak se jmenoval výcvik, který se zabýval manipulací s ruční zbraní. Dorazilo dokonce 80 nováčků. Ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Medek, který je také plukovníkem, prohlásil „Tady je velmi důležitý přístup instruktorů z řad zkušených vojáků aktivní zálohy, kteří své zkušenosti předávají novým kolegům“. Noví vojáci se také učili manipulovat se zbraní s ostrými náboji a hod granátem.

Trénovali mladí, ale i starší vojáci

V tomto výcviku se potkali, jak mladí, tak i starší vojáci. Nadporučík Jindřich Štalcer se v civilu věnuje bezpečnostnímu poradenství a svobodník Stanislav Jára bojovým uměním a motorkám. Mezi těmito dvěma vojáky je rozdíl 38 let a během celého týdne se spolu částečně zlepšovali ve střelbě z pistole a samopalu.

Výcvik vojáků iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Jindřich Štacler, který hodlá sloužit, jak nejdéle to půjde, prohlásil „V minulosti jsem byl 11 let vojákem z povolání, účastnil jsem se i jedné zahraniční mise. K armádě jsem měl já i mí předci vždy blízko, také můj syn je profesionální voják, proto jsem se před třemi lety rozhodl stát se členem ostravské jednotky aktivní zálohy“ K tomuto rozhodnutí přihlížel hlavně z toho důvodu, že se mu zalíbila atmosféra a profesionální jednání jeho kolegů.

Lenoši by u armády neuspěli

„Fyzickou zdatnost ověřujeme i my. Během tohoto cvičení museli záložníci zvládnout dvanácti minutový běh a stanovený počet kliků a leh sedů nebo shybů. Na vše dohlíželi armádní tělocvikáři.“ Řekl plukovník Medek. Co musí zvládnout profesionální vojáci a záložníci není jen tak, odnést zraněného vojáka uprostřed nebezpečí by nezvládl každý.

Hod granátem iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Vojáci a záložníci mají tento výcvik pravidelně několikrát do roka. Ostravský velitelský sbor se v červnu snažil vylepšit v přípravě a vedení výcviku, vydávání bojových rozkazů velitele čety a velitele družstva. V rámci ohrožení nebo napadení strategických objektů na teritoriu kraje byl výcvik zaměřen na řešení krizových situací. Posledním cvičením tohoto roku byl právě zmíněný Drill 2, ale někteří si ještě absolvují vzdělávací proces formou e-learningu.

Troufli byste si absolvovat podobný výcvik?

Zdroj: MOČR

Galerie

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články