Vojenští výsadkáři jako hrdinové doby pandemie. Záchranářům nabídli svou pomocnou ruku

Armáda je důležitou součástí každé země. Dokud o ní civilisté nevědí, je vše v pořádku. Ale když je potřeba, jsou vojáci připraveni zasáhnout. Platí to i dnes, byť jde o mise poněkud atypické.

i Zdroj fotografie: Armáda ČR
                   

Možná jste si všimli reklamní kampaně české armády, která se objevuje na billboardech marketingové firmy BigBoard. Ta už od konce minulého roku zobrazuje vojáky v obou rolích, které v moderním světe vojáci hrají – jako příslušníky elitních a profesionálních ozbrojených složek, které jsou připraveny bránit vlast proti jakémukoli nepříteli, a jako dobrovolníky ochotné kdykoli pomoci. Tato chytrá kampaň rozhodně není nemístná. Navíc za ni armáda neplatila.

Vojáci v nemocnici

Podobně jako při povodních a jiných krizových situacích, i v době pandemie koronaviru covid-19 jsou vojáci připraveni pomoci s čímkoli, co bude nutné. Během první vlny loni v březnu byli nasazeni na ochranu uzavřených hranic. Později vojáci vybudovali polní nemocnici na pražských Letňanech, jejíž osud však působí poněkud tragikomicky. Dnes jsou vojáci připraveni hlídat například na hranicích okresů.

iZdroj fotografie: Armáda ČR

Kromě toho slouží vojáci v nemocnicích. Někteří z nich dokonce prošli zrychleným kurzem a stali se tak certifikovanými sanitáři. To jim umožňuje při službách ve zdravotnických zařízeních vykonávat více samostatných úkolů. Muži a ženy v uniformách tak nahrazují profesionální zdravotnický personál, který je vzhledem k dlouhodobému přetížení vyčerpaný, demotivovaný a uvítá jakoukoli pomoc. Mnozí zdravotníci si navíc sami nakazili koronavirem covid-19.

Výsadkáři za volantem

Příslušníci elitní jednotky chrudimských výsadkářů se pak střídají za volantem pražských sanitek, armáda je dala k dispozici Zdravotnické záchranné službě hlavního města Prahy. Narazit na ně můžete ve vozidlech, která patří pod výjezdovou základnu Kundratka v Praze 8. Výsadkáři tak obvykle jezdí v severovýchodní části našeho hlavního města. Zdravotnickou práci komplikuje skutečnost, že se vozy musí po každém pozitivním pacientovi kompletně dezinfikovat.

iZdroj: Depositphotos
Vozidlo záchranné služby

Výsadkáři přiznávají, že služba ve zdravotnictví není žádný med, a to ani pro elitní vojáky. Podobně jako jejich civilní kolegové, také vojáci slouží dvanáctihodinové směny od sedmi ráno do sedmi večer, respektive od sedmi večer do sedmi ráno. Vzhledem k tomu, že výjezdů sanitek v souvislosti s koronavirem přibývá, řidiči opravdu jezdí v jednom kuse. Zdravotníci proto pomoc profesionálních vojáků vítají. A ocení ji také pacienti. Vojáci totiž pomáhají zajistit adekvátní dojezdové časy sanitek.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články